Кметът Благомир Коцев пита съгражданите си: Да има ли Варна нова библиотека?
- Вихри се остър дебат във фейсбук
- През 2016 г. холандско студио спечели конкурса за нова сграда, сключи договор за проектиране с общината, а после започна работа заедно с българските си партньори
Ще има ли нова модерна библиотека във Варна, къде да се намира, ще се намери ли финансиране за нея и още много въпроси около дълго планираната сграда се въртят в публичното пространство и социалните мрежи
Нуждата е ясна - въпреки че библиотеката в града е институция с над 130-годишна история, в момента
колекцията от над 860 хил. документа е разпръсната в 6 сгради
в различни части на морската столица.
Може ли град като Варна да няма модерна библиотека? Не става дума просто да се преместят книгите в нов дом, а да се създаде изцяло ново пространство - нещо като "градска дневна" в сърцето на Варна, както го определят специалистите.
Дебатът се премести в социалните мрежи, където кметът Благомир Коцев призова варненци за мнение. Мнозина видяха в този акт други мотиви и реагираха остро, че не е там мястото да се реши този въпрос.
Коцев обяви, че иска да чуе мнението на съгражданите си както по този, така и по други важни казуси. А решението зависи от много фактори.
Сагата с построяването на нова библиотека започва през 2015 г. В момента се гони срокът, тъй като
валидността на разрешителното за строеж
изтича през юли
тази година. Първоначално одобреното място, за което е правен проектът - в непосредствена близост до общината, където сега има градинка и паркинг, не се прие радушно и идеята потъна в забрава.
Варненци не приеха да се разделят с простора за сметка на нова голяма сграда.
През 2015 г. се проведе международен архитектурен конкурс, който събра 370 предложения от 66 страни, оценени от авторитетно жури.
През 2016 г. спечелилото холандско студио сключи договор за проектиране с община Варна и започна работа заедно с българските си партньори.
Разрешителното за строеж дойде през 2018 г., а година по-късно тогавашният кмет Иван Портних обяви, че строителството започва.
Но не е започнало и до ден днешен. Сградата е проектирана да е на 7 етажа със зелен покрив (с растения), с три подземни нива за паркиране за 300 автомобила и да разполага с най-новите технологични въведения и 30 места за зареждане на електроавтомобили, велостоянки за 200 велосипеда, както и 24-часова система за връщане на книги.
Сградата няма да е само библиотека, а културен
център
с амфитеатрална зала с 200 места, със стъклена фасада и зелени пространства, 6 помещения за провеждане на събития, картинна галерия на партера, както и няколко по-малки помещения за извънкласна дейност и различни прояви.
Проектът предвижда обществено достъпен атриум по цялата височина на сградата, който да събира всички, които искат да прекарват свободното си време в общуване, четене на книги или работа.
Там ще има и заведение, а от терасата ще се разкрива красива гледка към града и морето.
Гражданите на Варна са активни и имат мнения, въпреки че са разнопосочни:
- Искаме я, само да не изчезнат книгите, докато я построите.
- Не е там мястото, това е единствената зона с простор в района, прекалено голяма е и ще запуши центъра.
- Да я направят в "Дупката" (пространство в историческия център на града, появило се през 1986 г., след като районът е разчистен от постройките с намерението да се строи 4-етажен магазин, което не се случва досега) или във ФКЦ (Фестивалния и конгресен център), а може в някой изоставен мол или в покрайнините на града.
- Най-добре да я направят в сградата на бившето руско консулство, което е само на една пряка (ако външно министерство, чиято собственост е, реши да го подари на община Варна).
Други настояват, че за многомилионна инвестиция от такова значение първо се прави социологическо проучване за нагласите на варненци и нуждите на града, провежда се обществено обсъждане, след което експертите решават какво да се прави.
Искаме ли да имаме нова модерна библиотека, попита кметът Коцев в социалните мрежи. Постът получи 2000 реакции и повече от хиляда коментара.
Както знаете, съвременните библиотеки отдавна вече не са само големи салони с рафтове за книги, а културни средища, наситени с мултифункционални пространства, зали за събития, презентации и концерти, читални, кафенета и помещения за срещи и екипна работа.
Днешните европейски библиотеки са центрове за общуване,
култура, работа и учение - дейности, от които градът има нужда, ако иска да реализира напълно своя потенциал.
Варна е университетски град с 6 висши учебни заведения, а няма модерно пространство, където студенти, учени и професионалисти заедно да напредват в науката, пише Коцев.
Предизвикателствата за проекта за нова библиотека:
- Тя ще струва между 50 и 60 млн. лв., които тепърва трябва да бъдат осигурени. Предишната общинска администрация е платила близо 1 млн. лв. за архитектурния конкурс и удължаване на разрешителното за строеж. Пари, които ще бъдат загубени, ако не се вземе решение за стартиране на проекта в близките месеци.
- Призовавам варненци да изкажат свободно мнението си за изграждането на нова градска библиотека, за да вземем това решение заедно. Моля, споделете разсъжденията си и очаквайте още форми на дебат по темата в скоро време, настоява кметът Коцев.
Той още не е обобщил получените от варненци мнения, а времето на разрешителното изтича.
Струва ли си да се бърза заради документа, но ако не бъде направено, рискуваме да чакаме още много години - предстои да разберем.