Какво би ни причинило безплатното висше
В отговор на идеите за „безплатно" висше образование, споделям няколко факта и въпроса:
- В момента държавата стимулира обучението в няколко приоритетни за страната специалности с нулеви или символични такси за обучение. Не се ли „убива" политиката за привличане на млади хора в ключови специалности чрез въвеждането на „безплатно" обучение за всички?
- Международните класации показват, че челните места са заети предимно от университети в държави, в които таксите за обучение са изключително високи. Наистина ли ще се постигне по-качествено висше образование с премахване на таксите за обучение?
- Да, има качествено висше образование в Европа, което е „безплатно" – в държавите с най-високите данъчни ставки върху личните доходи, с най-добрата университетска база и най-доброто заплащане на преподавателите и изследователите. Достатъчни ли са наличните и предвидените финансови средства, за да развиваме качествено „безплатно" образование през следващите 10 години?
- Повечето студентски такси са между 500-600 лева. Какъв процент от студентите изпитват затруднения да плащат тези такси?
- Концентрацията на определени бизнеси и атмосферата в Студентски град изобщо не предполагат, че там се учи и чете. Няма ли „безплатното" висше образование да стимулира още повече студентите да не учат и четат – така и така те не биха имали какво да „губят", ако се провалят?
- Анализите и прогнозите показват, че българският пазар на труда изпитва и ще продължава да изпитва остра нужда от кадри с професионално образование и квалификация. Няма ли да задълбочим проблема с недостига на такива кадри, ако насочваме младите хора единствено към висшето образование? Няма ли това да доведе до още повече кадри с висше образование, които ще заемат позиции, неизискващи такова?
(От фейсбук)