Златоград обяви още приживе отец Аролски за светец - помагал и на християни, и на мюсюлмани

20.01.2024 09:59 Валентин Хаджиев
Атанас Аролски спечели уважението на хората в Родопите.
Паметната плоча на свещеника е поставена симетрично на тази Яков Змейкович - друга знакова личност от историята на Златоград.
Паметната плоча на отец Аролски

Дойдох тук през 1943-а - хората се бяха вдигнали да искат поп и бяха категорични - ако не им изпратят свещеник, ще си търсят от гръцката църква, разказваше
той

Свещеникът, който над 50 години служи в Златоград и приживе бе обявен за светец - това е отец Атанас Аролски. В неделя признателните му съграждани ще открият негова паметна плоча до главния вход на построената през Възраждането черква "Св. Георги". Поставиха я на стената до входа на 153-годишния храм - симетрично на възрожденския просветител Яков Змейкович, дългогодишен учител в Златоград, изхвърлил турския и гръцкия език от образованието и преподавал само на български.

Автор на паметния барелеф на свещеника е пловдивският скулптор Атанас Карадечев, а инициатори са златоградчаните Румен Цонев и Александър Митушев.

"Отец Аролски идва в Златоград, когато е на 24 години, и близо половин век отдава живота си в служба на църквата и хората.

За местните жители беше като патриарх - мъдър,
човечен и почтен",

казва Румен Цонев. Свещеникът е роден в Деня на народните будители през 1919 г. в чепеларското село Павелско, второ дете на Мария и Ангел Аролски, които имат още 5 деца.

Завършва прогимназия в родното си село, а след това Първа мъжка гимназия в Пловдив.

През 1939-а постъпва в Богословския институт в Черепиш, завършва го като първенец на випуска. В армията служи през 1941 и 1942-а като архивар във Военното окръжие в Пловдив. През есента на 1943 г. след стаж в пловдивския храм "Св. Георги" е ръкоположен за свещеник и изпратен в Златоград на 30 декември 1943 г.

"Там хората се бяха вдигнали да искат поп и бяха категорични, че ако не им изпратят свещеник, ще си търсят такъв от гръцката църква. Отидох уж за два месеца, а останах 50 години", разказваше приживе свещеникът, който почина през 2015 г.

  "През цялото време на трагични исторически превратности този всеотдаен Божи служител със себеотрицание и скромно, без много шум, но с пословична енергия носеше своя тежък кръст. Беше почитан от цялото население - и от християни, и от мохамедани, като образец на духовен пастир и човек с най-високи добродетели", пише за Аролски писателят Величко Пачилов в книгата си "Излел е Дельо хайдутин".

Отначало отецът преподава вероучение в местното училище, в празничните дни изнася беседи пред миряните, организира вечеринки с благотворителна цел. В Златоград помнят и огромната му работа по поддържане на храмовете и параклисите, в които сменя всички прозорци, ремонтира покривите им, организира електрификацията им.

Отецът сам пренасял вар за белосване на църквите.
Работил и като деловодител в предприятието, познато като Тютюневия монопол. Там станал приятел с много мюсюлмани. Самият казваше, че всички са му помагали, независимо от религията.

"Мюсюлмани ми докарваха дърва, цепиха ми ги дори. В една виелица споделям пред един мюсюлманин, че нямам дърва в църквата, и той ми вика: "От'си не казал досега?", и на следващия ден докара с него 15 души с магарета и ми доставиха дърва, питаха и кога да ги нарежат", разказваше отецът.

Същият мъж - Хасан, по-късно издъхнал в ръцете му. "Страхуваше се от смъртта. Сложих кръста под възглавето и се помолих Бог да го навести, да му помогне. На другия ден, когато отидох на погребението, видях ножица, закачена на гърдите му. "Каква е тази работа", попитах. А един ми отговори, че като иде на небето, с нея ще среже по-лесно оградите за рая. По-късно роднини ми рекоха, че ножицата прилича на кръст, а не могат да му сложат истински", разказваше Аролски.

Единствените проблеми в работата в Златоград, които свещеникът бе запомнил, идвали от комунистическата власт. Най-тъжен се чувствал на Коледа през 1952 година, когато

в църквата се престрашават да дойдат само трима души, а около входа патрулирали двама войници,

изпратени от офицерите си.

  Въпреки че всички го познавали, полицията непрекъснато го връщала и арестувала за липсата на открит лист - по онова време Златоград е в първа гранична зона. Така с удари под кръста мислели, че ще го изгонят и ще се възцари атеизмът.

Веднъж го арестували, защото бил близо до границата с Гърция - държали го вързан с въже цяла нощ. Тъй като работел и в Тютюневия монопол, в джоба си носел ключ от касата, където имало 1 млн. тогавашни лева, но не разбрали.

Оказало се, че арестът се дължи на висш милиционер по пропагандата от Мадан, с когото се спречкал на събрание в Златоград. Милиционерът публично клеймял църквата пред работници и ги зовял да зарежат храмовете.

Дядо поп станал и пред всички го оборил с цитат на Георги Димитров, че ако не била Българската православна църква, нямало да я има България. А милиционерът го заплашил, че ще му отмъсти.

"Отец Атанас споделяше, че основното му предназначение на тази земя е да се грижи за духовната храна на хората.

Тъжеше, че днешният човек се грижи основно за плътта си

и е забравил, че има душа", казва Ефим Ушев, писател и автор на историята на Златоград в 4 тома.

В най-южния ни град отец Аролски и съпругата му Гина са отгледали трите си деца - инженер, учителка и университетски преподавател по математика. В енорията все го питали как се справя с толкова ангажименти - работи по поддръжка на храмовете, имал си градина, която сам копаел, работел в тютюневия комбинат, бил и доброволец към Червения кръст.

"Изпълнявам като поп", казвал отецът. Съпругата Гина, която била шивачка в Златоград, сега е на 101 г. и живее в село Хвойна. Хората и до днес я наричат баба попадия. Наскоро инициаторът за поставяне на барелефа на Аролски Румен Цонев занесъл книги - четенето е любимото занимание за столетницата.

Спечелил уважението на всички златоградчани през 1983 г., отец Аролски се върнал в Хвойна да гледа възрастните си родители. В продължение на 30 г. свещеникът обслужва църквите в селата Хвойна, Малево, Орехово, както и десетките параклиси, пръснати в цялата Рупчоска долина.

Селата и параклисите са отдалечени, но свещеникът ги обикаляше пеша с часове до последния си дъх. Затова през 2005 г. в. "24 часа" го отличи в кампанията си "Достойните българи". По-късно общините Златоград и Чепеларе го обявиха за почетен гражданин.

"Нищо изключително не съм направил, аз съм само един селски свещеник", каза отец Аролски, когато митрополит Николай му връчи най-голямото отличие на Пловдивската епархийска църква - орден "Св. Апостол Ерм първа степен". Дядо Николай призна, че го е молил 3 г. да приеме отличието, но свещеникът все отказвал.

Други от Регион

2 условни присъди за смъртта на работник във ВМЗ, паднал във вана с електролит

Инцидентът е от декември 2015 г.  9 г. след като работник в галваничен цех на ВМЗ - Сопот, падна във вана с горещ електролит и няколко дни по-късно почина от изгарянията

Голям пожар гори край Пловдив. Огнеборци: Няма загасяне (Снимки, видео)

Няма как да е от изхвърлен фас, коментират очевидци Триметрови пламъци на голям фронт бушуват на изхода на Пловдив в посока Садово. Горят сухи треви на огромна площ

Жена е загинала в мелето на магистрала "Тракия" край Пазарджик, 3-ма са ранени (Снимки)

Самокатастрофирал джип "Мерцедес" е причина за верижния удар с камион и още 3 коли Жена е загинала в катастрофата на магистрала "Тракия" край Пазарджик тази сутрин, а трима души са ранени

2 коли са по таван на магистрала "Тракия" край Пазарджик, отклоняват движението през Цалапица (Допълнена)

В социалните мрежи съобщават за жертва 2 коли са се обърнали по таван в пазарджишкия участък на магистрала "Тракия" около 7,15 часа тази сутрин и от полицията в Пловдив въвеждат временна организация

Депото с цигари за 8 млн. лева е край Царацово, има пети задържан, издирват и шести (Видео, снимки)

Те съвпадат като марка с тези, открити на 19 ноември край с. Скутаре Здравният надпис върху кутиите е на гръцки език Най-голямото количество контрабандни цигари в историята е разкрито в депо край

>