Българите, работещи в чужбина, ни пращат дневно по 4 млн. евро

28.01.2024 09:59
Евро. Снимка: Pixabay

През 2023 г. българите, работещи в чужбина, са изпратили на свои роднини и близки у нас 1,32 млрд. евро. Това е рекордна сума след сериозния спад на емигрантските пари по време на ковид-пандемията, когато много бизнеси бяха принудително затворени.

В сравнение с предната 2022 г. парите, които са влезли в страната от българските емигранти, са нараснали с 25%. Паричните потоци през изминалата година дори надхвърлят по обем тези отпреди пандемията - през предкризисната 2019 г. бяха отчетени около 1,2 млрд. евро, изпратени у нас от българи в чужбина.

Цитираните данни са на база на официалната статистика на БНБ за преведени трансфери по банка, чрез финтек компания или чрез компания за парични преводи до 10 минути.

"Има и около 25%, които влизат в страната в брой и не се включват в статистиката. Това са пари предавани на ръка от познати на работещите в чужбина българи", обясни пред БНР Илиян Насков, изпълнителен директор на финансова компания за парични преводи.

Така емигрантските пари остават едни от най-големите "чужди" инвестиции в българската икономика. На ден влизат по 4,170 млн. евро помощи от емигранти, посочи Насков.

По данни на БНБ най-много парични трансфери идват от Германия - от там сънародниците ни са изпратили около 230 млн. евро през миналата година. Следват САЩ с 209 млн., Испания – 114 млн., от Англия – 109 млн. и от Гърция – 71 млн. евро.

За ръста на емигрантските пари основна роля играе инфлацията. Ако през 2022 г. средната месечна сума, която наши сънародници са пращали на близките си, е била 570 лв., то през 2023 г. тя е 610 лв., посочи Насков.

Според него поне 2 милиона домакинства у нас разчитат на тези пари. С тях те покриват сметки и кредити, лекарства и здравни услуги, ремонти, образование, дори разходите си за храна. Най-много трансфери има към слабо развитите и бедни райони в страната, защото от тези райони са и основните диаспори с български гастарбайтери, обясни Насков.

Междувременно Евростат публикува тези дни статистика за 2022 г., от които е видно, че страната ни е една от най-зависимите в ЕС от притока на емигрантски пари. През 2022 г. притокът на тези инвестиции е бил 2,2% от БВП на България, с което тя се нарежда на шесто място заедно с Унгария. Преди нас са Хърватия (7,6% от БВП), следвана от Латвия (3,2%), Румъния (2,9%), Люксембург (2,7%) и Белгия (2,3%). Средно Евросъюза емигрантските пари са 0,8% от БВП.

Други от От страната и света

Богдан Богданов: Няма разлом в ПП-ДБ

Няма разлом в ПП-ДБ. Дори мога да кажа, че с колегите сме в добър синхрон, колкото и на някои да им се иска. Това каза Богдан Богданов от ПП-ДБ в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ

Жена е загинала в катастрофата на магистрала "Тракия" край Пазарджик, 3-ма са ранени

Самокатастрофирал джип "Мерцедес" е причина за верижния удар с камион и още 3 коли Жена е загинала в катастрофата на магистрала "Тракия" край Пазарджик тази сутрин, а трима души са ранени

Софийските улици, по които се движи градски транспорт, са обработени против заледяване

През изминалата нощ са направени обработки против заледяване на улиците, по които се движи общественият транспорт на София, както и на стръмни и опасни участъци във всички райони на столицата

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие, няма пострадали

Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт

Патриарх Даниил ще отслужи тържествена света литургия за 100 години от освещаването на "Св. Александър Невски"

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи днес тържествена света литургия за 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св

>