10 въпроса и две проверки търсят отговор можеше ли 15-годишната Даная да е жива
Има стандарти по спешна медицина, но се получават пропуски и нещастни случаи, коментира здравният министър
Как Министерството на здравеопазването следи и контролира адекватността на протоколите за работа във всички болници? Защо липсва задължителна координация между болници и техните специалисти? На тези и още осем въпроса ще трябва да отговори здравният министър проф. Христо Хинков, за да стане ясно можеше ли 15-годишната Даная да е жива.
Въпросите са пратени от фондацията, кръстена на името на момичето, до депутатите в здравната комисия. Хинков ще трябва да изпрати отговорите си до всеки един народен представител, както и до фондацията.
8 месеца след като момичето изпадна в мозъчна смърт в “Пирогов”, а родителите дариха органите му на четирима души, все още има съмнения дали Даная е можело да бъде спасена.
В момента тече втора проверка по случая от агенция “Медицински надзор”. Първата оневини болницата, но резултатите от нея така и не станаха публични. Майката на Даная - Ани Стоянова, пък
намери три неистини в одита от 52 страници
Първата е, че момичето е починало от основното си заболяване. Втората лъжа според нея е, че е имало втори удар на главата. И последната е, че лекарството за кръвоизливи е било налично в “Пиргов”. Майката обаче специално е ходила да го вземе от ИСУЛ. Острата реакция доведе до втора проверка. Съставът на екипа ще е различен от служителите, извършили първата, а резултатите ще се изпратят до МВР, обясниха от агенцията. Все още обаче не е ясно кога се очаква да приключи проверката, както и какво представлява.
Майката на Даная няма да чака резултатите, а
ще заведе дело срещу спешната болница за неглижиране, забавяне и липса на кадрова обезпеченост.
Има стандарти по спешна медицина, има ясна формулировка какво се прави. Въпреки това се получават пропуски и нещастни случаи, обясни здравният министър пред депутатите в четвъртък.
Всичко започва през април 2023 г., когато Даная фатално удря главата си в леглото. Момичето страда от тромбоцитопения, която от една година лекува. За да не се нарани и да получи кръвоизлив, тя не играе физическо, не са ѝ позволени никакви спортове. Майка ѝ непрекъснато напомня да се пази от топката, да внимава.
В края на април миналата година при ставане от леглото обаче Даная удря главата си. Родителите ѝ веднага търсят медицинска помощ в “Пирогов”. Там е била прегледана в спешния кабинет по неврохирургия. Ани Стоянова е обяснила на лекарите за придружаващото заболяване на Даная. Според майката прегледалият Даная специализант по неврохирургия назначава само рентген, а според нея правилното образно изследване е било скенер. Медикът казва, че момичето има само леко комоцио и може да има главоболие от една до 4 седмици и я
отпраща вкъщи с обезболяващо
В болницата ги съветват да направят и консултация с хематолог, каквато майката на Даная казва, че е направила.
“Попаднахме в неподходящото време на неподходящото място. По време на едни дълги празници по Гергьовден. Имаше забавяне и неглижиране от страна на лекарите”, разказа Ани пред “24 часа” преди време. Следва една седмица, в която Даная има ужасни болки, 6 дни по-късно родителите водят момичето отново в “Пирогов”. Лекарите правят скенер и виждат, че има хематом.
“Тогава пак неглижираха случая. Търсих лекари в социалните мрежи”, обясни майката. На 7 май 2023 г. Стоянова пише пост във фейсбук, в който търси личен телефон на проф. Николай Габровски - началник на Клиниката по неврохирургия. “Хора, моля ви, умолявам ви, имам нужда от помощ. Детето ми трети ден се бори за живота си в детската реанимация на “Пирогов”. Много лош период нацелихме, всички доктори са в почивка. Тя е с оток на мозъка и всяка изгубена секунда е път назад. Търся личен телефон на Габровски, национален консултант...”, пише Стоянова в поста си. Търси съдействие и от тогавашния служебен здравен министър Асен Меджидиев, за да се намерят лекари, които да оперират дъщеря ѝ.
“При лечението на 15-годишната Даная са
положени всички възможни усилия
и са използвани всички възможни средства, с които разполага съвременната медицина”, такава обаче е позицията на най-голямата спешна болница у нас. В отвореното писмо се подписват проф. Габровски, доц. Богдан Младенов – началник на Клиниката по детска реанимация, доц. Ирен Цочева – началник на Отделение по педиатрия, и още 50 медици. Те обясняват, че момичето е консултирано своевременно от много специалисти, включително хематолог, неврохирург, реаниматор, педиатър, анестезиолог и др. Терапията за основното хематологично заболяване е започната още в деня на постъпването и е продължила и през следващите дни, включително с преливане на кръв и кръвни продукти, става ясно още от позицията. Лекарите призовават “този трагичен случай да не се превръща в инструмент за публичен линч, саморазправа и постигане на лични цели”.
“Обвинението към мен, че търся постигане на лични цели, намирам за дълбок цинизъм”,
отвърна на медиците Стоянова във фейсбук. Според нея не е вярно, че основното хематологично заболяване на Даная е било дефицит на фактор VII, а основното ѝ хематологично заболяване е било имунна тромбоцитопенична пурпура. “То беше активно лекувано и овладяно до постъпването ѝ в “Пирогов”. Дефицитът на фактор VII е бил вторичен - вследствие на кръвозагуба, а рисковете от неговото наличие се компенсират със заместващата терапия NovoSeven, която в “Пирогов” твърдят, че е била приложена на дъщеря ми, пише Ани в поста си. По думите ѝ лично е взела медикамента от ИСУЛ, тъй като в спешната болница го нямали.
“Даная загуби живота си и бъдещето си. Вече няма цели пред нея. А пред мен целта е нито едно дете да не губи живота си заради лекарска безотговорност”, пише още майката.