Родителите на убития граничар: Присъдата до живот няма да ни върне Петьо, но е знак за тези, които посягат на полицаи
- Убиецът на Петър Бъчваров - Енгин Ергуван, може да обжалва, брат му Мустафа получи условно наказание
- Делото бе решено от съда в Одрин на третото заседание
"Присъдата за убиеца няма да ни върне детето. Колкото и доживотни да се произнесат, Петьо го няма! Завинаги! Няма какво повече да искаме от турския съд. Това е максималната присъда по закон." Това каза пред "24 часа" Керанка Бъчварова, майка на убития граничен полицай Петър Бъчваров от Елхово. 32-годишният служител на МВР
бе застрелян с един куршум в главата точно до браздата
на българо-турската граница около 20,40 ч на 7 ноември 2022 г., докато изпълнява служебните си задължения.
Във вторник - 6 февруари 2024-а, съдът в Одрин постанови доживотна присъда за турския гражданин Енгин Ергуван за умишлено убийство. Той получи още 12 години за опита за убийство на военнослужещия Рашко Рашков, патрулирал с Бъчваров, и 6 месеца за нанесените щети по автомобила на МВР.
Делото бе решено бързо. Първото заседание бе през октомври 2023 г., а присъдата - произнесена на третото.
За убийството бяха обвинени братята Енгин и Мустафа Ергуван, но присъдата е ефективна само за първия. Мустафа получи условна присъда и ще бъде под съдебен контрол, както и пробация, тъй като неговата съпричастност към престъплението не може да бъде доказана.
Решението е на първа инстанция и може да бъде обжалвано в Апелативния и Върховния съд. Последната дума на Енгин Ергуван е била, че оставя на съда да прецени какво наказание да получи, а брат му не се възползва от правото на последна дума.
"За другия брат разбрахме, че е спал по това време и не е замесен в стрелбата, затова не е осъден на лишаване от свобода. Макар и тази доживотна присъда да не променя живота ни по никакъв начин и да не носи никакво удовлетворение, все пак сме доволни, че съдът даде максимума и делото приключи сравнително бързо", допълни почернената майка.
Заедно със съпруга й Димитър те бяха и на трите заседания по делото в Одрин. Получили са решението на съда, което е на турски език, и ще търсят начин да го преведат, за да разберат подробностите.
"Но каквото и да пише, Петьо го няма", казват родителите. В съдебната зала бе и колегата на убития - военнослужещият Рашко Рашков, с когото са били наряд във фаталната вечер. Пред съда той заяви, че е
претърпял материални, морални и психологически вреди и иска обезщетение от 100 хил. лева
"Справедливостта възтържествува, виновният получи наказанието. Това е знак за всички, които посегнат на полицай", коментира и бащата Димитър Бъчваров.
Старши комисар Петър Джигов, зам.-директор на Гранична полиция, също присъства на последното съдебно заседание. Според него решението на турските магистрати е очаквано.
"Винаги сме чувствали моралната подкрепа и опора от ръководството на МВР и Гранична полиция. На делата с нас са идвали министър Калин Стоянов, директорът на Гранична полиция Антон Златанов, сега и зам.-директорът Петър Джигов. Не са ни оставяли сами в тези трудни моменти", допълва Керанка.
32-годишният граничен полицай Петър Бъчваров загина по време на дежурство по охрана на границата в района на село Голям Дервент. Заедно с колегата си
откриват пробив в оградата на границата
Двамата слизат от автомобила, с който са се придвижвали, и в този момент от турска територия по тях е открита стрелба.
Граничният полицай е убит още с първия изстрел в главата, а военнослужещият успява да се прикрие зад колата и отвръща на огъня, като първо е стрелял с халосен патрон, а след като стрелбата по него е продължила, е презаредил оръжието и е преминал на автоматичен режим. После стрелците избягали.
По-късно турските власти задържаха братята Енгин и Мустафа Ергуван, които
били в граничната зона, за да крадат селскостопански животни
Според експертизата граничният полицай е убит с един изстрел в главата с ловно огнестрелно оръжие 12-и калибър.
Енгин, който е стрелял, е бил пиян. На второто заседание по делото той обяснил, че не е знаел, че е забранено да се доближава до границата. Носел оръжие, за да се защитава от диви животни. Във фаталната вечер видял светлина и стрелял случайно.
Съдията го попитал защо е стрелял 10 пъти, а убиецът казал, че в тъмното нищо не видял и не разбрал какво е станало.
На това второ съдебно заседание майката на убития Петър Бъчваров поиска Енгин Ергуван да я погледне в очите и да каже защо е убил сина , но той не посмя да я погледне.
"Не знаем дали ще обжалва присъдата, но се надяваме дори и да го направи, и другите състави на съда да потвърдят доживотния затвор", надява се майката.
Петър Бъчваров е бил изключително съвестен служител на МВР, който изпълнявал стриктно и всеотдайно задълженията си, казват негови колеги. През януари 2023 г. в Центъра за специализация и подготовка на граничари в Пазарджик
една от залите бе кръстена на него
Бъчваров се е обучавал именно там и е завършил с отличие.
"Всички колеги го помнят като един много съвестен и изпълнителен стажант", каза тогава зам.-директорът на Центъра за специализация и професионална подготовка в Пазарджик при Академията на МВР Снежина Митова.
Инициатива за залата дошла от бивш колега на Бъчваров, който сега е прокурор. "Геройският дълг трябва да се помни", казват от Академията на МВР.
Кметът на Елхово: Бъчваров не е мислел
за себе си, а само да изпълни дълга си
ТОНИ ЩИЛИЯНОВА
"Познавах загиналия полицай, с родителите му сме приятели, а с баща му бяхме състуденти. Много ми е мъчно за това момче, което си отиде едва на 32 г. Всеки преживява по свой начин подобни трагедии.
Петър загина по време на служба и най-вероятно не е очаквал подобно развитие на ситуацията. В онзи момент той не е мислел за себе си, а да си свърши добре работата. Беше много отговорен човек", коментира вчера кметът на Елхово Петър Гендов.
На 16 септември 2023-а в двора на Регионална дирекция "Гранична полиция" в Елхово бе открит паметник на загиналите граничари младши инспектор Петър Бъчваров и старши лейтенант Илия Великов.
"Нашите колеги граничари дадоха живота си в името на дълга - да защитят границата на България. Със своя героизъм, саможертва и патриотизъм младши инспектор Бъчваров и старши лейтенант Великов показват, че девизът на всички граничари "Нито крачка назад, зад нас е България" не са само думи.
С цената на живота си те защитиха своята родина", заяви министър Калин Стоянов при откриването на паметника.
"Поискали сме чрез съдебна поръчка окончателния съдебен акт от делото в Турция. Такова искане сме направили по реда на правна помощ априори още преди произнасянето на присъда на първа инстанция", коментира пред "24 часа" окръжният прокурор на Ямбол Дойчин Дойчев.
Той обясни, че едва след като се запознаят със съдебния акт, нашите магистрати ще преценят как да приключи разследването у нас. Засега то е спряно.
„Когато влезе в сила съдебният акт, ще преценяваме. Но е факт, че лице не може да бъде съдено за едно и също престъпление и тук, и в Турция, обясни прокурорът, като допусна и вариант за прекратяване на делото в България.
Братът на осъдения на доживотен затвор е получил условна присъда в Турция, тъй като той не е участвал в стрелбата, покосила граничаря Петър Бъчваров.
По отношение на втория подсъдим също трябва да се запознаем подробно със съдебния акт, тъй като обвиненията по делото са за убийство на граничен полицай и опит за убийство на военен.
Надяваме се в кратки срокове да получим окончателните съдебни актове, каза още окръжният прокурор на Ямбол.