Доц. Мария Юнакова: Жените над 35 г., които 6 месеца не могат да забременеят, да потърсят лекар
Късната бременност крие рискове от аномалии на плода и от акушерски усложнения, твърди гинекологът
Най-доброто време жената да забременее е, преди да навърши 30 г. След това шансовете да зачене в рамките на една година падат под 50%. “Оптималният фертилен потенциал на жената е до средата на двайсетте ѝ години. Тогава шенсът за бременност е около 25-30% в месеца и около 86% в рамките на 1 г. без предпазване и когато двамата партньори нямат репродуктивни проблеми. След това този потенциал започва бавно да намалява.” Това коментира акушер-гинекологът от АГ болница “Майчин дом” доц. Мария Юнакова пред “24 часа”.
След 30-годишна възраст шансовете за зачеване спадат на 20% в рамките на месец и 60 на сто за година. Според доц. Юнакова
възможността жена над 40 г. да има дете спада рязко под 5%
Ако жена над 35 г. опитва да забременее, но 6 месеца това не се случва, задължително трябва да потърси лекар. (Съветите на доц. Юнакова вижте по-долу)
“Тези статистики са свързани с напълно физиологичното “остаряване” на яйчниците, изразяващо се в нарушена стероидо и овогенеза и висока честота на хромозомни аномалии в яйцеклетките”, казва акушер-гинекологът.
Според доц. Юнакова късното забременяване крие рискове. Един от тях е високият процент на хромозомни и/или вродени аномалии на плода.
“За радост, съвременната медицина и напредъкът на майчино-феталната медицина позволяват установяването на тези отклонения в най-ранните срокове на бременността и възможност за своевременното им управление”, обясни тя. Бременността в напреднала репродуктивна възраст крие риск и от патологично формиране и функция на плацентата с последващ риск от акушерски усложнения. Те може да са прееклампсия, изоставане в нарастването на плода,
преждевременно раждане и гестационен диабет
Забременяване под 18 години и особено под 16 също крие повишен риск. “Тялото и женската репродуктивна система все още не са напълно зрели за износване на бременност. В тази възраст са по-чести акушерските усложнения - прееклампсия, инфекция по време на бременността, преждевременно раждане или раждане на плод с ниско тегло”, обясни акушер-гинекологът. По думите ѝ по-големи са и натоварването върху нервната система, психиката и стресът, защото бременността може да е настъпила случайно.
3 задължителни изследвания, ако имате проблем със зачеването
Ако 12 месеца, след като двойката не се е предпазвала и е имала редовен полов живот, не настъпва бременност, се говори за стерилитет. Жените над 35 г., при които 6 месеца не настъпва бременност, трябва да се обърнат към специалист.
- Началните изследвания, които се препоръчват на жената, са серумни нива на базалните т.нар. женски хормони – лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон, естрадиол, пролактин, оценка на функцията на щитовидната жлеза с начално изследване на тироидния стимулиращ хормон, както и изследване на антимюлеровия хормон – най-обективен маркер за оценка на яйчниковия резерв. Препоръчително за повечето от тези хормони е да се изследват в ранната фоликуларна фаза на месечния цикъл, а именно между 3-и и 5-и ден от началото на менструалния цикъл, на гладно, след достатъчен сън поне 8 часа.
- Необходимо е ултразвуково проследяване в динамиката на маточното тяло, ендометриума и яйчниците в различните фази на менструалния цикъл – фоликуларна, овулаторна и лутеална, за да се направи оценка на редовната овулация и анатомията на наблюдаваните структури.
- Задължително начално изследване на двойката с репродуктивни затруднения е на сперматогенезата при партньора чрез спермограма с оценка на морфологията на сперматозоидите
Вие сте към 40 и очаквате дете - направете тези 4 неща
- Бременните в напреднала репродуктивна възраст над 35 г. и особено над 40 г. e необходимо да направят високоспециализирани консултации при специалист по фетална медицина в различни периоди на бременността. Изключително важен е комбинираният ултразвуков и биохимичен скрининг за хромозомни аномалии, който се провежда между 11-а и 13-а гестационна седмица. Той е с много висока чувствителност - 97% по отношение на риска от най-честите хромозомни аномалии като синдромите на Даун, Едурадс и Патао. Чрез него се прави ранна фетална морфология на правилното формиране на органите и системите, достъпни за оценка в този раннен срок, както и много важната прогноза за функцията на плацентата през бременността.
- При необходимост и съображения, породени от този преглед, гинекологът може да насочи към неинвазивен пренатален тест за хромозомни аномалии, при който се изследват директно фетални клетки, изолирани от кръвта на майката. Този тест е много удобен, информативен, чувствителен над 99% и неинвазивен – изследва се венозна кръв на майката.
- При сериозни съмнения за хромозомна аномалия се препоръчва провеждането на инвазивен тест – хорионбиопсия в 12-13-а гестационна седмица или амниоцентеза след 16-а гестационна седмица – това са инвазивни тестове, които крият риск за бременността около 1-2%, но са много чувствителни - 99,9%.
- Между 20-а и 24-а гестационна седмица на бременността специалист по фетална медицина може да извърши много детайлен ултразвуков преглед за оценка на феталната морфология – формиране и функция на органите и структурите на плода.