Белазелков не харесва гей бракове, Атанасова написала повечето от жалбите на ГЕРБ до КС (Обзор)

18.01.2024 22:00 Ана Михова
Тримата кандидати - Десислава Атанасова, Борислав Белазелков и Цвета Рангелова
Заседанието на комисията по конституционни въпроси

Разговори за папата, половете и хонорари при изслушването на 3-мата кандидати

Малко изненадващо, но не към доскорошната шефка на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, а към пенсионирания съдия Борислав Белазелков се насочи атаката на БСП и “Възраждане” при изслушването на кандидатите за Конституционния съд (КС) в ресорната парламентарна комисия в четвъртък.

Номинирани са трима - Атанасова, Белазелков, който допреди две години беше в Гражданската колегия на ВКС, и Цвета Рангелова от “Възраждане”. Двама от тях ще бъдат избрани от депутатите с обикновено мнозинство. Атанасова и Белазелков имат подкрепата на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС, така че изборът им изглежда предрешен. Те ще бъдат конституционни съдии не 9 г., а по-малко от 7, защото повече от две години депутатите не успяха да попълнят овакантените две места.

Гласуването се очаква още в петък, но зависи от това кога ще е готов докладът на комисията. А въпроси освен депутатите задаваха и организации, които работят в съдебната сфера - за мястото на КС, разделението и взаимодействието на властите, най-важните решения на съда, ще се поддават ли на натиск кандидатите. И тримата се бяха подготвили много добре по въпросите и увериха, че единствено правото ще ги води, а натиск не може да им се упражнява.

Най-дълго - близо два часа, продължи изслушването на Белазелков, който преди години беше начело на съюза на съдиите. Стана ясно, че поканата му за КС е дошла от лидера на “Да, България” Христо Иванов. Той го представил на парламентарната група, а тя гласувала единодушно. Пенсионираният съдия беше питан дали е водил курсове на частни съдебни изпълнители и нотариуси, какви хонорари е взел от тях, вярно ли е, че много от неговите решения във ВКС са в полза на съдебните изпълнители и големите кредитори и компани.

“Според мен правовата държава включва изпълнение на задълженията, да не се изпълняват съдебни решения, е елемент от безправовата държава. Както работодателят трябва да плаща заплата на работниците, така и някой,

който е взел едни

пари от някого,

трябва да ги

върне”,

обяви Белазелков.

Той допълни, че всичките му доходи са в декларациите, а е бил лектор на всякакви юристи - нотариуси, съдии, частни съдебни изпълнители.

Петър Петров от “Възраждане” го попита как е станал съдия преди 1989 г. и дали е бил член на БКП. Белазелков му отговори, че нито той, нито родителите му са били членове на БКП и БЗНС. Станал съдия с решение на Държавния съвет, защото в началото на 80-те години комунистическата власт решила да прави социализъм с човешко лице и част от това било да се подкрепят отличници.

“Вашият успех не е ли 4,05?”, усъмни се обаче Петров.

“Не е, много добър е, никога не съм бил зубрач, отличен е успехът ми от държавните изпити”, уточни Белазелков.

Следващите питания, дошли пак от “Възраждане”, бяха за еднополовите бракове.

В отговорите бившият съдия сподели, че е православен християнин, изповядва ценности на православието и затова вярва, че “бракът като тайнство няма как да бъде изживян от еднополова двойка и не случайно не е признат от нито една религия”.

“Гражданският брак е сделка, законодателят да реши какво ще прави със сделките”, допълни той.

На свой ред попита депутатите колко са половете и сам отговори: “Два са, ако има трети, кажете го, не очаквайте, че КС ще каже, че половете са четири”.

И Драгомир Стойнев от БСП се включи в атаката. Той го попита какви са качествата му и защо върховните съдии не са го избрали за КС през 2015-а. Заключи, че нямал качества, затова президентът не му дал орден “Стара планина”, за който пък бил предложен от бившия шеф на ВКС Лозан Панов. После намеси и Джок Полфрийман - австралиеца, осъден на убийството на студента Андрей Монов, син на бившия депутат от БСП Христо Монов. Джок беше пуснат предсрочно, а съюзът на съдите защити магистратите, които го освободиха от затвора.

Според Белазелков присъдата не е отмъщение, а да се поправи деецът. Той даде за пример папа Йоан Павел Втори, който посети в килията своя атентатор Мехмед Али Агджа и му прости.

Доста по-кратко беше изслушването на Десислава Атанасова. Въпросите отново бяха от “Възраждане”. Петър Петров дори се пошегува, че

се чувствал като

Бойко Рашков, защото щял да я препитва. Бившият вътрешен министър сам е споделял, че е преподавал на Атанасова наказателно право.

Съпартиецът на Петров Златан Златанов, който също като нея бил от Русенско, следил юридическата ѝ кариера, преди да стане депутатка и бил с много добри впечатления. Интересуваше се обаче дали от 2011-а, когато е вписана като адвокат от Русенската адвокатска колегия, се е явявала на дела.

“Съжалявам, че дейността ми като адвокат не е била забелязана от вас”, каза тя. Атанасова допълни, че е участвала при написването на всички жалби на ГЕРБ до КС - по няколко всяка година. Тя ги носеше със себе си и ги показа. После изтъкна, че има над 15 години опит в комисията по правни въпроси и това щяло да бъде плюс.

Разкри, че ако бъде избрана в КС, ще участва в обсъждането и гласуването по делото за промените в конституцията. Тезата, че няма защо да се оттегля от него, разви и правосъдният министър Атанас Славов.

Оказа се обаче, че (не)коалицията не е единна по нейната кандидатура. Изпълнителният съвет на “Зелено движение”

посъветва

депутатите

от ПП-ДБ

да не подкрепят Атанасова. Зелените са част от “Демократична България”, а от там и от коалицията. “Предлагането само на една номинация от страна на ПП-ДБ без достатъчно предварително вътрешно обсъждане, както и подкрепата за номинацията на ГЕРБ от страна на председателите на коалицията ПП-ДБ, не е съгласувано с партия “Зелено движение”, обявиха от там. Останало съмнение за разпределяне на местата по партийни квоти.

Други от От страната и света

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

Православен календар за 23 ноември, вижте кой има имен ден

Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски Църквата почита днес паметта на епископите на Кесария Кападокийска и Акрагант св. Амфилохий и св

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

>