40% от българите имат бити, ругани и тормозени у дома познати (Графики)

21.02.2024 07:30

Четирима от десет души в България познават жертви на домашно насилие в своя кръг. За 18% от българите има случаи, в които домашното насилие е заслужено.

Тези са някои от изводите от национално представително проучване на Изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа”. В него са участвали 1006 пълнолетни българи в периода 17-24 януари.

Социолозите регистрират висока чувствителност към домашното насилие - 82% от участниците смятат, че то е сериозен проблем за българското общество. Над две трети (69%) са на мнение, че има форми на агресия в семейството, които се приемат за нормални в обществото ни.

Близо половината от българите (48%) твърдят, че проблемите в семейните отношения трябва да се разрешават само в семейството. Наблюдава се разлика в мнението на мъжете и жените – при мъжете превес има подкрепата за твърдението, докато по-голям дял от жените изразяват несъгласие.

Регистрират се форми на агресия, които остават подценени за част от обществото.

Една пета (20%) са на мнение, че

проявите на ревност са признак на любов

Според 15% е нормално да проверяваш телефона/чатовете и обажданията на партньора си. С това са съгласни по-често мъжете, отколкото жените, както и нискообразованите.

Една четвърт (25%) определят като неприемливо поддържането на приятелски отношения с противоположния пол, когато си обвързан. Тези консервативни нагласи са по-характерни за мъжете, хората над 60 г., нискообразованите и жителите на малките градове и селата.

Според 25% обидите, псувните и заплахите не са форма на домашно насилие. 

Близо една пета - 18%, смятат, че има случаи, в които домашното насилие е заслужено, а 11% - че жертвите на домашно насилие сами са си виновни.

Всеки четвърти (25%) твърди, че контролът върху начина на обличане не е форма на домашно насилие.

13% са убедени, че заплахите, социалната изолация/ограничаването на контактите, включително и удрянето на шамар, също не се включват към тази графа.

Сексуалният контакт без желание на партньора в най-голяма степен се разпознава като форма на домашно насилие. 7% от обществото не го приема като такова.

Сред водещите фактори за шамарите и тормоза у дома според всички попитани са злоупотребата с алкохол и наркотици (81%), психологически проблеми (64%) и финансови затруднения/зависимост (60%).

4 от 10 души признават, че се е случвало на техен близък/близка или познат/позната да бъдат бити и ругани у дома. Това споделят близо половината (48%) от жените.

Мнозинството от респондентите (55%) по-скоро или изцяло

не вярва, че полицията и правосъдната система

в България могат да се справят с шамарите у дома. Този дял се припокрива с дела на хората, които се определят като неинформирани по отношение на правните мерки, които може да се предприемат при случаи на домашно насилие.

Малко над две трети от българите (67%) смятат, че са необходими законодателни промени, с които наказанието при насилие у дома да се увеличи.

Бременна, ритана в корема и влачена по пода, оттегля показания срещу насилника

Така мъжът, с когото живее, се размина с условна присъда

С условна присъда завършва делото срещу насилник в Бургас, тъй като жертвата след време оттегля показанията си.

Бременна в 7-ия месец, тя е удряна в корема, влачена по пода и плашена с убийство. И като по чудо запазва детето. Първоначално 23-годишната жена търси помощ в Центъра за закрила и дава показания срещу Георги К., с когото живее на семейни начала. После ги оттегля.

Все пак прокуратурата внася обвинителен акт, а делото приключва в края на 2023 г. с условна присъда. След като Георги К. е арестуван за побоя, той се споразумява с прокуратурата. Получава 10-месечна условна присъда с 3-годишен изпитателен срок. Тогава юристи коментираха, че ако пребитата жена не бе оттеглила показанията си, е можело да се стигне и до затвор. Още повече че макар и към момента на побоя Георги да се водел реабилитиран, той е съден за нанасяне на средна телесна повреда.

Побоят е извършен брутално. Съседи чули ужасяващи писъци и позвънили на тел. 112, а полицията пристигнала за минути. Жената била откарана по спешност в болница.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>