Проф. Ива Христова: При Грип "А" има продължителна кашлица. До 2 седмици болните ще са по-малко

27.01.2024 08:55
Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести

"Вирус "Х" е събирателна заплаха за всичко, което може да дойде в бъдеще. Вирусите и бактериите и всички микроорганизми са подложени на голяма еволюция. Важното е в момента е да бъдем подготвени. Това е събирателно понятие с цел да се разработят мерки", каза проф. д-р Ива Христова в студиото на Нова тв.

За настоящата вълна от грип "А" проф. Христова обясни, че в момента ситуацията е много динамична, но до седмица или две случаите ще започнат да намаляват. 

В понеделник се очаква да бъдат готови и данните за заболяемостта за тази седмица, както и в кои области у нас има повишени случаи на болни от грип.

На този етап област Ямбол е с по-висока заболяемост, отколкото Бургас и Варна. Възможно е обаче пик да има в Перник и Силистра. Данните сочат, че София-град е с едно от най-ниските нива на грип. Според Христова обаче това се дължи на факта, че хората в столицата масово търсят бързи тестове и се лекуват сами, а не посещават специалисти. 

Спад на болните се очаква да има в края на януари и началото на февруари. Грипът обаче няма да изчезне и през идния месец. 

В момента върлува грип "А", който засяга всяка възрастова група. При деца до 9 г. и възрастни над 65 г., особено тези с хронични заболявания, може да премине по-тежко. 

При децата грипът преминава с висока температура, хрема и продължителна кашлица, каквато има и при възрастните. При тях обаче липсва високата температура. Проветряването на помещенията, носенето на маски и добрата хигиена са мерките, които биха предотвратили евентуално разболяване от грипа.

Очаква се болните от грип "Б" също да се увеличат. "Обикновено става, когато сме в края на епидемичната вълна. Може да го очакваме към края на месеца", обясни проф. Христова. Тип "Б" обхваща всички възрастови групи и може да протече по-тежко. Затова и противоепидемични мерки са силно препоръчителни при струпване на повече хора.

У нас морбили все още няма, но рискът е голям за разлика от Румъния, където има сериозна епидемия, както и пропуски в диагностиката и лечението. 

По-високи нива на варицела и скарлатина сравнение с миналата година също не се наблюдават. "Сега има по 200-300 случая на скарлатина, а варицелата се е качила на 500-600 случая", допълни проф. д-р Има Христова.

Други от От страната и света

Еколози, местни и прокуратурата срещу завода на Гайтански до Павликени, щял да мърси почвата и водата (Обзор)

ВАС гледа делото и ще се произнесе вероятно след повече от месец Екозащитници, граждани и прокуратурата се обединиха срещу изграждането на завода за боклук край павликенското с

Няма да махат командири заради падналия самолет, първо чакат експертизи (Обзор)

Радев избухна: Самозванци, които не са рискували живота си за България, манипулират Пеевски продължава да им иска оставките, “ако в тях е останало воинско достойнство” Черната кутия на учебния

Земетресение със сила 4,1 удари Източна Турция

Земетресение с магнитуд от 4,1 по Рихтер беше регистрирано днес окръг Тунджели, Източна Турция, съобщи правителствената Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД)

Васил Терзиев: Отделихме рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти

Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате предложение за нова детска

Институции в Русе обсъдиха мерки за намаляване на трафика на ГКПП Дунав мост

Предлагане на мерки за регулиране нормалното изчакване и преминаване на тежкотоварните автомобили през ГППК „Дунав мост - Русе/Гюргево", без да се допуска образуването на опашки от неправомерно

>