Пренебрегвано правило при рак може да удължи с 30% живота

03.02.2024 18:36 Любомира Николаева

Малко хора са чували за кахексията, а при 20-30% онкоболни тя е основна причина да загубят битката. Защо? В крайната си фаза засяга фатално сърцето и белите дробове

Ракът, профилактиката и лечението му днес са най-голямото здравно предизвикателство пред Европа. Една четвърт от случаите на рак в света са на нашия континент, въпреки че населението на държавите е едва 10% от глобалното човечество. Този факт обяснява безапелационно усилията за намаляване с всички средства на тежките случаи, когато възможностите за лечение са ограничени. В битката за излекуване и удължаване на живота на болните се обединяват възможностите на съвременните онкологични терапии, програмите за психологическа подкрепа и за подобряване на качеството на живот на пациентите.

Парадоксално е, но при толкова обилна информация по темата за рака почти не се знае в обществото, че 3-ма от 10 заболели губят битката поради малко познат страничен ефект, за който вероятно никога не са чували: кахексията. Но познават основната ѝ проява - липсата на сили за елементарни за здравите хора дейности като ходене например.

Когато обсъждат с пациентите си състоянието им, лекарите предпочитат да използват термина синдром на изтощението. Той по същество е тясно свързан с основното заболяване метаболитен синдром, който води до отслабване за сметка на загубата на мускули до критични за живота стойности. Водеща причина за онкологичното отслабване е излишъкът от цитокини, смятат учените. Познатият термин от пандемията има същото негативно значение и при туморните процеси.

Други фактори за драстичната загуба на мускулна маса са дефицит на тестостерон и инсулиноподобен растежен фактор-I, висока концентрация на протеина миостатин, който блокира растежа на мускулни клетки, и излишък на глюкокортикоидни хормони.

Кахексия се подозира при отслабване с поне 5% за 6-12 месеца. Съпроводено е от липса на апетит, повръщане, диария и др. Той също така увеличава тежестта на по-малко интуитивни симптоми като болка, силна умора и загуба на енергия, безсъние и тревожност. Като прекомерната тежест на симптомите не зависи от възрастта, стадия на тумора и вида на лечението.

Според проучванията при около 40 процента от онкологичните пациенти се наблюдава кахексия още в първите месеци от диагностицирането. За да станат до 70-80% при напреднал процес.

При 20-30% от пациентите с напреднали солидни тумори кахексията се счита за основната причина за смърт в допълнение към значимото съпътстващо заболяване. Установена е значително по-кратка преживяемост при пациенти с напреднал рак с кахексия в сравнение с тези без. Разликата в средната преживяемост е до 30 процента според монография за т. нар. онкологично изтощение на американски учени от Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Това обяснява защо добрият онколог освен лекарствена терапия дава и съвети за съхраняване на колкото се може повече от мускулите чрез здравословно хранене и особено важното редовно включване на пълноценни белтъчини плюс поддържане на максималната физическа активност според състоянието. Въпреки това увеличаването на общите калории и на белтъчините по дефиниция не обръща нарушения метаболизъм, но спомага за смекчаването му, като стумулирането на апетита с лекарства е допълнителна опция.

Движението от своя страна допринася за подобряване на мускулния метаболизъм чрез повишен протеинов синтез и забавено разграждане на мускулите. В допълнение упражненията могат да повишат инсулиновата чувствителност, да намалят клетъчното окисление, което е болестен фактор, и да намалят отговора на възпалението.

Идеята е чрез оптимизиране на храненето и движението да се дава отпор на процеса на необратима загуба на мускули и свързаната с нея отпадналост. При пациенти с напреднал рак кахексията води до безсилие, при което дори изминаването на 100 метра или изкачването на няколко площадки стълби е непосилно. В най-тежката си форма физическото изтощение, което придружава кахексията, може да остави човек не само отпаднал и уморен, но и неспособен или отказващ да се храни.

Драстичната загуба на мускули се наблюдава най-често при хора с напреднал рак на панкреаса и белия дроб, рак на главата и шията, рак на дебелото черво, яйчниците и черния дроб.

Кахексията не е просто синоним на недохранване. Тя е нещо много по-лошо и като цяло неблагоприятна прогноза. Крайното влошаване на онкометаболитния синдром на изтощението в резултат на разграждането на мускулите може да доведе до невъзможност сърцето и белите дробове да продължат да работят.

За да се избегне или отлага максимално във времето кахексията, е важно лекарят да мисли в широка проекция за заболяването и симптомите да бъдат обсъдени с пациентите.

Заедно с метод, който обикновено се използва от онколозите и наречен резултат на Карновски, лекарят може да използва елементарни физически тестове. Например да видят колко добре пациентите се справят с изкачване на стълби или да ходят по бавно движеща се бягаща пътека.

Други от Докторе кажи

КЗК започна производства срещу здравното министерство след жалби от фирми

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува две открити производства срещу Министерството на здравеопазването (МЗ) по жалби на фирми. Решението на КЗК е публикувано на интернет страницата на

Проф. Ива Христова: Още през декември - преди януарския пик, очакваме грипна вълна

Симптомите настъпват бързо - както си добре, ходиш си и си готов за купон, така следобеда те поваля, обясни шефката на Националния център по заразни болести През януари се очаква пикът на грипа

Ива Христова: Още през декември - преди януарския пик, очакваме грипна вълна

Януари месец очакваме пика на грипа. Вълната ще се засили още през декември - по време на празниците. Тези, които са болни, нека да странят от здравите хора, за да не ги заразяват

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

>