Цветомир Петров: И моето дете не успя да влезе в общинска ясла. Работим с кмета да се строят нови по-лесно

22.02.2024 08:00 Цветелина Стефанова
Цветомир Петров

Още акценти от интервюто:

- Г-н Петров, как вие се оказахте компромисният човек за председател на СОС? Защо се съгласихте при този блокаж, липсата на мнозинство и спирачките, които опозицията може да ви налага на всяко предложение?

- Имахме много разговори в групата, с които търсехме някакво решение на патовата ситуация, продължила 3 месеца. Стигнахме до извода, че е нужно да предложим трета фигура, която да не е толкова ярко политически оцветена, каквито бяха първите ни две кандидатури. Търсехме някого, който да е диалогичен, за да може да намери баланс в този фрагментиран общински съвет.

Може би най-големият плюс, за да се стигне до моята кандидатура, е че имам административен опит. В този мандат функцията на председател ще бъде по-скоро административна, отколкото силно политическа - както през последните години.

В нашата група има много достойни хора, които могат да бъдат на този пост. В този мандат няма да бъде никак леко и аз го съзнавам. 

  - А изобщо - как влязохте в политиката, кой ви покани в листата на “Продължаваме промяната”? Били сте в една от изборните листи на ВМРО, защо ги напуснахте?

- Вървят много спекулации около ВМРО и искам да уточня, че аз никога не съм бил техен член, а част от гражданската квота в листата.

Вярвам, че най-правилно е да се търсят рационалните решения в полза на гражданите и за България. Това ме привлече и в “Продължаваме промяната”, защото за първи път видях политически проект, който е отворен към гражданското общество и търси промяна.  Областен координатор съм на ПП за 24- и МИР и получих доста номинации, за да стана част от листата за общински съветници.  

 - Как ще балансирате между различните политически групи, за да работи съветът?

- Аз съм диалогичен човек и това ще ми помогне при търсенето на компромиси между партиите, за да се стигне до важните неща за града. Строителството на детски градини, нови тротоари, увеличение на заплатите на служителите в градския транспорт минават през СОС и при положение че чуваме останалите политически групи да ги обявяват също за свои приоритети, ще е странно, ако за тях не намерим мнозинство. Надявам се колегите от другите партии да нямат за цел да блокират работата на кмета Терзиев и районните кметове, защото те зависят от работата на общинския съвет.

- Имаше ли нарушения на онова заседание “по тъмно” на 8.02., на което се избраха комисиите и който избор бе върнат от областната управителка?

- Имаше организационни нарушения. А областният управител е длъжен да следи за законността на нашите решения. Хубаво е първо ние като орган, който създава правила, да следим те да се спазват.

Наистина ми е неудобно, когато слушам колеги, които са юристи с опит и претенции, да говорят за законосъобразността на решението на областния управител. Предложението да се проведе извънредно заседание беше направено в същия ден, когато бе проведено. Това е абсолютно нарушение на правилника ни, а реално нямаше наложителност и мотиви да се провежда извънредно. Нашата група ПП-ДБ-СС предупреждавахме, че процедурата грубо се нарушава и може да се стигне до връщане.

На 22 февруари (днес - б.р.) съм насрочил следващото редовно заседание, в което ще се преразгледат върнатите решения за избор на зам.-председатели и състави на комисиите.

Така че очаквам те да бъдат приети - вече законово. Но доколко това ще бъде и морално, е отделен въпрос.   

- Имахте ли време за политически совалки, за да се надявате на нов резултат при повторното гласуване?

- Водим разговори с абсолютно всички. Ще направим всичко възможно, за да се опитаме да се нормализира разпределението и най-вече да не се блокира повече работата на съвета.

- Ще излезете ли с конкретни предложения за съставите на комисиите, така че вие като най-голяма група да вземете поне една от важните и да имате повече председатели?

- Да, имаме визия. И тя не включва вземането на “всички важни комисии”, а да има честно разпределение, което осигурява и поне някакъв взаимен контрол. Надявам се разумът да надделее и колегите да разберат, че едно по-добро разпределение между всички би било в полза на политическите сили и най-вече за града.

- Радостта от избора ви за председател бе само няколко часа, виждате ли в това спонтанно решение за обединение около вас политическа клопка на опозицията? И така ли се очаква да работи СОС и занапред - изолирайки ви?

- Колегите са доста опитни в хватките, клопките или както искате ги наричайте. Моята задача е да осигуря пълна прозрачност на работата на СОС. Още по време на разговорите, които водехме за подкрепа на председател, отваряхме темата за състава на комисиите. Но абсолютно всички отказваха да водят с нас този разговор, а мотивът им беше, че това би взривило разговорите за председател. Видя се, че те са имали готовност за това решение и явно са водили разговори, но без наше участие. 

- Какво ще се случи след юли - защото сте временно шеф на СОС дотогава? Пак ли ще се озовем в ситуация месеци наред да има совалки за нов председател? Възможно ли е, за да работи СОС, партиите да се редуват да излъчват председател през няколко месеца?

- Само преди дни отпушихме ситуацията. Избран съм за председател и съм фокусиран върху днешния ден и работата ми в следващите няколко седмици, защото предстои да вземем много важни решения и да решим конкретни проблеми на софиянци. До юли не знам какво ще се случи, но ви уверявам, че ще направя всичко възможно да отмием срама от институцията, която представлявам.

- А ако дотогава се окаже, че не можете да се справите с тази сложна политическа ситуация в съвета, ще подадете ли по-рано оставка?

- Основната ми задача е гражданите да започнат да си представят общинския съвет като място, в което се формират политиките за София и решават бъдещето. Ние нямаме мнозинство и ако останалите колеги решат, че не се справям добре с работата си и има друг, който може да го направи по-добре, съм готов във всеки един момент да подам оставката си.  Очаквам обаче отговорно поведение от всички, защото няма да допусна правилата за работа на съвета да не се спазват.

  - Предстои обсъждането на бюджет 2024 на София. Как ще намерите подкрепа за най-важния документ за града?

- За първи път бюджетът бе представен на широко обществено обсъждане от кмета и неговия екип. Целят бе качен и онлайн, за да могат хората да се запознаят с всяко предложение. В препълнената аула на СУ хората направиха своите предложения, а част от тях намериха място в проектобюджета - основните ремонти на 35-о СУ в район “Лозенец” и 25-о СУ в “Красно село” и на детска градина 77 в район “Средец”. Това е рядкост за общината, тъй като досега представянията пред софиянци на бюджета почти не водеха до промени. Не вярвам колегите да подходят безотговорно и да не го подкрепят. Не разбирам защо много от тях казват, че това е политическа подкрепа - бюджетът е инструмент за решаване на проблемите на хората.    

- Кои са най-неотложните задачи пред Столичния общински съвет?

- Бюджетът е най-голямата ни стратегическа задача и наваксване с работата на съвета.

- Какво трябва да се промени в нея?

- Първо, трябва реално да заработим. И да търсим смислените решения за софиянци, а не да им предлагаме само политическо противопоставяне, което не води до нищо добро.

- Вие ще сте вторият най-млад председател на СОС, плюс или минус е това за вас? Имате ли по-високи амбиции за политическа кариера?

- За мен възрастта не може да се разглежда само като плюс или минус, а има значение отношението и разбирането за работата в един колективен орган. Смятам, че е важно да се спазват правилата и да се осъзнава, че председателят е пръв сред равни - има повече отговорности и същите права. Младите хора трябва да са силно ангажирани в политическия живот, защото те са тези с новите идеи и различно мислене, които движат обществото напред.

- Разкажете ни малко повече за себе си. Знаем само, че сте магистър по “Управление и администрация” и имате опит в публичния сектор - работа в областната администрация в София и в Министерството на околната среда и водите. Какво обичате да правите в свободното си време?

- Женен съм от близо 5 г., имам момченце на 2 г. Съпругата ми е архитект и е една от основните причини да знам колко е важно да имаме добре уредена градска среда. Външният вид на една сграда не е важен само за живеещите там, но и за всички останали, които минават покрай нея. Всяка построена сграда е отпечатък върху града в следващите поне 50 г.

Напоследък свободното ми време е изключително малко, опитвам се да го прекарвам със семейството си. Много обичам да пътувам, да чета книги, а моето хоби е футболът.

- Водите ли си бележки след критики от вашата съпруга за състоянието на градската среда?

- Тя е възпитаник на Политехническия университет в Милано, учила е и в Америка и има много критики към нашата градска среда. Но се надявам, че с времето ще успеем да променим облика на София, така че да се превърне в достойна европейска столица.   

- Успя ли вашето 2-годишно детенце да се класира за ясла?

- Не успя да влезе в общинска ясла. Проблемът с детските градини е многостепенен, защото има и нормативни пречки. Точно затова работим в тази посока, заедно с кмета Терзиев и екипи от регионалното и здравното министерство, както и архитекти, с които търсим решение за промяна на наредбите, за да могат те да се строят по-лесно. Защото в момента няма достатъчно свободни места за изграждането им.

- Какви промени в София могат да са факт в следващите 4 години?

- Много промени могат да се случат, стига да има воля. А ние имаме. Вече споменах, че трябва най-сетне да решим проблема с недостига на места в яслите и градините, но друг приоритет за мен е дигитализацията. Искам София да е модерен град и с един-два клика от телефона да имаш цялата информация за него - за забележителностите, концертите, изложбите. Ние сме една от най-добре развитите страни в IT сферата и това може лесно да се случи. 

Важен приоритет за мен е и децата и младежите да имат къде да спортуват. Мястото на спорта е главно в училищата, защото там се възпитава любовта към него. А това помага за изграждане на дисциплината и отговорността. Трябва да се подобри материалната база в училищата, детските площадки и междублоковите пространства. Децата над 5-6 г. сега няма къде да играят и стоят по пейките и заведенията. Те имат нужда от активности, за да не залитнат към лоши практики.

- Кметът Терзиев назначи проверка в ЦГМ, да очакваме ли и други проверки на дружествата, чиито принципал е СОС?

- За мен трябва да има промяна в работата, но съм на мнение, че преди резки движения трябва да има анализ, за да се види какво работи и какво- не. Не трябва да се правят “промени на тъмно”, без да се знае какъв би бил ефектът от тях. Вярвам, че дружествата могат да бъдат много по-ефективни и да дават по-голяма добавена стойност към бюджета на София. ЦГМ е едно от тях, за мен там трябва да се променят и услугите, които се предоставят на гражданите. Това е бъдещ разговор, който ще водим и с екипа на кмета.

- "Топлофикация-София" е един от проблемите не само заради огромните им задължения, но и заради неразбирането на софиянци защо са им толкова високи сметките за парно. Там ще има ли промяна?

- Основният проблем е, че нямаме мнозинство и трябва да намерим подкрепа за всяка една реформа. Във времето ще се види дали политическите сили искат промяна, или това са били предизборни обещания. 

- През вашия прозорец в кабинета има гледка към новото пешеходно пространство около "Александър Невски", но в далечината се вижда и друга емблема за града ни - жълтите павета. Харесва ли ви как са наредени? И как ще спрете феномена "ремонт на ремонта"?

- "Ремонтът на ремонта" ще бъде спрян с много по-сериозен контрол над фирмите изпълнители, с налагане на глоби и неприемането на обектите.
А за жълтите павета - няма как да ми харесва, като се пренареждат толкова често. Не разбирам защо е толкова трудно да се направи. Отчитам и факта, че отстрани изглежда по-лесно от действителността, но не трябва да търсим оправдания, а решенията как с общи усилия - между нас и бизнеса, като институция да направим така, че софиянци да получат градската среда, която заслужават.

Други от Интервюта

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

>