Министър Йоловски: Два пъти съм искал от Стоянов достъп до системата за електронна идентификация
"С две мои писма съм искал от министъра на вътрешните работи да получим достъп не само до изходния код на системата, но и по-сериозно участие в самия процес", заяви министърът на електронното управление Александър Йоловски. Думите му се отнасят относно системата за електронна идентификация, част от която ще бъде управлявана от Министерство на електронното управление. Това обясни Йоловски по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия днес.
"И двата отговора са категорични – че министърът на електронното управление няма необходимост да знае", обяснява той. Това се дължи на факта, че процедурата, по която се изражда системата е класифицирана информация.
"Според Закона за електронно управление извън обхвата на електронното управление са системи, които обработват класифицирана информация", поясни още министърът. По думите му разменната монета за това да бъде приет законът за киберсигурност беше да излязат част от ведомствата от обхвата на ЗЕУ.
"Въпреки двете ми писма, ние не можем да получим достъп до системата, нито сме съгласували техническата спецификация", коментира още Йоловски. Той отбеляза, че децентрализираният подход води до това - едната ръка да не знае какво прави другата.
Председателят на комисията Божидар Божанов посочи, че МВР е органът, който изгражда системата. Той отбеляза, че има забавяне в процеса.
"Електронното управление и киберсигурността продължават да се развиват до голяма степен децентрализирано. Този подход води до наличието на твърде много повтарящи се разходи, които са или нецелесъобразни, или неефикасни", коментира още министърът. Той поясни, че на портала за електронно управление има значителен брой онлайн услуги – 2115. Министърът подчерта, че въпреки това има много портали на администрацията, които дублират портала за електронно управление.
По отношение на киберсигурността, Йоловски вижда като проблем, че европейският ресурс ще бъде изчерпан. Проблемът е, че и националното финансиране е изключително ограничено, предава БТА. "През годините няма изградени традиции отделните органи да инвестират ресурс за киберсигурност, тъй като страдат от хронично недофинансиране дори на основните им дейности", коментира той.