Турски изтребители ще пазят небето на България от вражески самолети (Обзор)
Няма да се базират у нас, а ще могат да влитат при нужда. Трябва обаче и парламентът да одобри
Турски изтребители да навлизат в българското въздушно пространство, за да гонят вражески самолети и обратното - това ще позволи исторически меморандум, който България и Турция ще подпишат.
Съгласие по текста на споразумението даде в четвъртък Министерският съвет, но предстои по него и парламентът да се произнесе, преди да влезе в сила.
Подобни операции по air policing вече се извършват от няколко години с военновъздушните сили на Румъния и Гърция. Схемата предвижда при полети на вражески самолети близо до въздушното пространство на някоя от страните да се вдигат дежурни изтребители само от една от държавите. Така се
пестят гориво и полетни часове
България поиска тези схеми за охрана на въздушното пространство заради проблемите с подръжката на единствените ни седем изтребителя МиГ-29. Набавянето на части и ресурси за тях е трудно от години. Последно Министерството на отбраната успя да ремонтира 2 изтребителя и подсигури ресурса им поне до 2027 г. Дотогава у нас ще са пристигнали първите поръчани 8 американски изтребителя F-16.
Договорът, който България и Турция ще подпишат, не е споразумение за съвместна охрана на небето, каквито имаме със САЩ и Италия (при него самолетите на чуждите държави се базират у нас). То ще важи само за презгранични операции, т.е. преследвайки самолет нарушител, турски изтребители да могат да навлизат над България.
Идеята такова споразумение да се подпише е още от 2018 г., но досега тя така и не стана факт.
Турските военновъздушни сили са вторите по големина в НАТО със своите близо 700 изтребителя. Те и Румъния разполагат с американски F-16, каквито предстои да придобие и България. От две години Анкара се опитва да преговаря със САЩ и за свръхмодерните изтребители F-35. Но американското правителство се съгласи да продаде такива самолети на Гърция, не и на Турция. Преди седмица президентът Джо Байдън призова Конгреса на САЩ в замяна
да продаде на Анкара 40 изтребителя F-16
и комплекти за модернизация на 79 от бойните самолети, които тя вече притежава. Сделката бе одобрена в сряда.
Преди две седмици пък България, Румъния и Турция подписаха друго споразумение - за съвместно разчистване на мините от войната между Русия и Украйна в Черно море. То ще се прави на ротационен принцип.