Ядрените централи с безсрочен лиценз

07.02.2024 16:34 Виктория Бочевска
Нов ядрен блок трябва да заработи в АЕЦ “Козлодуй” през 2033 година.

Поне веднъж на 10 години обаче ще има преглед дали са безопасни, ако не се направи, им вземат разрешителното за работа

Ядрените централи да бъдат с безсрочен лицез. Това предлагат шефът на енергийната комисия в парламента Делян Добрев от ГЕРБ и Станислав Анастасов от ДПС с промени в Закона за безопасно използване на ядрената енергия.

Вносителите посочват, че европейската регулаторна рамка в развитите държави с ядрена енергетика преимуществено прилагали правото на безсрочни лицензии.

С навлизането на реактори от ново поколение проектният срок на експлоатация на централите вече достига 60 години с опции за удлъжаване, поради което и малкото останали държави със срочни лизенции ги премахнаха, пишат в мотивите на законопроекта Добре и Анастасов.

Вносителите посочват, че в момента удължаването на срока на лиценза на практика става с издаването на нов, като така се стига до неразбиране на ролята на новия лиценз сред международните партньори на България.

Прецезират се и нормите, засягащи плащането на годишните лицензионни такси.

Най-малко на всеки 10 години обаче трябва да се извършват периодични прегледи на безопасността на ядрените съораения. Ако прегледът е неуспешен или неосъществен обаче, лицензията може да бъде прекратена, е записано още в предложението.

Промените ще засегнат и бъдещото строителство на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Края на миналата година Министерският съвет одобри доклад на министъра на енергетиката за предприемане на действия по изграждане на блок 7 и 8 на АЕЦ "Козлодуй" с технология АР 1000.

Срокът, който се предвижда е 2033 г., а със същото решение ще започне подготовката и за VIII блок, тъй като планът е двата да вървят успоредно като строителство и в рамките на 2 - 3 г. да бъдат готови.

Тяхната обща мощност е 2300 мегавата, с което те значително надхвърлят мощността от 1760 мегавата на затворените четири блока на АЕЦ-а. Освен това технологията, която е избрана за тези реактори, е уникална в света, тя позволява да се променя два пъти в кратък срок мощността на реакторите, което е важно за управление на енергийната система.

През октомври американската Westinghouse Electric Company (WEC) подписа споразумения с 5 български компании, които да се включат като подизпълнители при изграждането на новия ядрен блок. Споразуменията са във формат партньорство и дават предпоставка за реализацията на нови ядрени енергоблокове с технологията AP1000 не само на площадката на АЕЦ-а, но и на други площадки в региона. Те са подписани в офиса на Американската търговска камара в България в присъствието на министъра на енергетиката Румен Радев, посланика на САЩ в България Кенет Мертен, председателя на комисията по енергетика в НС Делян Добрев.

Други от От страната и света

Патриарх Даниил: Велико благоговение ни обхваща под куполите на храма "Св. Александър Невски"

Велико благоговение ни обхваща, намирайки се под куполите на величествения храм "Св. Александър Невски", отбелязвайки 100-годишнината от неговото освещаване

Българин разработва в ОАЕ изкуствен интелект за борба с фалшивите новини

“Захранван с изкуствен интелект инструмент ще се бори с фалшивите новини в арабския свят и отвъд него” - под това заглавие в. “Араб нюз” поставя на фокус системата “ФРАППЕ” (FRAPPE - Framing

Бойко Борисов: Изберете ме за премиер за 2-3 месеца и ще влезем и в еврозоната

Благодарил с SMS на Урсула фон дер Лайен за подкрепата за Шенген Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да стане отново премиер за 2-3 месеца, за да влезе страната набързо в Шенген

Бизнес активността в САЩ достига 31-месечен връх през ноември

Показател, измерващ бизнес активността в САЩ, достига 31-месечен връх през ноември. Нарастването ми идва на фона на очакванията на редица мениджъри на компании

Явор Куюмджиев: Цената на тока при нас сега е най-висока в Европа

„В момента сме с едни от най-високите цени на ток в Европа. Районът на Югоизточна Европа е силно засегнат от войната в Украйна, защото руснаците унищожиха над 60% от възможностите за производство на

>