Николай Денков: Между нас с Мария Габриел не е имало искри, вкарана бе повече драма (На живо, Обновена)

15.02.2024 08:05
Премиерът Николай Денков

Беше вкарана малко повече драма, отколкото трябва да има. Не мисля, че е имало искри между нас с г-жа Габриел. Напротив, ние обсъждаме варианти и ще продължим да обсъждаме, така че когато има крайно решение, то ще бъде чуто.

Това каза премиерът Николай Денков по повод на спора в коалицията за това кой да поеме поста на министър на външните работи след ротацията. Днес министър-председателят отговаря на въпроси на граждани и журналисти по повод 8 месеца от встъпването на правителството.

Така най-лесно може да се направи ротацията - сменяме си местата, коментира премиерът на въпрос защо от ПП-ДБ искат той да поеме поста на министър на външните работи след ротацията.

Смятам, че тона от последните дни, в който беше казано, че това не може да бъде ябълка на раздора, която да счупи правителството, е правилния тон. Търсим решение, каза премиерът.

Министрите не са на една или друга партия. Те са хора, които са избрани, след като са получили одобрението и на двете страни от партийните лидери. Сега ще са с одобрение на двамата премиери. Те трябва да си вършат работата и да нямат партийни пристрастия. Разбира се, ако не се справят, трябва да си отидат по професионални причини, подчерта Денков.

Това, което ГЕРБ заблуждава публиката е, че нямат отношение към министрите и областните управители. Още, когато създавахме кабинета, обсъдихме заедно кои са възможните лица и тогава бяха давани предложения от различни хора, настоя той.

Нищо не се опитваме да вземем на ГЕРБ. Ако направим ротацията, така че с Мария Габриел само да си сменим местата, те ще имат същия брой министри, същите хора. Единствената разлика е, че външният министър ще е станал премиер - това е повишение, не понижение. Тази теза, че ГЕРБ ще бъде ощетен, е абсолютно несъстоятелна, каза премиерът. Подчерта обаче, че остава въпросът кои министри не са си свършили работата, но и тук не трябвало да се намесват партийни квоти.

Министрите ми със сигурност не са пешки на никого. Един министър има огромна власт, трябва да се отнасяме с уважение към тези хора. Да се говори с пренебрежение към тях, не съответства на институциите. Президентът никога не ми се е обаждал да ми казва какво да правя, когато бях служебен министър. Никога не съм се чувствал пешка, когато съм имал такива задължения. Всеки трябва да знае какви са правомощията му в институцията, която е, и да си гледа работата, каза премиерът.

Това, което виждаме през последните 8-9 месеца са непрекъснати опити на някои институции да представят властта сякаш е тяхна, продължи той.

Според него е редно министрите да са експерти, които имат собствено мнение и могат да го отстояват. "Това придава сила на този Министерски съвет, това е, което прави един отбор силен. Този отбор не бива да се разцепва на фракции, това не се е случило и то прави отбора силен", каза премиерът.

Областните управители също ще бъдат прегледани заедно с министрите, макар последните да са с предимство. Не бих казал, че някой трябва да бъде сменен, само защото му се иска оставката. Трябва да се погледне какви са аргументите и имали причини, оставки се искат от всякакви хора и по най-различни причини, каза още той.

Мигрантите и Дъблинското споразумение

Съгласно споразумението, което е подписано през 2007 г., а след това през 2013 г., остава същото. Ние приемаме някаква бройка, но връщаме и такава в държавите на произход. От 2007 г. досега има динамика, която не е довела до никакви сериозни проблеми в България. Бройките са от няколко десетки в годините до няколко стотици. Говоря за общите бройки. 113 човека са били приети от Австрия през миналата година. В началото на тази година сме върнали повече хора, отколкото сме приели. Нищо особено не се случва, просто опозицията се опитва да плаши хората, каза премиерът.

Смяната на шефовете в регулаторните органи на страната

Още не е завършен разговорът между партийните лидери за това какви да бъдат правилата, по които да бъдат избирани хората. Тази дискусия се ускори. Това, което смятам за правилно, е всеки да може да предлага, да има дискусия и накрая съгласие, че тези хора стават. От тази гледна точка всяка една партия може да предлага, също и външна организация, която има поглед върху работата на регулаторите. Накрая това ще решава Народното събрание, подчерта Денков.

КЗК, КЗП, Комисиите, свързани с радиочестотите - те имат огромна власт върху бизнеса и живота на хората, ако действат правилно. Ето, КЗК, която трябва да следи има ли монополи, картели по отношение на бензиностанциите, мобилните оператори. Ролята на тези регулатори е огромна. Тук отново имаме разделение на властите - след като са избрани, те имат свой мандат и могат да вземат решения какво да правят. Затова е толкова важно кои хора се избират, каза премиерът.

Еврозоната

Отличници сме по 3 от 4-те показателя, които имат значение - фиксирания курс на лева към еврото, външния дълг, който е един от най-ниските в еврозоната (само Естония е с малко по-нисък от нашия) и дефицита, който с много години назад е бил в рамките на критериите от Маанстрихт, когато се анализира кандидатурата ни. Единственият показател, по който имаме проблем, е инфлацията. Това е свързано най-вече с външни причини. Инфлацията при нас е една от най-ниските, но в еврозоната е по-ниска и ние се сравняваме с тях. Докладът е важен, защото той ще сравни инфлацията в България с тази в страните с най-ниска инфлация в еврозоната и ние трябва да бъдем най-близо до тях. Инфлацията при нас спада бързо и ни трябва малко повече време, посочи премиерът.

На въпрос ще поиска ли извънреден доклад за конвергенцията, Денков каза: За момента въпросът не е даже дали да е извънреден. Той е кога да бъде подготвен и публикуван редовният доклад. Точно тази година има съвпадение между периода, в който се правят докладите и европейските избори. Тъй като резултатите така или иначе трябва да бъдат разгледани на европейско ниво, една от дискусиите е дали докладът да не бъде направен на по-късно ниво през годината. Ако решат да си остане през април или май, както обикновено, то тогава може да поискаме извънреден доклад по-късно през годината.

За убийството на Нотариуса

Виждаме още един случай, в който явно има преплетени интереси в правосъдната система. Като тази правосъдна система по някакъв начин е свързана с политическо влияние. Може би първият случай, който се сдоби с публичност, е на Осемте джуджета. Искам да благодаря на "Антикорупционния фонд", че положи големи усилия да извади тази информация на бял свят и пред очите, и да каже, че тук има сериозен проблем. Но някак си отново беше затисната тази информация и не беше разследван случая докрая. Сега имаме сменен главен прокурор, борим се за промяна, за правосъдна реформа. Много се надявам този нов случай да завърши с разплитане на тези зависимости.

Запитан какво му говори вълната от оставки в Софийската прокуратура вчера, каза: Дава знак, че може би започват да се разплитат част от тези зависимости, но трябва да се стигне докрая - да не се смачка всичко отново, както се е случвало преди. Добре е тръгвайки от прокуратурата и съдебната система, там където е имало зависимости, да се стигне и до политиците, които са осигурявали чадъра, за да се случи.

За да може да се проведе такова разследване на високо ниво, трябва да има прокуратура и прокурор, който води разследването. МВР участва в този процес и помага, но те не са водещи, обясни той на въпрос защо полицията късно е влязла в т.нар. SS club на Нотариуса.

В такъв тип отношения МВР е подчинена на прокуратурата, която трябва да води разследването, подчерта, премиерът.

Пробите за наркотици и новите машини

Има натрупани много проби. Това, което се разбрахме с лабораториите, е, че ще пускат новите проби и постепенно ще изчистят старите. С предимство ще са тези, които са свързани с тежки нарушения. Чакаме още четири машини, процесът ще се отпуши, така че малко повече търпение.

Много се спекулира с това има ли полза от новите промени за задържането на колите - данните показват, че откакто са влезли в сила, имаме намаление на броя на жертвите по пътищата. Това, което трябва, е пробите да излизат бързо и тогава нещата ще си дойдат на място.

Строежът на новия блок на АЕЦ "Козлодуй"

Разчетът е следният - докрая на март т.г. очакваме да има първа оценка от страна на Уестингхаус за прогнозната цена на проекта, така че да се тръгне към подготвяне на инженерния проект. Той трябва да е готов до средата на следващата година. Междувременно се избира строител. В средата на 2025 г. трябва да бъде подписан окончателния договор. И оттогава до 2033 г. се очаква блокът да бъде построен. Вървим по график, надявам се да успеем да го спазим.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>