Дипломацията на голяма държава с китайска специфика: Благородна мисия и ярка практика за изграждането на общност на споделена съдба за човечеството

16.01.2024 10:45 Уан Мин, временно управляващ на Посолството на Китай в България

На 27 и 28 декември в Пекин се проведе Централната работна конференция по въпросите на външната политика. На нея председателят Си Дзинпин произнесе реч, в която изложи постиженията и ценния опит на дипломацията на голяма държава с китайска специфика в новата епоха, очерта международната обстановка и историческата мисия пред китайската дипломация, както и описа плана за външните работи на Китай на настоящия етап и в бъдеще.

Важен резултат от конференцията бе очертаването на основните насоки по съдействие за изграждането на общност на споделена съдба за човечеството и поставянето на високи цели за дипломацията на голяма държава с китайска специфика.

В днешния свят икономическото възстановяване е крехко и неуверено, постоянно изникват най-различни предизвикателства пред сигурността, неразбирането, отчуждението и конфликтите между цивилизациите продължават, а дефицитите на мир, развитие, сигурност и управление нарастват в глобален мащаб.

Светът навлезе в нов период на турболентност и трансформация и човечеството отново е на кръстопът в своята история. В този смисъл, задълбоченият размисъл върху изграждането на общност на споделена съдба е изискване на времето, в което живеем. Ние трябва да си отговорим на въпроса накъде върви човешкото общество и тази идея представя китайската визия за изграждането на един по-добър свят.

За последното десетилетие изграждането на общност на споделена съдба се превърна от китайска инициатива в международен консенсус, от визия в конкретна практика, разви се от концепция в научна система. Изграждането на общност на споделена съдба цели да създаде отворен, приобщаващ, чист и красив свят, който се отличава с траен мир, универсална сигурност и общ просперитет.

То цели също така да насърчи установяването на глобално управление, основано на широки консултации, общ принос и споделяне на ползите, да реализира на практика общочовешките ценности и да съдейства за създаването на международни отношения от нов тип, да реализира инициативите за глобално развитие, глобална сигурност и глобална цивилизация и да спомогне за висококачественото изграждане на инициативата „Един пояс, един път" като практическа платформа, да насърчи всички страни да работят заедно за посрещане на предизвикателства и за постигането на общо развитие и просперитет.

В отговор на редица сериозни проблеми и предизвикателства, пред които е изправен светът днес, ние се застъпваме за равноправна и подредена многополюсност, и за приобщаваща и полезна за всички икономическа глобализация. Равноправната и подредена многополюсност означава равенство между големи и малки страни, противопоставяне на хегемонията и политиката на силата, ефективна демократизация на международните отношения, придържане към целите и принципите, залегнали в Устава на ООН, и към общопризнатите основни принципи на международните отношения, както и практикуване на истинска многополюсност.

Приобщаващата и полезна за всички икономическа глобализация има за цел да отговори на общите стремежи на страните, особено развиващите се, и да премахне дисбалансите в развитието между и в рамките на различните държави, причинени от глобалното разпределение на ресурсите. От тази гледна точка, ние трябва да се противопоставяме на антиглобализацията и пансекюритизацията, на различни форми на едностранни действия и протекционизъм.

Същевременно трябва да насърчаваме либерализацията и улесненията пред търговията и инвестициите и да разрешаваме структурните проблеми, които възпрепятстват нормалното развитие на световната икономика.

Традиционно между Китай и България съществуват отношения на дългогодишно дълбоко приятелство. През 2015 г. България се присъедини към инициативата „Един пояс, един път" и е важен възел за нейното изграждане в Балканския регион. През последните години нашите страни постигнаха значителни резултати от своето прагматично сътрудничество в икономиката, търговията, културата, образованието, науката и технологиите и то продължава да се разширява, а съдържанието на стратегическото ни партньорство постоянно се обогатява.

Тази година се навършват 75 от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, и ние сме готови да работим с българската страна, за да създадем заедно по-добро бъдеще с по-широка визия и по-активни действия.

Други от Анализи

Пътят за Гърция се отпушва, но остава висенето с часове към Турция и Сърбия

Колко ни е сигурен Шенген и какво ще се случи в първите 6 месеца В междудържавните отношения с цивилизовани страни като Австрия има необходимата сигурност

Израел и Хизбула: Защо примирието идва точно сега?

В сряда влезе в сила одобреното от Израел примирие с Хизбула. Не само шиитската милиция е отслабена. Защо примирието идва точно сега? И защо с Хамас скоро не може да бъде постигнато такова

Тикток ултрасите в мола копират. Кого?

Положението ще става по-зле, идват загубените поколения Младежки банди върлуват из молове. Младежки банди вилнеят по футболни мачове. Бият по улиците, навсякъде

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Нови по-високи мита за стоките от Канада, Мексико и Китай от първия ден. Тръмп заплаши с тази стъпка, а тя според анализатори може да се отрази тежко и на Европа

Предстои ли спиране на огъня в Ливан?

Предстои ли спиране на огъня в Ливан? Израелските медии съобщават, че прекратяването на огъня в Ливан, постигнато с посредничеството на френския президент Макрон, ще влезе в сила съвсем скоро

>