Чий е устремът за създаване на клуб в нов формат: бизнес + политици, но без Кирил и Асен? (Обзор)

07.02.2024 21:42
Левон Хампарцумян, министърът на околната среда Юлиян Попов и Владислав Панев
Владислав Панев
Зам.-шефът на НС от “Промяната” Никола Минчев разговаря с кмета на столичния район “Средец” Трайчо Трайков.
Гергана и Соломон Паси с Росен Плевнелиев

Депутатът от ДБ Панев, който е бивш журналист от "Дневник", бе домакин на пъстра група - Плевнелиев, семейство Паси, Пламен Бобоков, Даниел Лорер, Никола Минчев

Знакови фигури, подпомогнали подема на коалицията “Продължаваме промяната-Демократична България”, но извън дуото Асен Василев - Кирил Петков се събраха във вторник вечерта в столичен частен клуб за събития до НДК. Той се намира точно под партийната централа на ГЕРБ, но в случая хората на Бойко Борисов нямат общо с инициативата.

Тя бе прокламирана в последните дни от бившия лидер на “Зеленото движение” Владислав Панев - една от трите формации в коалицията “Демократична България”, като “визионерска предприемаческа и надпартийна общност, която да помогне на България в процеса на утвърждаването ѝ като конкурентна на другите страни членки държава”. Обявено бе, че ще събере бизнес и политици, за да се ускорят реформите, а не управлението да остава в инерцията на приоритети като Шенген и Плана за възстановяване.

Именно “Ускорение” е името на клуба и именно Панев застана пред микрофона, за да приветства многобройните гости.

Депутатът е бивш журналист от “Дневник”, а темите, форматът и част от поканените напомнят една от сбирките при създаването на “Да, България”, на която издателят на “Капитал” и “Дневник” Иво Прокопиев бе сред идеолозите. “24 часа” потърси бизнесмена, за да коментира той целите на новия клуб, но не успя да се свърже с него. Факт е обаче, че в изданията групата вече се прокрадва критика към ПП-ДБ, която доскоро липсваше.

А лицата, уважили устремното създаване на новата формация, разсеяха първоначалните подозрения, че може би се прави опозиция вътре в ДБ. Защото лично лидерите Христо Иванов и Атанас Атанасов уважиха сбирката и по нищо не личеше да са в лошо настроение. Не се появиха само съпредседатели на “Зелено движение” Тома Белев и Даниела Божинова, които смениха Панев на партийния пост. Депутатката от Елена Белобрадова също бе лектор, а водещ - блогърката и неин партньор в платформата “Майко мила” Красимира Хаджииванова.

Повече впечатли обаче присътвието на експрезидента Росен Плевнелиев, Гергана и Соломон Паси и министри от кабинета “Денков” - земеделския Кирил Вътев (старателно избягващ темата за земеделските протести), просветния Галин Цеков, на екологията Юлиян Попов.

А още по-интересно бе бизнес представителството. Сред лицата на “Ускорение” е един от най-големите дарители на ПП-ДБ - Филип Ромбаут, шеф на “Агрополихим” АД. Той изтъкна, че политиците по-често трябва да се допитват до бизнеса. Лектор бе банкерът Левон Хампарцумян, а сред гостите - шефът на АИКБ Васил Велев и бизнесменът Пламен Бобоков.

С актива на ДБ се смесиха зам.-шефът на парламента Никола Минчев (въпреки битката между него и Атанасов кой да е следвашият ротационен шеф на НС, спечелена от генерала) и третият важен човек в ПП Даниел Лорер.

Иначе клубът бе рекламиран като “надпартиен”. Бизнес фигурите и свързаните (все пак) с политически формации участници обаче напомниха донакъде на форумите, организирани през годините от “Капитал”. Самият Владислав Панев е стартирал като журналист в медията преди години, а новото му начинание бе описано първо в “Дневник”. Министър Попов също бе свързан с медийната група.

И макар да отричаха политически сценарий в устрема да се обяви формация месец преди ротацията, всички участници говориха за нуждата от реформи, надхвърлящи заявените приоритети на (не)коалицията.

Да чуят какви да са те, бяха и лидерът на “Спаси София” Борис Бонев заедно с двама от зам.-кметовете на Терзиев - Иван Василев и Надежда Бобчева, както и кметът на район “Сердика” Трайчо Трайков.

За затвор за чиновници, които изнудват инвеститори, говори Ромбаут. Мина и през други атрактивни законодателни идеи като легализацията на индустриалния коноп. За гласуването като дълг на народа и за Европарламента, където “трябва да отидат хора с проактивна позиция в индустриалното възраждане на Европа”, отсече той. Хампарцумян пък атакува Зелената сделка на ЕС, обяснявайки шеговито, че “ако три крави пръднат в Холандия, няма да се смени светът”.

“Няма как сложна икономика като българската да се преподреди за 1 нощ с 5 държавни декрета. Но може да направим 10-те най-неефективни неща по-ефективни”, обобщи банкерът.

“Има поле за огромни инвестиции, въпросът е да намерим идеите и парите, да ги съединим и да тласнем развитието на България много по-напред”, завърши пък Панев.

А “Ускорение” стартира със саундтрака от “Междузвездни войни”.

Други от От страната и света

Осакатената при побой Роза: Белезите ми избледняват, но болката - не може

Роза всеки ден благодари на Бог, че е извън статистиката на убитите жени. Спасило я е чудо. Преди три месеца тя беше душена, давена, ритана, удряна с камшик в продължение на 3 часа

80 хиляди активно следят мобилното приложение "еЗдраве"

Близо 80 хил. достигна общият брой на активните потребители, които чрез мобилното приложение "еЗдраве" имат пълен достъп до всички регистрирани в Националната здравноинформационна система (НЗИС)

Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан”

Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан". Шофьорът на автомобила не е пострадал. За кратко движението е било спряно. На място има екип на полицията

Ремонт на църквата "Св. Архангел Михаил" в гр Рила май разследва Европрокуратурата

Европрокуратурата вероятно разследва ремонт и реставрация на църквата "Св. Архенгел Михаил" в гр. Рила. От офиса на Лаура Кьовеши не казват какъв е точно проекта, който разследват

Дрогиран мотоциклетист удари патрулка при полицейска гонка

Преследване на мотоциклетист във Варна завършило с катастрофа, съобщават от пресслужбата в морския град. Униформените подали сигнал за спиране на мотоциклетист, който вместо да спре за проверка

>