Нотариуса ли пусна пияния Петър, който уби Филип? Не е ли двоен аршинът на съд и прокуратура

22.02.2024 07:30 Кирил Борисов
Петър Тодоров СНИМКА: Георги Кюрпанов-Генк
Кристиан Николов СНИМКА: Архив
Начо Пантелеев от Лясковец беше задържан само няколко часа. Още прокуратурата го освободи и дори не искаха мярка за неотклонение от съда.

За едно и също престъпление Тодоров лежа 5 месеца в ареста, Кристиан Николов - 17

Институциите действат според отзвука в обществото и личността на жертвата

Тези дни много се говори за Мартин Божанов-Нотариуса. Стана символ на корупцията в съдебната система. Убиха го на 31 януари. На следващия ден Софийският градски съд пусна от ареста 37-годишния Петър Тодоров, който уби на пешеходна пътека 14-годишния Филип. 5 месеца по-късно Тодоров е вкъщи с електронна гривна. Тук Нотариуса няма как да е замесен. Няма корупция. Със сигурност определението на съда има основание. Но има и нещо много притеснително - двоен стандарт за еднакви случаи.

Виновникът за смъртта на Милен Цветков вече е в затвора. Като обвиняем и подсъдим лежа в ареста 17 месеца. Кристиан Николов беше шофирал след употреба на наркотици. Петър Тодоров - след 6 бири, или 2,2 промила алкохол в кръвта. Законът не прави разлика между двете. Помете момчето на пешеходна пътека с превишена скорост в рамките на тази, която е превишил и Николов. За разлика от Кристиан Петър Тодоров има много други нарушения зад волана - и в миналото го хващали пиян, както и да превишава скоростта.
И двамата имат постоянни адреси, трайни семейни връзки и прочее мотиви, с които обвиняемите искат по-лека мярка. За Кристиан Николов не можеше, но за Петър Тодоров може.

Циничното е, че първият имаше нещастието да убие известен телевизионен водещ. Макар и свален от екран години преди смъртта си, Цветков беше много обичан от хората. И това повлия на правораздаването. Престараха се, а не трябва.
14-годишният Филип не беше известен. Затова неговият убиец може да бъде пуснат след 5 месеца, но този на Милен Цветков - не. Начо от Лясковец, който уби Ферарио Спасов остана на топло по-малко от 24 часа. 

В случая с Петър Тодоров прокуратурата не е протестирала на втора инстанция определението на съда за домашния арест. Съгласни са били. Или много заети да разследват току-що извършеното убийство на Мартин Божанов-Нотариуса. За Кристиан Николов протестираха шумно, медийно, с изявления и реално. На 17-ия месец, когато делото вече беше в съда. В същото време със сигурност все още недокоснатите от закона Нотариуса и Пепи Еврото са имали пръст в сваляне на обвинения, пускане на хора от арестите срещу "поне 100 хиляди", образуване на дела срещу удобни мишени и щавене на богати клиенти. Примери за подозрителен двоен аршин и подход към обвиняеми има много. И повечето не са случайни. Друг въпрос е, че някои стават обвиняеми и се разследват, а други - не, но това е друга тема. 

В случая с братята по съдба Петър Тодоров и Кристиан Николов има подход спрямо обществените очаквания. При първия се разшумя по-малко, при втория много повече. Нали всички бяхме равни през закона?

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>