Десетки протестират с руски знамена в Пловдив срещу махането на Альоша (Снимки)
Историята не се пренаписва с референдуми, отсече организаторка на проявата
Мая Манолова призова всички демократично мислещи хора да се включат
Десетки дойдоха в общинския съвет в Пловдив да бранят паметника на Альоша. Те веят руски знамена. Искането за преместване на монумента е на двама общински съветници от ДСБ Владимир Славенски и Йоно Чепилски. Те обаче не срещнаха подкрепа в комисиите на местния парламент, които решиха, че трябва да се направи финансова обосновка колко би струвало преместването и след това допитване.
"Да спасим Альоша от новите варвари" и "В общинския съвет няма място за нацисти", гласят част от плакатите на протестиращите.
"Историята не може да се подлага на референдум, паметта на милионите загинали не може да се подлага на референдум, загиналите над 30 000 български войници не могат да се подлагат на референдум, Пловдив няма нужда от референдум", заяви Весела Станчева, която организира протеста. Тя определи монумента като неизменна част от облика на Пловдив и заяви, че ще остане така.
"В Пловдив сме толерантни, широкоскроени хора, само че си ценим свободата, ценим си културно–историческото наследство и ще направим всичко по силите си тази фашизоидна групичка да не може да прокара това решение", отсече Станчева.
Докато тя говореше, зад нея мина общинският съветник Владимир Славенски, който е един от вносителите на предложението за премахване на Альоша. При появата му протестът започна да го освирква. Хората му предложиха да дойде и да говори пред тях.
Както "24 часа" вече писа, предложението му няма да се гледа на днешната сесия.
"Мисля, че е крайно време да наричаме нещата с истинските им имена, защото имаме много сериозен проблем като общество. През последните няколко дни се видя, че с обругаването на паметници, налагането на цензура, забраната на журналистически предавания и заклеймяването за антинацистки убеждения на университетски преподаватели че в България има реабилитация на нацизма и фашизма", категорична беше Весела Станчева.
Пред общинския съвет се събраха и представители на различни политически сили, дошли да се обявят против местенето на Альоша. Иван Петков от БСП заяви, че е дошъл да каже твърдо "не" на тези, които искат да пренапишат историята и прочете декларация, която ще бъде повторена на сесията пред съветниците. На протеста дойдоха още депутати от партията, сред които Иван Ченчев и Кристиан Вигенин.
"Всеки един паметник трябва да бъде почитан, да намери достойното си място в историята и щом е създаден, той иска да ни каже нещо. И ние искаме да заявим на общинските съветници в Пловдив - бдете, както е казал поетът. Не правете такива резки движения, защото всички сме българи, всеки от нас има различни предпочитания, което е съвсем нормално, но историята не бива да се пренаписва", коментира Ченчев. Той обяви, че БСП ще даде отпор на всеки, който иска да променя историята и ако се наложи ще се стигне до национални протести.
Кристиан Вигенин пък посочи, че хората трябва да са наясно какво символизира Альоша. "Това не е паметник на Путин и не е построен от него. Усилието да се вкарва в сегашния контекст е безсмислено, безумно бих казал. Той е монумент на хората, победили нацизма през Втората световна война", каза социалистът. Според него зад дебатите за демонтаж се крие "една по-голяма картина, свързана с това подкрепяме ли демокрацията в България".
"Дошли сме да се противопоставим срещу опитите да бъдат рязани паметници с флекс и да бъде демонтирана и пренаписвана историята. Това са признаците на новия фашизъм, който преследва всеки, който мисли различно", каза Мая Манолова, която също дойде на протеста. По думите ѝ всички демократично мислещи хора трябва да се изправят "срещу опитите на сглобката да продължи с рязането на паметници".
Част от протестиращите влязоха в залата на общинския съвет. Някои се заканиха, че кръв ще се лее, ако бъде махнат Альоша.