Прокурорски грешки видя пловдивският съд и върна делото за Дебора (Обзор)
- Момичето предяви граждански иск за 200 хил. лв., но беше отхвърлен за съвместно разглеждане
- Георги Георгиев неуспешно пробва да излезе на свобода
След 3-часово закрито заседание пловдивските магистрати прекратиха съдебното производство по случая "Дебора" и върнаха обвинителния акт на прокуратурата.
Според районния съд в Пловдив са допуснати процесуални нарушения - не е ясно формулирано за какво точно е обвинен 26-годишният Георги Георгиев от Стара Загора.
Случаят нашумя миналото лято и провокира серия от протести в цялата страна, както и промени в закона. 18-годишната Дебора Михайлова беше нарязана с макетен нож и раните бяха обработени с 400 шева, а обвиненият за насилието Георги беше пуснат на свобода. След като получи още едно обвинение, съдът му определи мярка "задържане под стража".
Георгиев е привлечен към наказателна отговорност за закана за убийство, принуда и двустепенна средна телесна повреда. Според прокуратурата на 26 юни 2023-а с особена жестокост - чрез юмрук в главата и
нанасяне на 18 порезни рани с нож,
е причинил на момичето черепно-мозъчна травма, изразяваща се в кръвонасядане, мозъчен оток и контузия, довела до обезобразяване и временна опасност за живота.
В същия ден той обръснал половината глава на Дебора с машинка, като използвал сила. А в периода от април до 25 юни 2023 г. се заканвал с убийство.
Всички магистрати в Старозагорския районен съд си направиха отвод и се наложи ВКС да премести делото в Пловдив.
"Очаквам само справедливост", каза Дебора в кулоарите и отказа да коментира делото.
Георгиев също запази мълчание при довеждането му от охраната.
Съдия Десислава Порязова побърза да изгони присъстващите, като посочи, че в хода на разпоредителното заседание ще бъдат разкрити подробности от интимния живот на двамата. Малко по-късно страните по делото бяха изведени.
"Направихме искане да не се дава ход,
защото се установи, че липсва представител на районната прокуратура в Пловдив", обясни единият от адвокатите на Георгиев - Валентин Димитров. В залата бяха командированите наблюдаващи прокурорки от Стара Загора Десислава Калайджиева и Ивелина Косева.
Според защитата обаче трябва да има представител на обвинението и от Пловдив, тъй като в определението на ВКС се казва, че местната прокуратура е териториално компетентна. Димитров беше категоричен, че клиентът му няма да признае вина и
делото ще тръгне по общия ред с разпити на свидетели
Дебора Михайлова излезе от залата и отиде бързо при близките си, а адвокатът Симеон Даскалов обвини другата страна в шиканиране на процеса. Той добави, че ще настоява за Георгиев максималната присъда от 10 г. затвор.
Адвокат Димитров и колегата му Петко Кънев поискаха от съдия Порязова връщане на делото в досъдебна фаза за отстраняване на нарушения. Според тях заканата за убийство е извадена от контекст комуникация между Георгиев и Михайлова.
Държавното обвинение се позовавало единствено на чат в инстаграм. Защитата поиска Георги да бъде пуснат под домашен арест. Стана ясно, че Дебора е предявила срещу него граждански иск за 200 хил. лв.
Районният съд обаче отказа да го разгледа съвместно с делото, тъй като това щяло да утежни процеса.
Адвокат Даскалов посочи, че той ще бъде предявен отново, когато има присъда.
В крайна сметка магистратите върнаха обвинителния акт, но не заради посоченото от защитниците на Георгиев, а заради откритите неясноти. Представителят на Дебора е спокоен, че липсващото ще бъде дописано за месец и делото ще започне.
Съдия Десислава Порязова отказа и промяната на мярката за неотклонение. Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок. На излизане от залата Дебора за пореден път отказа коментар.
Георги също запази мълчание, докато охраната го извеждаше, а прокурорките не заявиха дали ще протестират определението за връщане на обвинителния акт.