Йотова: Президентът имаше оферта от сглобката, но я отклони и не му простиха (Обзор)
Това е трети сезон от войната с него, смята тя. Не вярва да се поддаде на диктовка дали, кога и как ще прави партия
“От началото на сглобката президентът не стана част от нея, макар че имаше такива оферти. Той нито за секунда не ратифицира незаконните им действия, точно обратното - винаги се обръщаше към Конституционния съд. Това не се прощава.” Това разказа вицепрезидентът Илияна Йотова днес.
Според нея сме свидетели на трети сезон от войната с Радев: “Президентът и войната в Украйна”, “Президент и конституция”, а сега - “За кожата на един президент”.
Държавният глава не би се поддал на когото и да било да създава партия, още повече да му се диктува кога и как да стане това, обясни вицето му.
“Аз съм се убедила, че президентът е човек на честта. Спазва до буквата на закона всички правила - и конституционни, и законови. Може би точно това сглобката не може да му го прости”, каза Йотова.
Имало обаче нужда от политическа алтернатива. “Президентът не каза, че е алтернативата, нито че ще направи алтернативата или ще конструира нова политическа партия. Всички в обществото виждаме, че има нужда от нещо ново”, разтълкува тя думите на Радев от понеделник.
“Що се отнася до тази бясна реакция на всички, които участват в сглобката, техният страх е точно това - алтернативата. Всеки ден, колкото и пъти да излязат и да кажат, че няма алтернатива на тяхното управление, толкова пъти се мъчат да убедят себе си”, допълни Йотова.
“Напоследък в България се забелязва зле прикрита тенденция за изтриване на българската история. Кому пречи тази история и защо някои не искат да прочетат нейните уроци? Защо се заличават класиците на литературата ни, защо постиженията на изкуството ни изчезнаха от страниците на пресата? Опитът за повсеместно обезбългаряване трябва да бъде спрян.” Това пък заяви вицепрезидентът на конференция за 170 г. от рождението на Стефан Стамболов.
“Още по-важно е днес да прочетем уроците на Стамболов. Живеем в условия на тежка провокация към българската държавност, на все по-изтънели нишки между институциите. До такава степен е скъсан диалогът помежду ни, че това води и до нарушаване на нормалните обществени отношения”, каза тя.
“Днес жаждата за лично облагодетелстване и надхитряне на дребно се сблъсква с обезкървеността откъм идеи как да продължим заедно напред. Изгорени ли са всички мостове помежду ни, дали кризата е в т.нар. елит, или вече е проникнала като метастаза надолу в обществото”, попита Йотова. Но допълни, че не всичко е загубено, защото ги има интелигенцията, хората със смели идеи, които на висок глас да заявят себе си и мястото на България.