Разрешават на Соня Русков да реставрира картини в Южна Африка. Тя отказва и се връща в България
Прадядо ѝ е съученик на големия художник Владимир Димитров- Майстора
Експериментатор, художник, реставратор, майка и гражданин на света. Това са само малка част от определенията, които описват талантливата Соня Русков. През октомври 2023 г. художничката представи изложбата си “Будни сънища” в музей-галерия “Анел” в София, след като в продължение на 10 години отсъства от българската артсцена.
Част от експозицията са 56 произведения, сред които живописни картини и триизмерни фигури -
6 скулптури, които
едновременно с това са лампи
Тъй като Русков живее в Германия, се налага да пренесе с транспорт до България произведенията, които иска да покаже на публиката. Изключение правят няколко платна, които рисува преди време и оставя у нас.
Обратно на притесненията на реставраторката, че комбинацията между новите и старите ѝ картини може да не е добър избор и че артпространството се оказва по-голямо, отколкото си го представя, изложбата преминава повече от успешно. Причината да не се появява у нас толкова време е най-вече техническа. Да транспортираш картини от 2000 км, е истинско предизвикателство, казва художничката. И все пак родината винаги я е привличала като сцена за изява.
Преди да направи изложба у нас, Соня Русков излага картините си в Словакия по време на пандемията. Прави и редица експозиции в Германия, както в Крефелд, където живее, така и в Берлин, Франкфурт, Бон и други големи германски градове. В България се прибира почти всяко лято. През последните години тук участва в доста пленери. Сред тях е “Родина на кръстопът”, който има за цел да събере на едно място български художници, живеещи в чужбина от години. Последният пленер, в който Русков взема участие, е в с. Долен.
Самата Соня Русков се определя като експериментатор, защото рисува живописни картини, но същевременно с това е и художник реставратор. Доста години се занимава именно с това и работи в Националната галерия. Много похвати и техники, които научава от реставрацията, прилага и до ден днешен в живописта си. Решава да промени траекторията на изкуството, което прави, защото “чистата форма на живопис” вече ѝ е скучна. Работи с класически материали като масло и платно, намира обаче и друг начин да изрази мислите си. В момента художничката твори със смесени техники като комбинирани колажи. Рисува на хартия, после ги интегрира в платна и дорисува отгоре. Използва акрил и енкаустика с восъци.
През 2000-ата Русков заминава за Крефелд - град, който се намира на 30 км от Дюселдорф, но и от Холандия. В Германия Русков продължава да се занимава с изкуство и вече 8 години кандидатства с различни идеи за проекти по програмата “Културата в училищата”, а 7-членно жури определя чий проект е подходящ за учениците и ще бъде осъществен в Крефелд. До този момент
всяка една от идеите на
Русков е одобрена
В рамките на една учебна година тя разработва собствен художествен проект в различно учебно заведение в областта Северен Рейн-Вестфалия. Освен това се занимава професионално и с реставрация. Освен да реставрира картини в галериите в Кевелар и Дортмунд, там художничката излага и свои платна.
Соня Русков е член на Съюза на немските художници. Участва във всички техни изяви, работи по още проекти и ги печели. Един от последните е на тема екология. През февруари реставраторката ще вземе участие в групова изложба в Музея за култура и история в Кевелар заедно с други художници. Замисля се и дали да не направи още една изява у нас. Така или иначе след последната ѝ експозиция в България картините ѝ все още са тук.
Също като майка си двете деца на Русков са в сферата на изкуството. Дъщеря ѝ учи моден дизайн, а синът ѝ - графичен. Самата тя има роднини, които не са професионални художници, но са тясно свързани с театър, скулптура и изобщо с изкуство. Всъщност прадядото на Соня Русков е бил съученик на големия художник Владимир Димитров-Майстора в училището по рисуване в Кюстендил. Родителите ѝ не са художници. Баща ѝ е инженер, а майка ѝ се занимава с микробиология.
Освен успешен и талантлив художник Соня Русков е и гражданин на света. Може би
затова ѝ се налага цял живот
да учи различни езици
В училище научава английски, а докато следва в Художествената академия в София, където е родена - италиански. Заляга и над учебниците по френски, тъй като чичо ѝ живее във Франция, а тя го посещава често. Но никога не си е представяла, че един ден ще живее в немскоговореща страна. Заминавайки за Германия, художничката не знае и дума на немски. “Никога не съм била положително настроена към този език”, обяснява тя. Мисли си, че в страната може да се справи, използвайки само английски, но за жалост, този план се проваля. Осъзнава го, отивайки на лекар и зъболекар - започвайки да говори на англйски, всички насреща ѝ отвръщат на немски. Така, макар и насила, реставраторката научава този “безкрайно труден” език.
Преди Германия Соня Русков прекарва цяла година в Южна Африка. Озовава се там пак заради изкуство. В София художничката се запознава с колекционер, който се интересува от картини и търговията им. Периодично получава от него произведения, които имат нужда от реставрация. За него Русков разказва, че е космополит, който живее в Америка. По онова време - през 1989-1990 г., той търгува картини с Южна Африка. Тогава много българи се чудят как да излязат от България. Получавайки предложение да замине за Южна Африка с негови партньори, Русков не се поколебава и приема. Оказва се, че в една от галериите там имат нужда от художник реставратор. Соня Русков дори получава разрешение за работа и възможност да остане в страната. Художничката обаче решава да се върне в България. Малко след това се озовава в Нидерландия, където за известно време отново работи в галерия.