И Украйна, и Европа са в ръцете на серия от грешки

08.02.2024 18:37 Валери Найденов
Войната в Украйна продължава вече две години Снимка: Pixabay

Кратък летопис на сбъркани преценки

На 24-и този месец се навършват 2 години от войната в Украйна - време за равносметка.

Още през 2014 г. майданът (т.е. площадът) избра пътя на саможертвата, а Зеленски не можеше да излезе от тези релси. Никой не знае колко войници са загинали досега – и двете страни пазят в тайна своите жертви, а чуждите силно преувеличават.

Да приемем, че са еднакви – по 400 хиляди на всяка. Ранените обикновено са 3 пъти повече, а ампутираните - по около 50 хиляди на армия.

Касапницата върви с пълни обороти

За жертвите сред цивилното население няма данни, но и те са стотици хиляди. Над 12 милиона украинци са се изселили от родните места. Поне 5-6 милиона са на Запад и повечето няма да се върнат. Колко е населението на Украйна в момента? Някъде между 20 и 30 милиона. Преди десетина години беше 40 милиона, а при разпада на СССР – около 50.

Прекрасна страна, едно от най-великолепните и плодородни кътчета на Земята. Колкото си щеш реки, езера и красиви жени. Но там, където са минали боевете, градовете са изравнени със земята, пътищата са разрушени, земята е надупчена от снаряди и минирана.

Около 18 процента от територията на Украйна е окупирана от Москва, но те скоро могат да станат 30. Москва гледа към Одеса и Харков, за нея това са руски градове. Говори се дори, че утре Украйна може да спре да съществува.

Е, нямаше ли по-мъдър вариант?Можеше ли да се избегне тази трагедия?

Можеше, но не когато се слуша патосът на площада. Още французинът Льо Бон пише, че в тълпата господар е най-тъпият. Ако украинската политика не бе оформена чрез цветни революции, Украйна днес щеше да е мирна, непокътната и ориентирана на Запад.

(Една скоба – ако в България не бе революцията на жълтите павета, днес щяхме да имаме магистрала “Хемус”.)

Първата възможност

Да се върнем към зимата на 2014 г., когато в Киев бушуваше така нареченият майдан и по площадите се лееше кръв. На 21 февруари опозицията в лицето на Виталий Кличко, Арсений Яценюк и Олег Тягнибок, а от страна на властта - президентът Виктор Янукович, подписаха Споразумение за урегулиране на кризата. Свидетели и гаранти станаха външните министри на Германия и Полша, както и един висш френски дипломат.

Споразумението предвиждаше да се създаде временно правителство и да се направят предсрочни избори под международно наблюдение. Ако то бе спазено, опозицията щеше да дойде на власт, но по мирен и демократичен път. Днес Украйна щеше да е цяла в границите си от 1991 г. И Крим щеше да е украински.

Но лидерите на площада не мислеха така. Двама герои на майдана – Владимир Парасюк и Дмитрий Ярош, се обявиха против съглашението. И щом Янукович изтегли своята жандармерия от района на административните сгради, техните бойци го атакуваха и го превзеха. Янукович се спаси с бягство в Русия, а управляващата до този момент Партия на регионите бе разгромена с помощта на физическо насилие и повече нито веднъж не участва в избори. Тя просто изчезна.

Така пътят на майдана бе разчистен,

но разумът млъкна за дълго. А това развърза ръцете на Путин да се намеси.

Москва вероятно би приела смяна на властта в Киев, ако тя бе резултат от честни избори. Но репресиите, забраната на руския език, изглежда, им дойдоха малко много. Крим, Донецк и Луганск се отцепиха, а Русия се намеси.

Няма значение дали отцепниците са въстанали спонтанно, или Кремъл ги е организирал – важното е, че и те си направиха майдан. А можеше и да не се разбунтуват, ако начело на Украйна не беше площад, а човек.

Умният човек щеше да знае, че поне част от руското население ще се вдигне на бунт и че Москва ще го подкрепи.

Не ме разбирайте погрешно – ако зависеше от мен, веднага да възстановя Украйна, както си беше. Но уви, политиката е изкуството на възможното. Украинските политици избраха невъзможното.

Следващите два шанса бяха споразуменията

Минск 1 и 2

Тук вече Русия нямаше никакво намерение да връща полуостров Крим, но за Донецк и Луганск се бе съгласила на ограничена автономия в рамките на Украйна.

За целта Киев трябваше да промени конституцията си според новия статут, както и да амнистира бунтовниците. Гарантите на тези споразумения бяха пак Германия, Франция и ОИСР (Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа).

Уви, площадът не бе напуснал главите на лидерите. Ако имаха водач, който да се опита да спаси страната, сигурно щяха да го обесят на кестена пред президентството.

По-късно Зеленски спечели президентските избори с обещания за мир. Естествено, и той не желаеше да го обесят пред президентството.

Последният от тези изтървани шансове бе през

април 2022 г.

в Истанбул, когато руската офанзива беше вече в разгара си и руските сили бяха полуобкръжили Киев. В резултат бе подписано предварително споразумение, според което Крим щеше да си остане руски с неопределен статут, а след 15 г. щеше да се преразгледа пак. Киев поемаше задължение да не влиза в НАТО, където и без това няма голям шанс да влезе, а Донецк и Луганск се връщаха към Украйна, макар и отново със защитен статут. По принцип този договор бе по-добър за Украйна от Минск 2, но световните лидери не бяха узрели за това. От Албиона прелетя Борис Джонсън, Зеленски скъса документа, а киевската Рада прие закон, че никога няма да води преговори с Путин. Мирът бе обявен извън закона.

По-късно Меркел каза за Минск 2: "Ние не бяхме сериозни, искахме само да дадем време на Киев да събере сили и да се подготви за войната". Но както днес се видя, след Украйна Германия е най-големият потърпевш от тази измама. Взривиха газопроводите, Германия изпадна в рецесия и бързо започна да се деиндустриализира. Остана без алуминиеви заводи, скоро ще остане и без автомобилостроене. На това отгоре към властта бързо се движи радикалната дясна партия "Алтернатива за Германия", където феновете на Путин са повече от апологетите на Байдън.

Цяла Европа потъва. И за да добави към щетата обида, онзи ден Байдън нареди да се спрат доставките на втечнен газ. Но ако смятаме, че поне Чичо Сам е спечелил от серията площадни революции, много се лъжем. Самият той е тяхната жертва. Днес САЩ стоят много по-зле на световната арена, отколкото преди 3 г. Техният основен съперник, Китай, де факто получи на тепсия най-голямата суровинна база в света.

Кой спечели от всичко това? И докога ще продължава глупостта на цветните революции да води планетата?

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>