Знаци, че колега ви е враг
Сигурно е, ако се опитва да ви контролира и да ви се прави на началник
"Точният човек" е новият специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за свободни работни места.
Кога се връщаш от отпуска, питате колега, с когото имате да вършите обща работа. Тебе какво те интересува, тросва ви се той. Тросва ви се с такава злоба, че от изненада започвате да заеквате, като обяснявате. Въпреки това той отвръща "Няма да ти кажа, не си ми началник" и демонстративно ви обръща гръб.
Става ви болно от тази злоба, но гледате да не драматизирате. На работа сте, тук не е място за крайни чувства.
Да, не сте се събрали да се обичате или мразите, а работа да вършите, но и в службата ще срещнете хора, които проявяват крайни чувства - ненавиждат някого и постоянно проявяват я пасивно-агресивно поведение, я неприкрита агресия. Няма нужда да драматизирате, но съвсем не е маловажно да знаете кой ви е враг.
Според специалистите по отношения има признаци, които ще ви помогнат да разпознаете какви чувства изпитва колегата, когото подозирате, че ви мрази.
Първият съвет е да не пренебрегвате интуицията си. Тя много често е съвсем права, като ви казва, че този човек не е приятелски настроен.
Подсъзнанието улавя сигнали
за опасност и изпраща предупреждение. Вие не го заглушавайте, а погледнете цялостното поведение на този човек. Ако с всички колеги се държи враждебно и злобно, явно си е такъв. Но ако се държи по този начин само с вас, вероятно ви смята за съперник или пък без да искате, сте го засегнали. Помислете заслужава ли си да положите усилия, за да изгладите нещата, или просто ще имате предвид, че ви е враг.
Тревожен признак е някой упорито да не ви поздравява, като се срещнете в офиса и се чуете по телефона, или да не ви казва "Довиждане". Е, има невъзпитани хора. Но пак се огледайте - само с вас ли постъпва така.
Същото се отнася и ако редовно ви връща отговор на имейл, който вие сте започнали с нормалното "Здравей", без поздрав, а директно минавайки към въпроса. Човек понякога няма време за любезности, но това не може да е постоянна норма в общуването.
Питате го "Как си" и винаги получавате в отговор изсумтяване или кратко "Добре". Никога не ви задава никакъв личен въпрос. Явно човекът демонстрира, че не иска да разговаря с вас.
Езикът на тялото много често показва истинските чувства. Повечете хора
не гледат в очите онзи, когото не харесват, за да не се издадат.
Ако колегата ви обикновено е кръстосал ръце пред гърдите си, когато се налага да общувате, заема защитна позиция, защото ви смята за враг.
Много ясно е, че ви мрази, ако постоянно ви противоречи. Преди още да сте завършили мисълта си, той вече я оспорва. Каквато и идея да дадете, не е съгласен и се чуди как да я разбие. Ако този човек не е от онази порода, която на всичко реагира с "Не може да стане", значи е предубеден специално към вас. Снизходителните и язвителни коментари, игнорирането или омаловажаването на думите ви показват същото.
Колегата, който ви мрази, понеже ви смята за съперник, вероятно развива и нещо като компенсаторен механизъм на чувствата си - започва да следи работата ви сякаш под микроскоп. Даже се опитва да ви се прави на шеф. Това нито му влиза в задълженията, нито пък е някакъв неформален лидер или авторитет в офиса, за да си позволява да ви контролира. Щом го прави, издава, че иска
да принизи личността и позицията ви.
Именно понеже ви възприема като конкурент и обръща огледално своето поведение, реагира така нелогично при простия ви въпрос кога ще се върне от отпуска. Струва му се вие искате да го принизите, като му се правите на началник.
Като забележите един-два от тези сигнали, човекът ви е враг, но може би тих враг. Като забележите у него повечето от тези сигнали, бъдете сигурни: колегата, който ви мрази, злослови и заговорничи срещу вас. Внимателно проверете точно какво и как, като поразпитате други хора в офиса, с които сте близки. Постарайте се те да научават истината вместо злостните слухове, които онзи разпространява. А ако смятате, че заговорът е опасен, вземете мерки да го неутрализирате.
При това внимавайте - забранено е да атакувате самата личност, атакувайте само неговото поведение. Иначе ще излезе, че и вие го мразите. Шефът ви и колегите не са госпожата в детската градина, която пита "Кой пръв започна". Гледайте нещата да не се извъртят и да изглежда, че вашата неприязън е предизвикала негова ответна реакция.
План как да се справи непременно ви е нужен в два случая.
Първият и най-опасен е, когато става дума не за редови колега, а за началника ви. Много внимателно анализирайте защо е тази омраза и как да я преодолеете. Ако не можете, по-разумно би било да си потърсите друга работа. Малцина успяват да се справят с шеф враг, пък и струва много нерви всяко общуване с него.
Вторият случай е, когато се налага постоянно или често да работите в екип с този колега. Заслужава си да потърсите начин за сближаване. Предполага се, че трябва да полагате общи усилия, за да изпълните възложените задачи. Много трудно е да постигнете успех, като полагате и усилия да преодолявате негативни чувства. Това ще се отрази на кариерата ви.
Твърде вероятно е със злобен човек да не можете да постигнете приемливи отношения, каквото и да правите. Тогава също би било по-добре да се огледате за място в друг отдел или в друга компания.
И все пак има и ползи от врага.
Мъдрите твърдят, че като разберете врага си, сте спечелили войната.
Самият факт, че имате неприятел, означава, че имате значение. Съперничите за нещо на този колега. А човек понякога не подозира на какво е способен, докато не се сблъска с конкуренция. Тя го принуждава да открие силните си страни и правилната мотивация, да измисли стратегия и да положи усилия, за да покаже, че е по-добър професионалист.
Втората полза е, че неприкритият неприятел не ви ласкае. Критиките му могат да ви кажат много. Само си отворете ушите и ума, за да различите какво в думите му е продиктувано от ненавист и какво съдържа истина. За целта ви е необходима и здравословна доза самокритичност.
Когато някой се обозначи като ваш враг, ви дава шанс да преброите приятелите си. При открит конфликт колегите от екипа ви вероятно ще трябва да вземат страна. Не е изключено един-двама да се окажат не точно онзи принципни хора, за които сте ги смятали. Много е добре да знаете с кого си имате работа.
Колегата, който ви създава негативни емоции, неволно ви учи и как да се справяте с тях. Как да не страдате от злобата му. Как да потискате яда си и да парирате гнева си, за да се справите с конфликта. Защото няма съмнение, че това става с хладнокръвно поведение. Когато знаете кого имате насреща си и на какво е способен, ще изберете стратегия. Може се опитате да го неутрализирате, а може и да измислите начин да се съюзите.
Второто ще ви бъде много полезно, защото ще усъвършенствате умението си да се справяте в кризисни ситуации, като контактувате правилно и превръщате врага в приятел. Това е изключително ценно умение. Невинаги битката и победата си заслужават усилията. Доста често е по-изгодно да накарате неприятеля да осъзнае, че имате общи интереси и сътрудничеството е по-перспективно от конфронтацията.
Има полза и да влезете остро в конфликт с врага. Ще разберете на какво сте готови, за да спечелите. Понякога човек сам не знае, че е способен на злоба, отмъстителност, подлост, докато не бъде предизвикан. Ако това себепознание не ви хареса, поне ще сте наясно с кои свои бесове да се борите.
Самата среща с неприятел ви показва дали имате силна психика. Докато не се случи, добрите хора вярват напълно погрешно, че тъй като са почтени с колегите си, трябва да получават в отговор същото. За съжаление тази идилия рядко съществува в реалния живот. По-често става обратното. Тогава е важно добрият човек да не се окаже слаб. В смисъл, да не страда, понеже мисли, че всички трябва да го обичат. Да не започне да се самосъжалява, защото някой го мрази.
Силата е да разберете, че злобният човек на първо място разрушава себе си. И точно заради това си заслужава да запазите почтеността си, докато се борите, без да отвръщате със същата монета - да мразите.