НСИ: Висшистите у нас печелят до 3 пъти повече пари от тези с основно образование

01.02.2024 19:47
Снимка: Pixabay

Проучване на Националния статистически институт показва, че заетостта сред висшистите е най-високата в страната в сравнение с хората, завършили средно и основно образование. Данните сочат още, че заплатите сред завършилите висше образование са два до три пъти по-високи от тези на останалите.

90 на всеки 100 души с висше образование са намерили професионална реализация. Със спадането на образователната степен пада и заетостта. Най-ниската заетост, може би очаквано, е тази на хората, които имат само основно образование. Висшистите вземат два до три пъти повече пари от тези с основно образование.

Създаването на менторски програми подпомага учениците да направят по-адекватен избор на университет, запознавайки ги с хора от различни бизнес среди. 17-годишната Ивет Николаева преминава подобен курс и открива страст у себе си към медиите и комуникациите. „Осъзнах, че организирането на събития е много сложно, но пък е много забавно да говориш с хора - цялостната комуникация. Мисля, че ще е нещо в тази област", смята ученичката.

Според ментора на Ивет Мариела Петкова тези програми помагат на учениците и студентите да създадат професионални контакти и умения, които впоследствие да доведат до по-добра работа и заплата. „Ако аз бях ѝ изнесла една лекция, в нашия случай как да прави събитие, да го организира, да намери спонсори, тя щеше да кима с глава, но да не разбере нищо. Не, аз исках да подходя практически и тя да ги прави тези неща", посочи Мариела.

Премахването на университетските такси за студенти и бакалаври държавна поръчка се очаква да доведе до повече висшисти с високи заплати. Според част от академичната общност във висшето образование обаче мярката ще доведе до спад в интереса на студентите и по-ниско качество на преподаване. Според председателя на синдикат „Висше образование" Лиляна Вълчева по този начин се затварят устите на студентите. „Те няма да бъдат участници в процеса и лека-полека ще изгубят интерес към образованието", смята тя.

Липси в академичното образование обаче могат да бъдат наваксани в неформалните академии за професионално обучение. Подобно на менторските програми те се стремят да направят връзка между бизнеса и образованието. „Скоро завършили хора, които осъзнават, че имат дефицити от университета, искат да се срещнат с реални експерти, а не академични лица без практически опит", обясни проектният мениджър на бизнес академия Кристина Димова.

Според самите студенти пък падането на такси ще вдигне конкуренцията и качеството.

Други от Просветни

А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?

На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”

Факултетът по журналистика към СУ отбеляза 50 години от създаването си

Факултетът по журналистика и масова комуникация към СУ "Св. Климент Охридски" отбеляза с академично тържество 50 години от създаването си. То се организира съвместно от ръководството на ФЖМК и Съюза

Директорката на ЦЕРН при българския научен елит, откриват изложба за 25 г. наше участие

Докато войната разделя Израел, Палестина и Иран, центърът в Женева събира изследователите им в общи проекти Д-р Фабиола Джаноти, генерален директор на ЦЕРН, пристигна в България

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

>