Контра за отпадане на медицинските бележки: Амбулаторният лист не може да се носи в училище, разкрива лични данни

30.01.2024 07:00 Константина Костова
Здравният министър Христо Хинков има идея медицинските бележки в училище да отпаднат изцяло, а учениците да извиняват отсъствията си с амбулаторен лист.
Христо Хинков
Николай Брънзалов

Лекари и родители против, и МОН с опасения към идеята на здравния министър Христо Хинков

Медицинските бележки в училище да отпаднат изцяло, а учениците да извиняват отсъствията си с амбулаторен лист. Идеята на здравния министър проф. Христо Хинков стана ясна в неделя вечерта, но още в понеделник срещна неодобрението на лични лекари, учители и родители. 

Предложението на министъра идва две седмици след като родители сигнализираха, че

лични лекари искат от тях по 10, 20, 30 и дори по 57 лева за бележка

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до Хинков бележките да станат безплатни. Вероятно за да реши проблема, здравният министър предложи те изцяло да отпаднат и да се заместят от амбулаторния лист, който се издава при прегледа и за който не се плаща.

Каква част от “чувствителната” информация за здравословното състояние на ученика, съдържаща се в амбулаторния лист, ще постъпва в училище и кой ще има достъп до нея? Този въпрос зададоха от Българския лекарски съюз, както и родителите, с които “24 часа” разговаря.

“Къде ще попаднат данните на децата и ще бъдат ли защитени?”, пита Камелия, майка на двама синове.

В медицинските бележки досега лекарят посочва името на пациента, години, адрес и диагноза. Амбулаторният лист обаче съдържа данни за лекаря, включително неговия уникален идентификационен номер, данни за пациента - имена, ЕГН, данни от лична карта. Задължително се посочват освен датата и часът на извършения преглед, така и видът му. Вписват се всички документи, издадени във връзка с извършения преглед: направления, талони за ТЕЛК или медицинска експертиза, болничен лист, рецепта, бързо известие, етапна епикриза, основната диагноза на пациента, придружаващите заболявания, анамнеза, обективно състояние, изследвания и терапия.

“Имаме принципното одобрение за отпадането на бележките от Българския лекарски съюз. Очакваме това да се финализира в най-скоро време”, обясни министърът пред bTV в неделя.

От съсловната организация отрекоха да са давали съгласието си

“За пореден път българските лекари се информират от медиите за подготвяни промени в сектора, без те да са обсъждани и консултирани със съсловната организация”, твърдят лекарите. И в писмена позиция обявиха, че не са водили разговори с проф. Хинков по темата.

“Амбулаторният лист съдържа информация, която не трябва да достига до всеки. Той не може да замени извинителната бележка. Лекарят слага отметка в него, че детето е болно. Но той не извинява отсъствия”, коментира общопрактикуващият лекар и зам.-шеф на Управителния съвет на БЛС Николай Брънзалов пред “24 часа”. 

Като крачка назад определи идеята на министерството личният лекар д-р Георги Миндов. “Ще се върнем отново на хартиените носители. Лекарите да принтираме амбулаторния лист, да го даваме на ученика и родителя, а те да го носят в училище и там учителите да го разнасят”, обясни той. Според д-р Миндов с отпадането на медицинските бележки ще се затрудни работата и на лекари, на родители и на учители. За личния лекар също не е ясно къде ще се съхранява информацията за детето.

“Амболаторният лист съдържа най-чувствителна лична информация

Това ще трябва да носят децата в училище. И най-вероятно да я предоставят на немедицински лица, а немедицинско заведение да осигури съхранението и защитата на медицински документи”, написа бившият здравен министър Стефан Константинов във фейсбук.

До тази седмица в национална електронна информационна система са постъпили над 1,6 млн. е-медицински бележки за извиняване на отсъствия на ученици. Системата работи много добре и не са провеждани разговори с Министерството на здравеопазването за тяхното отпадане, коментира просветният министър Галин Цоков.

Научихме за идеята за промяна от медиите и сме готови да участваме в сформиране на междуведомствена група, която да обсъди подобни предложения от страна на МЗ, уточни той. За такава промяна трябват изменения и в нормативни документи.

МОН е готово да обсъжда различни варианти, но следва да се има предвид, че в амбулаторния лист, който се предлага да стане документ за извиняване на отсъствия, се съдържа чувствителна здравна информация за детето, подчертаха и от ведомството на проф. Цоков. Напомниха, че родителите са най-важният партньор в процеса на обучение на децата, затова с цел облекчаване на семействата и намаляване на административната тежест за училищните директори се предложи бройката на отсъствията, които могат да се извинят с бележка от родител, да се увеличи.

Важно е родителите да не бъдат изключвани и от евентуалния диалог за промяна на документа, с който ще се извиняват отсъствията по медицински причини, особено ако той съдържа чувствителни за децата данни, допълват от МОН.

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>