Ново изследване: Три черти на характера подсказват дебне ли ви деменция

23.01.2024 07:00 Любомира Николаева

Най-голям е рискът за невротиците - припрени, неспокойни, тревожни, склонни към отрицателни емоции

Основните черти на личността, които се проектират в характера и възгледите за живота на човека, могат да повлияят на вероятността да развие деменция в напреднала възраст. До този извод стига ново научно разследване, както го наричат авторите му - специалисти по невронауки от САЩ и Франция. Екипът е анализирал данни за 44 530 души, включени в осем изследователски проекта. Анализът е покрил критериите за публикация на Асоциация по алцхаймер на Щатите и е публикуван в научния ѝ журнал.

Характерът залага относително трайни различия в поведението, мислите и чувствата и до голяма степен залага предпоставки за (не)добро физическо и в случая - умствено здраве. Хората с най-добра прогноза да останат с “главата си” са креативни, сговорчиви, любопитни - в смисъла на интерес към натрупания човешки опит във всяка област. Изненадващо изследователите не откриват връзка между тези защитни черти на личността и мозъчната патология при починали хора, което предполага, че тези черти могат да повишат устойчивостта към увреждания, свързани с деменция. На другия полюс са невротиците, като в това понятие се влага, че са склонни към тревожност, депресивност и отрицателни емоции.

Оценката на учени, които не са участвали в проекта, е, че “данните за надеждната връзка между отрицателните чувства и диагнозата деменция е принципно нов принос”.

Най-разрушителният тип деменция е болестта на Алцхаймер. Прогресивното невродегенеративно заболяване обикновено започва с патологични промени в мозъка и с времето се развива в когнитивно увреждане. Факторите, които според сегашните знания влияят върху риска за деменция, варират от генетични и социалнодемографски (например образованието) до екологични като излагане на токсични замърсявания, включително на въздуха. Новото проучване добавя към възможностите за прогноза и чертите на характера. Разликата обаче не е свързана с физическо увреждане на мозъчната тъкан, установено при пациенти с деменция, а по-вероятно с това как определени черти помагат на хората да се справят с уврежданията, свързани с деменцията.

За типизиране на личността в науката често се използва петфакторен модел за специфичните черти, наричан Големите пет - сговорчивост, добросъвестност, невротизъм, екстравертност, готовност за възприемане на опита - отвореност към света, наричана от някои учени и интелект.

Големите пет се смятат за инструмент, който може да представи възможно най-голяма част от променливостта в личността. За голямо негово предимство се смята, че използва стегнат набор от важни черти.

Какво по-точно влиза в петфакторния модел? Невротизмът се определя като трудности с контрола на импулсите и склонност към изпитване на негативни емоции. Екстравертността е дефинирана като тенденцията да бъдеш общителен, енергичен и настоятелен. В контекста на инструмента за характеризиране на личността е възприемчивостта, “отвореността” към света - тенденцията да харесваш и търсиш разнообразието, да бъдеш креативен. Сговорчивостта обобщава тенденцията да бъдеш доверчив, кооперативен, емпатичен и алтруистичен. А добросъвестността се определя като стремеж да бъдеш организиран, отговорен, съвестен, дисциплиниран.

Различията в характера са относително стабилни в голяма част от живота. Психолозите смятат, че по тях може да се предскажат здравни проблеми. Основните черти залагат или не у човека трайни модели за физическа, социална и умствена (не)ангажираност. Те могат да бъдат своеобразни аларми за фактори, допринасящи за когнитивно стареене.

Предишни изследвания също асоциират определени черти на характера с когнитивните умения. Въпреки вариациите в изводите винаги присъстват като минус и плюс съответно невротизмът и добросъвестността.

Други от Сила за живот

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

Късите дни ни потискат, но носят и ползи за здравето

Създават "убежища на тъмното небе" за хора, които искат да се спасяват от светлинното замърсяване Активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери

>