Коментар на седмицата №3: Защо тази страст за жилища – нови 755 млн. лв. за ипотеки. Ами като не могат да влагат в държавни облигации

18.02.2024 16:00 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Все повече хора разчитат на инвестиция в жилище, за да запазят спестяванията си Снимка Йордан Симеонов

Публикуваме отново най-четените коментари през изминаващата седмица. Този е номер 3 с над 42 880 прочитания.

Проблем е, че много повече пари отиват за потребление, отколкото за кредити за бизнеса

9 милиарда и 992 милиона лева – толкова е увеличението на кредитите за една година според публикуваните тези дни от БНБ данни за депозитите и кредитите към края на 2023 г.

Това означава, че банките са излели в икономиката близо 10 милиарда лева за 1 година. Ако към тази сума добавим лизингите и бързите кредити, ще наближим 12 милиарда растеж на кредита. За сравнение – дори бюджетният дефицит на държавата е двойно по-нисък. С други думи,

кредитирането налива двойно повече пари в

икономиката, отколкото дефицитът

Тази динамика започва да става заплашителна от гледна точка на инфлацията. Единият проблем е самият обем на кредитирането и неговото ускорение в реално изражение.

Например през 2022 г. растежът на кредита беше по-бавен от инфлацията, но през 2023 г. кредитирането расте много по-бързо от инфлацията – докато инфлацията се забави до под 5%, банковото кредитиране расте с 12%, а небанковото - с 15-20%.

Бързото наливане на пари в икономиката чрез кредита може лесно да създаде нов източник на инфлация, както това се случи преди 15 години.

Другият проблем е, че кредитирането не отива в реалната икономика, а основно в потребление. Според данните на БНБ кредитирането за домакинствата е с 65% повече, отколкото кредитът за бизнеса.

Също така темпът на растеж на бизнес кредитите е едва около 7%, а при домакинските е близо 16%.

Такава небалансираност означава, че повече пари отиват в потребление и по-малко в инвестиции и производство, което създава дисбаланс между търсене и предлагане и съответно стимулира инфлация.

Отново и този месец най-бързо растат жилищните кредити – вече темпът им достигна 20,5% на годишна основа, най-висок от близо 15 години.

Само през декември са отпуснати 755 милиона лева нови жилищни кредити, от които само 164 млн. лв. са рефинансиране на стари кредити – т.е. близо 591 млн. лв. е нетният растеж на ипотечния кредит само за един месец.

Неслучайно няколко международни институции обърнаха внимание от рисковете за надуване на балон на имотния пазар.

Защо тази любов към инвестициите в жилища?

Ако погледнем статистиката на БНБ, виждаме, че средният лихвен процент по разплащателните сметки в банките е 0,01%. Дори по срочните депозити лихвите са 0,95% годишно. С други думи, традиционните начини за спестяване не носят достатъчно доход. Депозитите и сметките в банки по традиция се предпочитат от българите, но в момента не носят доход.

Ниските лихви за депозитите са стимул да се търсят други възможни начини за инвестиране на парите. И тук се появяват жилищата, които през последните години значително поскъпнаха заради засиленото ипотечно кредитиране.

Жилищата осигуряват висока доходност – съвсем логично много българи решават да купят жилище като форма на инвестиция. Показателно е, че има толкова много празни и неизползвани жилища. Те не са купени за живеене, а просто като форма на спестяване.

Проблемът е, че прекаленият фокус и на банките, и на спестителите към жилищния пазар може изкуствено да раздуе балон в цените, който да доведе до сериозни негативи.

Има ли изход? България не е единствената страна, в която лихвите по депозитите са ниски, но в много западни страни има и други форми на инвестиции – в облигации, в акции, в държавни ценни книжа.

В България нито един от тези пазари не е развит, няма достатъчно ликвидност на капиталовия пазар, която да осигури сигурност на инвеститорите, че във всеки един момент могат да купят и да продадат на реална пазарна цена.

На практика българите нямат изход – или държат парите на нулева лихва в банка, или купуват имот с всички рискове.

Няма среден вариант и това е драмата

В други страни имаме иновативни подходи, чрез които да се даде възможност на домакинствата да инвестират сигурно и с добра доходност. Например в съседна Румъния има осигурена възможност граждани лесно и просто да си купят държавни облигации – те са сигурни като банкови депозити, но осигуряват много по-висока лихва. Нещо повече, осигурена е система за търговия и обратно изкупуване, която позволява на гражданите да продадат облигациите си във всеки един момент.

Миналата година Белгия привлече огромен интерес с емисия на държавни ценни книжа за граждани. Властите в Брюксел набраха 22 милиарда евро поръчки за емисията, многократно повече и от най-оптимистичните очаквания. И там спестителите търсят алтернативи на нулевите лихви по депозитите и директният достъп до пазара на държавни облигации е начин да получат сигурен доход.

Този подход не просто осигурява лесно финансиране на държавата, но също така осигурява и висок доход за гражданите – т.е. и двете страни печелят.

В България отдавна се говори, че е добре да се осигури възможност за директни инвестиции на граждани в държавни облигации, но това не се случва.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>