Нотариуса, Гешев, Божков - рожби на държавата, в която корупцията е политика. Кога стават лоши и кои са добрите?

19.02.2024 08:00 Кирил Борисов
Мартин Божанов-Нотариуса
Петьо Петров-Пепи Еврото
Васил Божков СНИМКА: Юлиян Савчев
Иван Гешев СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Отгоре реформират съдебната система, а отдолу все ще са Еврото и Божанов - изчезнали или убити брокери на влияние

Не МВР или ДАНС, а НПО и една съпруга осветиха фигурите, за които се знае от 15 години

Може и да е цинично, но убийството на Мартин Божанов - Нотариуса има еголям плюс - изплуваха зависимости в съдебната система и корупционни схеми, оплели Темида и службите за сигурност.

Не е умрял геройски, за да свети и променя света с примера си, но ефектът е подобен. Животът и делата на Нотариуса се обсъждат трета седмици. И точно в този времеви прозорец гангрената може да се поизчисти, макар и не до кокал.

Въпросът е защо трябваше един човек да бъде ликвидиран, за да се разследват иначе известни факти. Над 15 години Нотариуса е недосегаем, защото е бил под чадъра на държавата. Охранявали го с полиция, приемали сигналите му с приоритет, магистрати ходили в частния му клуб, разследванията срещу него се стопирали.

Нотариуса беше осветен от Антикорупционния фонд. Не от държавните институции МВР, КПКОНПИ, ДАНС и прокуратура, а от неправителствена организация.

С помощта на Ивайла Бакалова, благодарение на това, че е известна личност, и на мъжа до нея, защото тя отказва да плати, за да го пуснат от ареста. Това се случва в юни 2021 г. На власт е служебен кабинет, главен прокурор още е Иван Гешев. После нещо започва да се прави в МВР при раздвижването на политическите пластове в държавата.

Информацията стига до прокуратурата в края на 2022 г., където ферментира месеци и разследването започва при т.нар. прегрупиране в държавното обвинение през лятото на 2023 г. И така до 31 януари 2024 г., когато, аха Нотариуса да бъде обвинен като лидер на престъпна група, и го застреляха. И стана лош човек.

Отрекоха се от него, появиха се свидетели на схемите му, разследването се ускори, създаде се спецкомисия в парламента.

На всички е ясно, че Мартин Нотариуса е на ниско ниво в подобни схеми. Истината е, че държавата е спала, или някой се е възползвал от брокера Мартин Божанов, за да печели пари и влияние.

Същото е с много герои от прехода, които бяха уважавани бизнесмени, а след като ги убиха, арестуваха или обвиниха, се превърнаха в бандити, бегълци, схемаджии и чудовища. Отгледани обаче от държавата. А добрите, честните и принципни герои така и не се появиха. 

Един от тези примери е с Васил Божков. 30-годишният му възход го инсталира на върха в българския бизнес. Списания го обявяваха за най-богатия българин. Беше известен като меценат на изкуството, спортен деятел, дарител, спонсор. Основният му бизнес е хазарт, а няколко години и пътно строителство. И двете са невъзможни без държавата.

Единият бизнес е строго регулиран от вече закрита комисия към финансово министерство, другият зависи от бюджета и волята на изпълнителната власт. Божков стана богат, защото работеше добре с институциите. Изведнъж стана лош в началото на 2020 г., вероятно заради спор за пари. Обвиниха го, запорираха му активите. Държавата приключи Божков, като свали чадъра над него.

Едва ли още има наивници, които вярват, че 5 години той е ощетявал хазната и е плащал по-малко, а държавата не е знаела. При положение, че става дума за над половин милиард,

По ирония на съдбата Божков беше арестуван точно 2 месеца след встъпването на Гешев като главен прокурор. И за него имаше съмнения, че е назначен от политическата класа, която е начело на държавата, за да ѝ служи.

Нещо, което той отричаше, а когато беше отстранен, го потвърди и се насочи към политиката, която явно дава повече власт от тази на главния прокурор. Иначе по конституция България е правова държава, в която има разделение на властите - законодателна, изпълнителна и съдебна. 

И всяка намеса на едната в другата би трябвало да се преследва от закона. Но не става така. Или законите са слаби или няма кой да ги прилага, защото системата е овладяна от брокери като Нотариуса и Пепи Евр ото, за дейността на когото се разбра отново от разследване на неправителствена организация , а не на официалните институции.

И за него дълго време се мълча, замазва, шикалкави и протака. Той поне се води безследно изчезнал и се издирва. Дано да е добре човекът и някой ден да разкаже истината.

Иначе политическата класа продължава с опитите да реформира съдебната система и службите, за да се справят те по-добре с корупцията.

Промениха конституцията като първа стъпка. И увеличиха квотата на парламента в прокурорската колегия, която избира, наказва, командирова и отстранява магистрати, включително обвинител номер 1 (макар и вече с орязани правомощия).

И всичкото на фона на разкритията за схемите на Мартин Нотариуса и Пепи Еврото, които трудно ще се повлияят от промени в законите. Това е светът на изнудването, заплахите, компроматите и корупцията. Ако ги няма Божанов и Петров, ще дойдат други. И това ще продължи, докато някой от върховете на политическата класа и държавата не влезе в затвора. Такъв шанс засега няма. Продължаваме да мечтаем за служби, прокуратура и съд като тези в Румъния, която рязко дръпна от България и няма стигане.  

През 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров цитира публично колегата си Никола Филчев: “Там, където корупцията е държавна политика, никаква прокуратура не е в състояние да се справи”. И досега никой не е опровергал това. Същото важи, ако заменим “прокуратура” с “промени в конституцията”. 

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>