Съветниците в Пловдив дружно отхвърлиха изграждането на завод за преработка на гуми
Как да гласуваме, попитаха те инвеститора и посочиха, че въздухът в града и без това е мръсен
Мощен отпор срещу изграждането на инсталация за преработка на излезли от употреба гуми в пловдивския район "Южен" дадоха общинските съветници. Както "24 часа" съобщи, има внесено инвестиционно предложение, което е получило одобрение от РИОСВ. Инвеститорът Стефан Терзиев твърди, че технологията била безопасна.
Не така обаче мислят съветниците. С 48 гласа "за", 0 "против" и един "въздържал се" (Славчо Атанасов - б.р.) те приеха декларация против намерението.
Тон даде Йордан Илиев от ГЕРБ, който заяви, че групата е категорично против. "Крайно притеснени сме от изграждане на такава инсталация на бул. "Кукленско шосе" 15", посочи той. И допълни, че при преработката на гуми ще се отделят диоксини и флорани. Той посочи, че нивата на замърсяване на въздуха и сега надвишават допустимите норми и застрашават човешкото здраве. По думите му не може в най-гъсто населения район да се прави такава инвестиция.
Георги Рогачев от ПП-ДБ също изрази отрицателната позиция на групата. "Един такъв завод ще рециклира около 20 тона гуми всеки дени това ще има негативен ефект върху екологията на района", каза той.
Борислав Инчев от "Браво, Пловдив" припомни, че общественото обсъждане е било насрочено за 29 декември м.г. - крайно неподходящ ден между празниците.
"Получих много обаждания на хора от район "Южен", които са негативно настроени. Наложително е да бъдат предоставени доказателства, че тази инсталация е безопасна. Трябва да се преосмисли и мястото й", настоя той.
А Славчо Атанасов от "Съединени за Пловдив" изтъкна, че инвеститорът не е извървял нужните стъпки. Той обаче посочи, че Пловдив ще е първият град у нас с такава инсталация. "Да внимаваме с мръсната вода да не изхвърляме и бебето", призова Атанасов. И даде пример, че такива заводи функционират в Европа.
"Как да гласуваме във ваша подкрепа, като не сте ни убедили и направили необходимите стъпки", попита той.
„Експертната общност е изолирана, а обществото ни е лъгано. Няма да се прави завод за горене на гуми, а инсталация за рециклиране", коментира в кулоарите инвеститорът Стефан Терзиев.
Предприемачът посочи, че подобни инсталации функционират на територията на Европейския съюз, тъй като има издадена директива през 2021 г., в която се посочва, че този тип технология отговаря на условията за иновативна кръгова икономика.
Терзиев заявява, че притежава необходимите документация и сертификати, издадени както от български, така и европейски институции, за да получи разрешение за развиването на подобен тип дейност. „Без такава инсталация ще продължи горенето на гуми в Пловдив", каза още инвеститорът.
Следващото обществено обсъждане е насрочено за 23 февруари.