Атанас Кънев, снимал деца в риск в Кения: Българи им показаха какво е изкуство

16.01.2024 21:18 Калина Костова
Елена Панайотова, Атанас Кънев и Мария Ангелова на откриването на изложбата "Артисти за деца"
Фотографии от Кения и Занзибар
Фотографът Атанас Кънев
Виктор Стоянов, Елена Панайотова, Атанас Кънев и Мария Ангелова със сина си (от ляво на дясно) СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Фотографии от Кения и Занзибар
Театралната режисьорка Елена Панайотова
Кадри от Широка лъка
Атанас Кънев и Елена Панайотова

На официалното откриване на изложбата "Артисти за деца" дойде и зам.-министърът на културата Виктор Стоянов

"Артисти за деца" е инициирана преди 20 години. 15 години в Широка лъка и в още 5 града в България. 6 години работихме в Кения. Участвали са артисти от цял свят - от 4 континента".

С тези думи театралната режисьорка и прототип на героинята във филма "Майка" - Елена Панайотова, откри фотоизложбата "Артисти за деца" в галерия "Средец" към Министерството на културата.

Заедно със съавтора на експозицията - фотографът Атанас Кънев, работил дълги години в "24 часа", представиха избрани фотографии, заснети в Кения, Занзибар и Широка лъка.

Преди 2 г. двамата създават и пътуващата изложба "Далеч от Африка". Засега експозицията е показвана в Пловдив, Благоевград, Варна, Бургас и Троян. През май ще бъде в Русе, има и покана за Варшава. Направените кадри в Широка лъка са дело освен на Кънев и на фотографите Мария Ангелова и Иван Дончев. 

"Елена ми се обади, когато заминаваше за Кения. Човек, когато мечтае здраво, нещата се сбъдват. Беше голямо щастие за мен. Попадаш в един свят, който ухае различно. Децата са страхотни. Някой работи с тях, влага сърце и душа. Виждаш как тези деца са щастливи, защото им даваш знания, опит и внимание. Най-хубавото нещо беше, че в едно доста изостанало място с много болести, имаше български екип, който правеше това. За мен това е невероятна гордост. Време е вече да говорим за хубавите неща, които правят българите", каза Атанас Кънев.

Фотографът мечтае да посети Кения още от малък. Захласва се по нея, след като чете книгите "Серенгети не трябва да умре" и "Няма място за дивите животни" на немския автор Бернхард Гжимек. Често ходи до библиотеката в Пловдив и ги взема, за да разглежда снимките с животни, които много го привличали. Дори къса страниците с тях, за да ги съхрани. "Беше уникално. Както проектите в Африка, така и в Широка лъка", допълни Кънев. 

Мястото, където работи българският екип е град Кисуму - третият по големина град в Кения. "Това е най-голямата маларийна зона с най-голяма епидемия от СПИН. Там не съм виждала възрастни хора с бели коси. Когато пристигнахме имаше 30 дома за деца. Още първата година, след 8 месеца прилагане на нашите проекти, директори на домове ми казваха: "Ти трябва да влезеш в училищата и да видиш какво се случва", разказва режисьорката.

Децата започват сами да организират клубове по танци и поезия, пишат собствена музика и подобряват речеви характеристики. "Деца, болни от СПИН, които не говорят, постигнаха тези резултати след 3 г. работа с театър на маските. Тази методология е изключителна важна", обясни Панайотова.

От особена важност е театърът да стане част от българското образование. Нещо, което по думите на режисьорката, го има по цял свят. 

На официалното откриване на изложбата бе и зам.-министърът на културата Виктор Стоянов. "За мен е изключително удоволствие да открия тази изложба не само защото минавам оттук като зам.-министър и тези чудесни цветове ми хванаха окото, но и защото освен дейността си на министър и музикант, съм изкушен и от фотографията. От много години снимам и професионално, и полупрофесионално. Най-щастливите моменти от живота ми след музиката са от фотографски пленери", каза Стоянов.

Програмата "Артисти за деца" разпределя децата според възрастта им в различни ателиета. От 6 до 8 г. те се занимават с куклен театър, от 9 до 11 г. - с театър на маската, а от 11 до 14 г. - с танци и музика. Част от проекта е и визуално ателие, в което професионалисти изработват костюмите. 

"Проектите винаги завършват с огромни фестивали на открито. На брега на езерото Виктория или пред дома в Широка лъка, на двора, който превръщахме от едно не цветно място в едно много цветно място. Това беше една от философиите", каза още Панайотова.

Самата тя се надява, че "Артисти за деца" ще направи светло бъдещето и на България. 

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>