Енергиен експерт: Задава се плащане на емисии и за сгради
96,6% от собствеността на жилищата е на физически лица, което е огромният проблем при обновяване на много фамилните сгради и ние го знаем много добре. Това заяви Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Еднофамилните сгради са 90% от общия брой сгради. И тях ги обитават 50 на сто от населението на страната. Трудно се реализират с тях големи проекти за обновяване, защото трябва да се обединят много заедно, но те също са огромен потенциал за прилагане на мерки за енергийната ефективност.
91% от сградите са път в ниския клас на енергийна ефективност - E, F или G. Сградите, строени преди 2000 г. попадат в тези категории.
3,3 млрд. лв. е минималният недостиг при финансиране на обновяването на жилищните сгради до 2030 г., за тях говори зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова. Ако трябва по-дълбоко обновяване, приближаване на енергийното потребление в тях близо до нулата, монтирани ВЕИ, цифрите варират и стигат за до 6 млрд. лв. , коментира Алексиев.
Според него не е ясно дали всеки може да инвестира сам в енергийно обновяване на сградата. Той припомни, че около 33% от домакинствата изпитват ограничения при отопление на жилището си, според данни от 2018 г. 32 на сто от домакинствата не могат да посрещнат непредвидени разходи със собствени средства.
"Но те имат доход и ако получат кредит, биха могли да го изплащат на разумни вноски", заяви Алексиев. "Най-лошата комбинация е тази, когато всичките тези видове домакинства живеят в един вход. Това е много често срещаният случай, затова подходът трябва да бъде индивидуален", обърна внимание Алексиев.
Изпълнителният директор на агенцията изтъкна, че бездействието си има цена. Той даде за пример предстоящата либерализация на пазара на електроенергия. "Цената на енергията е стока, която трябва да стане пазарна и така както хлябът има цена, който си купувате в магазина, енергията по същия начин трябва да си дойде на пазарните нива", коментира той. Алексиев предупреди, че идва схемата за търговия с емисии, която ще бъде разширена върху транспорта и сградите. Според него това ще се отрази на личните автомобили, както и на обитаването на сгради, които са с ниско ниво на енергийна ефективност. Как точно тази схема ще бъде реализирана, ще стане ясно след развитието на нормативната уредба, която ще отчете европейските директиви.
Изискванията за сградите стават все по-високи, категоричен бе Алексиев. Според него не бива да се чака, защото това може да излезе скъпо и са необходими действия сега.