Бивш и настоящ главен прокурор спорят кой е близък с Нотариуса (Обзор)
МВР няма имена на магистрати, които са контактували с разстреляния. В съда няма дело за отнемане на имущество срещу него
9 дни след разстрела на Мартин Божанов-Нотариуса още няма яснота кой го е убил или поръчал, но остава основна тема за МВР, прокуратурата, политиците и дори съда.
В петък 21 върховни прокурори начело с главния Борислав Сарафов влязоха на проверка в Софийската районна прокуратура, където са били повечето от сигналите срещу Божанов.
Полицията потвърди, че Нотариуса е сменял ЕГН-то си, но не знае кои магистрати са ходили в частния му клуб, а съдът съобщи, че не е отнемано незаконно придобито имущество от него. За това публично говори бившият шеф на комисията проф. Стоян Кушлев, който сега е пенсионер. Според него от Нотариуса са отнети 430 хил. лв., а покрай делото е бил пребит негов близък.
“В Софийския градски съд не е имало и към настоящия момент няма заведено дело за конфискация на имущество от Мартин Божанов”, казаха от съда. Там има информация само за запори, за да се обезпечи бъдещ иск срещу него, какъвто така и не е внесен. Това е трябвало да стане, след като Нотариуса бъде осъден.
“В Софийския градски съд няма информация срещу Мартин Божанов да има такава влязла в сила осъдителна присъда. Първоначално допуснатите обезпечителни мерки са отменени по искане на самия Божанов и негови роднини”, съобщават магистратите.
Единствената информация за присъда на Божанов е от 1994 г., когато е наказан условно за кражба. През 2006 г. е оправдан за кражбата на делото срещу нотариуса Слави Крашевски, което е било висящо пред Върховния касационен съд. И двете дела обаче са били в Софийския районен съд. А в районната прокуратура са 25-те преписки, по които Божанов е бил страна. Повечето са подавани сигнали срещу него за имотни измами, а по другите е свидетел или жалбоподател. Така Мартин Нотариуса остава недосегаем за правосъдието в последните 30 години, през които се е постарал да заличи дори криминалните си регистрации в МВР. За обвинения и наказателни дела дела срещу него няма данни и на практика остава недосегаем. Което мнозина си обясняват с близостта му до висши магистрати.
“Името на бившия главен прокурор Иван Гешев излиза пред скоби и пред кръга, действал около бившия следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, и около убития Мартин Божанов, по прякор Нотариуса”, каза Борислав Сарафов в петък по време на проверката в районната прокуратура, а Гешев не му остана длъжен.
“Срещу мен започна поредната мръсна политическа атака. Явно политическите боклуци се уплашиха от гражданите.
Борисов натисна копчето и Боби Истината оповести история в стил “сам си я измислих”. И след това се обори сам, като каза, че не разполага с никакви доказателства за твърденията си.
Радвам се, че съм изкаран пред скобите, защото вътре в тях се намират хора, до които никога не съм искал да стоя. Все пак на снимката с Петьо Еврото видимо е Борислав Сарафов”, написа Гешев във фейсбук.
Кои са били покровителите на Мартин Божанов-Нотариуса и с кои магистрати се е срещал в частния си клуб, засега остава загадка.
“Не разполагаме с такива имена. Възможно е да съществуват в друга институция”, каза главният секретар на МВР Живко Коцев от Русе в петък.
Имена на магистрати, които са контактували с Мартин Нотариуса, обаче има в досъдебното производство срещу него, по което е трябвало да бъде обвинен, но убийството изпревари магистратите. То е в Софийската градска прокуратура и започва през лятото на 2023 г. по справка от ГДБОП. Делото е за организирана престъпна група, пране на пари, имотни измами и заплахи към магистрати. Там свидетели са разкрили за контактите на Нотариуса, но засега са следствена тайна.
“Обвинението за Мартин Божанов, което колегите подготвяха, закъсня. Понякога уличната справедливост е по-бърза и ни изпревари”, коментира Борислав Сарафов в петък.