Художник и кмет подмладили паметник на Ботев – почернили коса, брада и вежди (Обзор)

20.02.2024 21:50 Калина Костова
Боядисаният паметник на Христо Ботев Снимка: Би Ти Ви

За да няма спорове, бюстът във врачанското село остава бронзов

С черна коса, брада и вежди осъмна бюстът на Христо Ботев във врачанското село Добролево. Идеята е на самоукия местен художник Данчо Симеонов, който искал да направи паметника като жив. Кметът на селото - Пепи Данчев, одобрява идеята на Симеонов, с когото са набори и приятели. Творчеството им предизвика смесени реакции, но според него всичко е на политическа основа и вълната хейт идва от опонентите му на последните избори. "Гледат с какво да се захванат, понеже нещата в селото започнаха да вървят добре. Засега се справям, работниците ме слушат", обясни той. Коментарите определи като "заяжданки" и "междуселски истории". Освен това ставало въпрос за хора, които не са излизали от България и не са видяли как живеят хората в навън.

Паметникът на Ботев е изработен от камък от каменоделец от община Боравин и е подарък от него за с. Добролево, тъй като от там минава четата на революционера, а няколко от четниците са родом от врачанското село. След като почистват скулптурата, която била толкова изоставена и мръсна, че около нея започват да растат гъби, хуожникът боядисва Ботев изцяло в бронз. След това оцветява брадата, косата и веждите му черни. Това обаче не е негова прищявка. На снимките, които датират до смъртта на националния ни герой, той изглежда именно по този начин. Заради многото упреци идеята не се доразвива, а от главата надолу Ботев остава бронзов.

Обратна връзка от автора на паметника няма. Той нито живее в селото, нито кметът знае името му. Риторично обаче Данчев пита защо вместо да ругаят по новия облик на Ботев, който цели да почете паметта му, недоволните не са похвалили реставрирания и осветен миналата седмица паметник на загиналите в отечествените воини и за свободата на България жители от Добролево.

В селото с 800-900 жители има 3 паметника. На всеки 3 март пред скулптурата на Ботев, която е там близо 18 г., от кметството поднасят цеветя и венец. Средствата, вложени в обновяването му, са около 200 лв. Те обаче идват от джоба на хора от селото заедно с доброволния им труд.

Противно на недоволството на част от местните, които смятат, че парите са изхарчени напразно, от вчера към кмета и художника валят поздравления. Възрастна жена от Добролево дори казва на Пепи Данчев, че с черна брада и коса обликът на паметника се доближава повече до истинския вид на Христо Ботев.

На 29 май в селото ще тръпнат в очакване, защото от там ще минат Ботевите четници, които тръгват от Козлодуй и следват пътя на революционера.

Други от От страната и света

Експерти: Има шанс тази зима да ни излезе по-евтина

Парното и отоплението на дърва са сред най-евтините варианти за студените месеци, показват анализи на енергийни експерти. Ако например отопляваме апартамент от 50 квадрата и поддържаме температура

Митничарите у нас заловиха близо половин тон флуорсъдържащи парникови газове

Агенция „Митници" участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния внос и търговия с хладилни газове, проведена под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ)

Взрив на газова бутилка във Врачанско прати трима в „Пирогов" с опасност за живота

Взрив на газова бутилка във врачанското село Крушовица прати трима души в болница с тежки изгаряния. Инцидентът е станал вчера следобед в стопанска постройка, докато семейство приготвяло зимнина

Антон Златанов: Приемат ли ни по суша в Шенген, пътуваме за Гърция без проверки от 1 януари

1 януари е датата, около която са се обединили за влизането ни в Шенген в декларацията, подписана от вътрешните министри на Австрия, Унгария, България и Румъния

Черна златка унищожава овошките у нас, изкореняват се цели градини

Критична ситуация в българското земеделие – масови щети от неприятели застрашават бъдещето на овощарството. Стига се до изкореняването на цели градини

>