Харалан Александров: ПП-ДБ и ГЕРБ са като семейство - ще се подърпат и накрая пак ще се съберат
"ПП-ДБ и ГЕРБ са като семейство - ще се подърпат и накрая пак ще се съберат", това каза социалният антрополог Харалан Александров в предаването "Здравей, България" по Нова тв.
Той се съгласи, че може би на Мария Габриел двата поста действително биха ѝ дошли в повече.
„От друга страна знам, че тя е работохолик, работи по 16 часа, може да поеме огромно натоварване".
Александров коментира спора между ПП и ГЕРБ по темата с външно министерство:
„Това е семейна динамика – жената тропа с краче и казва: „Искам в Милано на шопинг". Съвсем ясно е, че жената е ПП-ДБ, а че спонсорът е ГЕРБ. Спонсорът е по-голямото, по-дебелото и по-богатото нещо, което спонсорира електорално по-малката партия. Ще повикат, ще се подърпат и ще видите, че ще се харесат пак и ще си се съберат".
„Никой не твърди, че те са наведени. Напротив, тях на ръце ги носят. Кирил Петков казва "Никога не сме се навеждали", което ме кара да мисля, че има вътрешно травматично преживяване от този особен брак", допълни той.
"Не виждам реална заплаха от нови избори. В структурата на това правителство се видя неговата структура и всички рискове - те просто се разгръщат във времето, без да се реализират докрай. Не вярвам, която и да е от двете партии в момента, да смята, че е изгодно за нея да се отиде на избори 2 в 1", заяви бившият евродепутат проф. Светослав Малинов.
„Извън съмнение Мария Габриел е квалифицирана да изпълнява тази роля, но може би ще ѝ дойде в повече. Има административна логика двете длъжности да бъдат разделени. Но от друга страна знам, че тя е работохолик. Способна е да работи по 16 часа на ден и да поема голямо натоварване. Що се отнася до заплахите за избори – това по същество си е чиста семейна динамика. Жената тропа с крак и казва какво иска. Ще повикат, ще се подърпат и накрая ще се харесат и ще се съберат. Че ще има страст във връзката е очевидно", подчерта Харалан Александров .„Според мен вероятността да се отиде на предсрочни избори е малка. Съвсем естествено е тази ротация да мине през призмата на извиването на ръце. Не мисля, че някой е очаквал нещо по-различно", посочи социологът Евелина Славкова.
„Напрежението е много високо. Толкова, че две малки партии се разцепиха. И това не се случи в центъра, а в периферията – в Столичния общински съвет. Изборът на един нищо и никакъв председател на СОС разцепи цели две партии – „Възраждане" и БСП. Представете си какво е напрежението в ГЕРБ и ПП-ДБ", коментира социологът Андрей Райчев.