Аршата: За слогана на еврото се вдъхнових от легендата за хан Кубрат и снопа пръчки - заедно ще сме по-силни
- Георги Георгиев е учител в математическата гимназия в Пловдив по компютърна графика и дизайн, скоро завършва и магистратура
- Всеки си решава сам, но е добре младите да останем тук и да помогнем за по-доброто на държавата ни, казва 24-годишният преподавател
"Единството е сила" - това ще е мотото на кампанията за присъединяване на България към еврозоната. Автор на слогана и на знака за кампанията е Георги Георгиев-Аршата, който преди 10-ина дни спечели конкурса, обявен от Министерството на финансите.
Все още ненавършил 24 години, пловдивският учител и студент показа, че у нас талантливите млади хора могат да постигнат успехи. Проектът на Аршата
беше предпочетен от журито между общо 22 предложения
на автори и фирми, участвали в надпреварата. По думите му логото комбинира 3 елемента – знака на еврото, българския трикольор и лицето на европейската монета.
"Трите линии на българския флаг заменят тези в знака на еврото, като това не пречи на четимостта на знака, а допълва българското", описва идеята си победителят Георги Георгиев.
За слогана "Единството е силата" младежът обяснява, че бил вдъхновен от легендата за снопа с пръчки на хан Кубрат, който в края на живота си събрал 5-имата си синове и им завещал да не се разделят, а да са единни.
"Слоганът е най-краткият вариант на тази легенда - единството е сила, ше сме по-силни с единната валута", казва Аршата.
"Конкурсът е част от комуникационната кампания за присъединяване на България към еврозоната. Целта на кампанията, която ще бъде развита от Министерството на финансистите, не е да има някакъв общ дебат за или против еврото, а
да информира и да се бори с дезинформацията,
да отговаря на истинските потребителски въпроси от гражданите и от бизнеса", обясни зам.-министърът на финансите Ивайло Яйджиев при представяне на победителя в конкурса.
В момента младият учител преподава "Компютърна графика и дизайн" на ученици в XII клас в математическата гимназия "Акад. Кирил Попов" в Пловдив.
Учениците му са бъдещи програмисти. Занимават се и с уебдизайн, като основната им задача е писане на код. Заедно с това обаче е необходимо да изградят и визуална култура, на което ги учи Георгиев.
Самият той се занимава с дизайн и визуална комуникация повече от 10 години. Завършил е художествената гимназия в Пловдив, където учители са му Костадин Отонов и Борис Богданов.
Дипломира се в Националната художествена академия със специалност "Плакат и визуална комуникация" при проф. Николай Младенов, а в момента завършва и магистратура "Визуална комуникация" при доц. Ненко Атанасов и проф. Иван Газдов.
Преподава и рисуване в детска градина
"Кокиче" в Пловдив.
"Роден съм на 16 май 1999 г. в Пловдив. Учих в гимназия "Пейо Яворов", след което продължих в "Цанко Лавренов", разказва младият преподавател.
"През следващата седмица ще защитя магистратура. Започнах да преподавам на ученици от есента на миналата година.
Остана ми повече свободно време и реших да започна като учител. В математическата гимназия имаше свободно място за "Компютърна графика и дизайн", явих се на конкурс, спечелих го и започнах работа.
Организирал съм си така времето, че мога спокойно да водя уроците на децата и да пътувам за лекции до София", разказва Аршата и добавя, че е напълно удовлетворен от своята работа.
"Това, че възрастовата ми разлика с учениците не е голяма, ми помага много, тъй като на практика
мислим еднакво, виждам какви са интересите им
и се разбираме добре. Опитвам се да ги занимавам с неща, които може да са им полезни за бъдещото развитие.
С удоволствие бих седнал да изпия кафе с всеки от тях, но не съм го правил до този момент - не ми остава свободно време", признава младият учител.
За организирането на конкурса на Министерството на финансите научава от колежка и решава да участва.
"Сметнах, че идеята ми е удачна и има шансове за успех. Знакът, който предложих, беше достатъчно изчистен. Слоганът ми е лесно разпознаваем и бързо запомнящ се. Не мога да твърдя, че съм бил сигурен в победата си, очаквах, че другите участници може да предложат нещо по-добро.
Според регламента всеки кандидат предава лично в два различни плика своите предложения, включващи мотото и бранда. В министерството останаха доволни, че млад човек е предложил идея, която се е оказала по-добра от цели фирми", казва Георги.
В математическата гимназия неговите колеги са посрещнали с възторг успеха му.
"Всички ме поздравяваха и се радваха за постижението. Благодарен съм от отношението", откровен е младият преподавател.
Такова е било отношението и в детската градина, където обучава малчугани на 4 и 5 г. как се рисува с молив и бои. Георги започнал работа в забавачката през есента на миналата година.
Заниманията с хлапетата му доставят истинско удоволствие.
"При малките деца е важно да се следи как възпроизвеждат цвета - това говори за менталното
им здраве
и начина им на изразяване. Разликата с преподаването в XII клас е голяма, но работата и с децата, и с по-големите ме зарежда и разнообразява", категоричен е Аршата. Казва, че засега не планира да остава в столицата.
"Аз съм горд пловдивчанин и предпочитам да се завърна в родния ми град", твърди Аршата. След като се дипломира, иска да работи по специалността си и да продължи да преподава, ако има възможност.
На този етап не планира да отиде в чужбина. Категоричен е, че специалността му има големи перспективи за развитие в страната.
"Хубавото е, че в средното и висшето образование са се запазили традициите, създадени в предишните години. Студентите учат "Перспектива", "Анатомия", "Живопис" и "Рисуване", което им позволява да се подготвят творчески отлично.
Дизайнът се прави най-добре, когато си класически образован, практически подготвен и напреднал едновременно. Новите технологии са неразривно свързани с обучението", съветва Аршата.
Категоричен е, че е най-добре младите хора да останат в България и да търсят развитие тук.
"Всеки човек решава за себе си, но смятам, че е добре младите хора да останем тук и да помогнем за по-доброто развитие на държавата ни.
Има много младежи, които са обезкуражени от ситуацията и трябва да им се вдъхне увереност, че могат да успеят тук", заяви талантливият пловдивчанин. Той
не иска да агитира хората за влизането на България в еврозоната, защото не е финансист
или икономист. Смята, че е добре да се чуе мнението на специалистите.
"Аз си имам свое мнение, но не искам да го налагам на хората", допълва Георгиев.
"Като човек на изкуството обичам други видове изкуство - литература или кино, но ходя и на изложби в Пловдив."
Георги обича да гледа футболни мачове от Висшата лига на Англия. Голям привърженик е на "Арсенал". Като малък е обичал да рита топката, но в момента не му остава много време.