Чий е устремът за създаване на клуб в нов формат: бизнес + политици, но без Кирил и Асен? (Обзор)

07.02.2024 21:42

Депутатът от ДБ Панев, който е бивш журналист от "Дневник", бе домакин на пъстра група - Плевнелиев, семейство Паси, Пламен Бобоков, Даниел Лорер, Никола Минчев

Знакови фигури, подпомогнали подема на коалицията “Продължаваме промяната-Демократична България”, но извън дуото Асен Василев - Кирил Петков се събраха във вторник вечерта в столичен частен клуб за събития до НДК. Той се намира точно под партийната централа на ГЕРБ, но в случая хората на Бойко Борисов нямат общо с инициативата.

Тя бе прокламирана в последните дни от бившия лидер на “Зеленото движение” Владислав Панев - една от трите формации в коалицията “Демократична България”, като “визионерска предприемаческа и надпартийна общност, която да помогне на България в процеса на утвърждаването ѝ като конкурентна на другите страни членки държава”. Обявено бе, че ще събере бизнес и политици, за да се ускорят реформите, а не управлението да остава в инерцията на приоритети като Шенген и Плана за възстановяване.

Именно “Ускорение” е името на клуба и именно Панев застана пред микрофона, за да приветства многобройните гости.

Депутатът е бивш журналист от “Дневник”, а темите, форматът и част от поканените напомнят една от сбирките при създаването на “Да, България”, на която издателят на “Капитал” и “Дневник” Иво Прокопиев бе сред идеолозите. “24 часа” потърси бизнесмена, за да коментира той целите на новия клуб, но не успя да се свърже с него. Факт е обаче, че в изданията групата вече се прокрадва критика към ПП-ДБ, която доскоро липсваше.

А лицата, уважили устремното създаване на новата формация, разсеяха първоначалните подозрения, че може би се прави опозиция вътре в ДБ. Защото лично лидерите Христо Иванов и Атанас Атанасов уважиха сбирката и по нищо не личеше да са в лошо настроение. Не се появиха само съпредседатели на “Зелено движение” Тома Белев и Даниела Божинова, които смениха Панев на партийния пост. Депутатката от Елена Белобрадова също бе лектор, а водещ - блогърката и неин партньор в платформата “Майко мила” Красимира Хаджииванова.

Повече впечатли обаче присътвието на експрезидента Росен Плевнелиев, Гергана и Соломон Паси и министри от кабинета “Денков” - земеделския Кирил Вътев (старателно избягващ темата за земеделските протести), просветния Галин Цеков, на екологията Юлиян Попов.

А още по-интересно бе бизнес представителството. Сред лицата на “Ускорение” е един от най-големите дарители на ПП-ДБ - Филип Ромбаут, шеф на “Агрополихим” АД. Той изтъкна, че политиците по-често трябва да се допитват до бизнеса. Лектор бе банкерът Левон Хампарцумян, а сред гостите - шефът на АИКБ Васил Велев и бизнесменът Пламен Бобоков.

С актива на ДБ се смесиха зам.-шефът на парламента Никола Минчев (въпреки битката между него и Атанасов кой да е следвашият ротационен шеф на НС, спечелена от генерала) и третият важен човек в ПП Даниел Лорер.

Иначе клубът бе рекламиран като “надпартиен”. Бизнес фигурите и свързаните (все пак) с политически формации участници обаче напомниха донакъде на форумите, организирани през годините от “Капитал”. Самият Владислав Панев е стартирал като журналист в медията преди години, а новото му начинание бе описано първо в “Дневник”. Министър Попов също бе свързан с медийната група.

И макар да отричаха политически сценарий в устрема да се обяви формация месец преди ротацията, всички участници говориха за нуждата от реформи, надхвърлящи заявените приоритети на (не)коалицията.

Да чуят какви да са те, бяха и лидерът на “Спаси София” Борис Бонев заедно с двама от зам.-кметовете на Терзиев - Иван Василев и Надежда Бобчева, както и кметът на район “Сердика” Трайчо Трайков.

За затвор за чиновници, които изнудват инвеститори, говори Ромбаут. Мина и през други атрактивни законодателни идеи като легализацията на индустриалния коноп. За гласуването като дълг на народа и за Европарламента, където “трябва да отидат хора с проактивна позиция в индустриалното възраждане на Европа”, отсече той. Хампарцумян пък атакува Зелената сделка на ЕС, обяснявайки шеговито, че “ако три крави пръднат в Холандия, няма да се смени светът”.

“Няма как сложна икономика като българската да се преподреди за 1 нощ с 5 държавни декрета. Но може да направим 10-те най-неефективни неща по-ефективни”, обобщи банкерът.

“Има поле за огромни инвестиции, въпросът е да намерим идеите и парите, да ги съединим и да тласнем развитието на България много по-напред”, завърши пък Панев.

А “Ускорение” стартира със саундтрака от “Междузвездни войни”.

Други от От страната и света

Двама съпредседатели сменят Христо Иванов начело на "Да, България"?

"Да, България" да бъде оглавена от двама съпредседатели - такава поправка в устава ще бъде предложена на националната конференция на партията, насрочена за утре

215 участници се включиха в XII издание на ретро парада в Сливен

Сливен днес се превърна в притегателно място на ретро возила от близкото и далечно минало. Дванадесетото издание на инициативата събра на „Ритейл парк“ 215 колекционери на стари автомобили

Само за ден заловиха 23 пияни шофьори

В рамките на изминалия ден са установени общо 23 души, качили се зад волана след употреба на алкохол. Девет от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 14 - с над 1

Трима кандидати за заместници в КФН внесе шефът й в парламента

Новоизбраният председател ан Комисията за финансов надзор Васил Големански е изпратил на парламента три кандидатури за свои заместници в органа. . Той беше издигнат от ГЕРБ-СДС за поста и избран от

Патриарх Даниил: Покаянието е най-големият дар

Дарът за покаяние, да се борим с греховете, които допускаме, да водим молитвен живот, покаяние и редовна изповед е най-големият дар, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил