Посланието към Брюксел на Денков: Ще правим ротация, не избори 2 в 1 (Обзор)
- Във Великобритания и Люксембург се разменят премиер и външен министър, след 9 месеца ще съм извън темите, ако не остана свързан с дипломацията, казва Денков
- Тогава може да е вице, наблюдаващ и външната политика, допускат запознати
- Габриел вика поотделно всеки от бъдещите си министри
Избори 2 в 1 - предсрочни парламентарни заедно с европейските, през юни няма да има. Партиите не работят в тази посока, а за това ротацията да се осъществи, както е замислена.
Това увери премиерът Николай Денков пред еврокомисаря по правосъдие Дидие Рейндерс по време на визитата му в София в четвъртък.
“Нормално е да има спорове как точно да изглежда кабинетът под ръководството на Мария Габриел. Но от една страна, ние с нея сме убедени, че трябва да продължим този процес. От друга, това, което чуваме от политическите лидери, е, че те са готови да подкрепят в Народното събрание избора на следващото правителство”, обясни той пред представителя на Брюксел.
За избори 2 в 1 заговори Бойко Борисов заради спора чий да е външният министър при ротацията. За ГЕРБ евро-атлантическата ориентация е това, в чието име влезе в кабинета с единствения си представител - Мария Габриел, съответно тя трябва да остане дипломат №1 и след като поеме премиерския пост.
Според “Промяната” и самия Денков ротацията трябва да е огледална - той поема от Габриел вицепремиерството и Външно, за да продължат като тандем да представляват България. И двете страни не отстъпват, но лидерите обявиха, че ще оставят решението в ръцете на Габриел и Денков.
“Не сме се разбрали още. Но така най-лесно може да се направи ротацията - сменяме си местата. Представете си, че сега сложим друг човек в МВнР - след 9 месеца ще съм се откъснал, вместо през цялото време да бъда в тематиката”, обясни Денков на въпрос на “24 часа” по време на месечния си отчет във фейсбук вчера. С чуждите държавни глави контактуват премиерът и външният министър, най-често те работят заедно и “се сменят, когато има нужда” - така е в Люксембург и Великобритания, даде пример академикът.
Подобна “смяна” и запазване на външнополитическия тандем донякъде може да се случи, ако дипломацията влезе в портфейла на Денков като заместник министър-председател, тълкуват запознати. Това предполага ГЕРБ да запази креслото в МВнР, но ако е вицепремиер с ресор външна политика, на отделни срещи той може да бъде упълномощен от Габриел да представлява правителството.
“Беше вкарана малко повече драма, отколкото трябва. Не мисля, че е имало искри между нас с г-жа Габриел
Напротив, ние обсъждаме варианти и ще продължим да обсъждаме, така че когато има крайно решение, то ще се чуе”, каза Денков вчера.
В момента двамата правят оценка на работата на министрите, на чиято база ще се определи кой остава след ротацията. Анализа си ще представят пред парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Мнението на Габриел ще е водещо, даде знак академикът.
“Тя поиска срещи поотделно с всеки от министрите и да обсъдят приоритетите. Този процес тече и очаквам идната седмица да навлезем в по-дълбока дискусия къде точно очакваме промени. Аз съм казал моето мнение, то съответства на минимални промени в някои министерства. Но много важно е нейното мнение, тя ще работи тясно с новите министри”, каза Денков.
Той отново влезе и в темата, зададена от Борисов - че “всички ресурсни министерства са техни” (на ПП-ДБ).
“Министрите не са на една или друга партия - те са получили одобрението на партийните лидери от двете страни”, напомни академикът. Допусна, че ГЕРБ “опитва да заблуждава публиката”, че няма отношение към министрите и областните управители, назначени от правителството.
“Част от хората, които са министри и зам.-министри сега, са предложени от Габриел и ГЕРБ. Не съответства на истината, че ГЕРБ има само Мария Габриел в правителството”, каза Денков в отговорите си за 8-те месеца на кабинета. Партията на Борисов ще има същия брой министри и след ротацията с разликата, че Габриел ще стане премиер, което си е “повишение”, напомни той.
Освен към Брюксел и партньорите от ГЕРБ премиерът оправи послание и към президента. Преди дни Румен Радев обяви: “Няма толкова голямо значение кои ще бъдат пешките на властовата дъска в ролята на министри, защото решенията се вземат от други хора на друго място.” Думите му първо ядосаха Борисов и лидера на ДПС Делян Пеевски, които отвърнаха, че той е този, който е редил пешки в служебните си правителства.
“Министрите ми със сигурност
не са пешки на никого. Един министър има огромна власт, трябва да се отнасяме с уважение
към тези хора. Президентът никога не ми се е обаждал да ми казва какво да правя, когато бях служебен министър. Никога не съм се чувствал пешка, когато съм имал такива задължения”, коментира Денков. И призова всеки да си гледа работата според това какви са му правомощията.
Борисов още гневен: ГЕРБ ви пречел, а не можете да боядисате това, което сме построили
ПП не давали ресурсните министерства, там била корупцията
“Литнахте по студията да обяснявате колко сте готини, а ГЕРБ ви пречи. Не може да боядисате това, което сме построили.”
Така Бойко Борисов сам прекрачи заричането на лидерите, че спират да се атакуват и да коментират ротацията, защото Николай Денков и Мария Габриел сами трябва да се разберат как да се случи новият състав на кабинета. За същото призоваха (и си обещаха) и Кирил Петков и Христо Иванов.
От парламентарните кулоари в четвъртък обаче Борисов показа раздразнение, че не чува тишина и от другата страна. “В тези изказвания виждам откровени неистини. Опити да си направят ребрандиране на имиджа като някакви антикорупционери. Такива скандали, каквито имаше последните месеци при тях, най-малкото им отива такъв образ”, заяви той.
А твърденията на ПП, че са ограничени от колаборацията с ГЕРБ, го провокира пак да заговори за скандалите в спортното и електронното министерство. “Сглобката им стеснявала възможността, иначе щяха да са стотици хиляди рушвети, а в електронното щяха да са няколко милиарда. Ако това, че сме спрели тези неща, е стесняване... Език мой, враг мой. За Северна Македония като те питат и се оплетеш като пиле в кълчища, и външният министър да трябва да ти оправя нещата”, продължи Борисов.
Отрече Калин Стоянов да е министър на ГЕРБ, за какъвто вече го обявява Кирил Петков в контра на тезата, че Габриел е единственият представител на партията в кабинета. При ексцесиите на футболния протест Денков поиска оставката му, но ГЕРБ и ДПС горещо го защитиха. Петков си водеше преговорите с него, настоя Борисов вчера. Сега го атакували, защото не се съгласил да смени “поголовно всичко”, както искал съпредседателят на ПП.
“Всички ресурсни министерства са ваши. Корупция има там, където са ресурсите”, обърна се лидерът на ГЕРБ към ПП. Дори заподозря партньора във връзки с БСП - защо Нинова искала да изслушат него като шеф на външната комисия за мигрантите, а не Петков, който оглавява тази за ЕС и Шенген.
Пеевски: Премиерът да не ни излага
Николай Денков трябва да се прибере в кабинета, да си научи урока. Да не ни излага.
Този съвет отправи към настоящия премиер лидерът на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски. Освен това депутатът призова министър-председателя да види “кой е правилният и признат от света външен министър” и да забрави за щенията си към външното министерство.
“Видяхте Мария Габриел как се справи. Външната политика е нещо много сложно, нека да сме обективни - тя трябва да е премиер и външен министър”, настоя той. Пеевски обаче подчерта, че Денков е много добър образователен министър.
Депутатът де факто подкрепи тезата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че в ресурсните министерства, управлявани от ПП-ДБ, има корупция.
“Ресурсът е във всички министерства на ПП. Нека си ги проверяват, да си гледат министрите. Борисов за едно е прав - ГЕРБ не може да носи отговорност за министерства, които не са негови. Те имат едно министерство и носят отговорност само за МВнР”, защити той отново и тезата, че Външно е за ГЕРБ.
Но в същото време напомни: “Не може да се иска едно министерство, за да е глас на някоя партия”. Външно министерство е на България и не може да е на никоя партия”.