Жена на ексдепутат може да връща 390 хил. лв. за къща за гости
Жената на бившия депутат от Гоце Делчев Димитър Гамишев - Боянка може да се наложи да върне 390 хил. лв., които е получила безвъзмездно за построяване на къща за гости в с. Гайтаниново. Това реши на първа инстанция Административен съд - Благоевград, като решението може да се обжалва.
Едноличната фирма на Гамишева е изградила през 2015 г. къща за гости на три етажа с капацитет за настаняване 28 туристи на ден в 14 двойни стаи. Получила е 389 800 лв. финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони по договор с ДФ "Земеделие".
Вследствие извършена проверка на място през лятото на 2019 г. установила неизпълнение на задълженията по сключения договор за отпускане на финансова помощ и е издаден Акт с определено подлежащо на възстановяване публично държавно вземане в размер на 389 800 лв., колкото е цялата помощ.
Според проверяващите основното нарушение било, че в непосредствена близост до къщата има друга къща за гости, изградена по същата програма с 382 хил. лв.. Двата обекта са изградени в един поземлен имот, разделен на две, и са на снаха и зълва. Така имало функционална несамостоятелност на субсидираните къщи и доказателства за изкуствено създадени условия по отношение допустимостта за финансиране, както и условия за двойно увеличение на максимално допустимата за един бенефициент субсидия. Отново, според ДФ "Земеделие", така е направено разделяне на едно инвестиционно намерение в два проекта с цел заобикаляне на ограничението за максимален размер на допустимите разходи, което било нарушаване на правилата за предоставяне на помощ. От фонда твърдят още, че между двата обекта няма цяла ограда, която да ги разделя, те са с еднотипна архитектура и визия, използвани са еднакви строителни материали, като всеки от тях може да се приеме като допълващо застрояване към другия, установени са едни и същи изпълнители по проектите.
Заради това нарушение е издаден актът за възстановяване на получената субсидия, който Гамишева обжалва в съда.
Вещо лице е установило, че двата обекта имат отделни партиди във ВиК, самостоятелно електрическо захранване, над 50% от оградата по границата между двата имота е премахната, имат самостоятелни рецепции, но само в едната къща има кухня за приготвяне на храна, ползват общ спортен комплекс с басейн. Двете къщи се предлагат като едно цяло в сайтове за резервации.
Съдът отхвърли жалбата на Гамишева, защото има доказателства за изкуствено разделение на два проекта на едно инвестиционно намерение с цел заобикаляне на ограничението. Има обективни факти в обвързаностите на едноличните търговци чрез личните връзки между физическите лица – собственици, едновременното реализиране на двата проекта във времето – едновременно въвеждане в експлоатация на къщите за настаняване на 03.09.2015 г. и едновременното им категоризиране като туристически обекти на 16.09.2015 г. , реализирани с еднотипна архитектура и материали и с възможност за достъп и за ползване на помещения и съоръжения в двата имота като общ комплекс, предлагани като общ хотелски комплекс, налагат извод за субективно намерение за изграждане на един общ туристически комплекс и получаване на субсидиране с размер над максималния, каквото финансиране проект за общ комплекс не би получил.
Освен възстановяване на получената помощ, фирмата на Гамишева трябва да плати и близо 11 хил. лв. разноски по делото. Решението обаче не е окончателно и ще бъде обжалвано.