Близки на загинала жена при взрива в завод "Миджур" получават обезщетение след 10 години
Ивана Ангелова от Видин и нейният баща доживяха справедливост по делото за смъртта на своята майка и съпруга Милка Ангелова при взрива в завод "Миджур" на 1 октомври 2014 година. Тя изгоря при трагедията, а посочените като виновни бяха оправдани.
Върховният административен съд постанови, че отменя решение №140/14.12.2022 г. по адм. дело № 53/2022 г. по описа на Административния съд-Видин и постанови.
ОСЪЖДА Администрацията на Министерския съвет на Република България и Министерството на околната среда и водите солидарно да заплатят на А. Ангелов, И. Ангелова и Б. Григорова обезщетение на всеки от тях в размер на 150 000 лева за настъпилите от нищожни административни актове и незаконно бездействие на органи на Министерския съвет и на Министерството на околната среда и водите неимуществени вреди, които са им причинени със смъртта на тяхната родственица Милка Ангелова при тежък производствен инцидент на 01.10.2014 г. в завод "Миджур", село Горни Лом, община Чупрене, собственост на "Видекс "АД със седалище и адрес на управление София, ведно със законната лихва, считано от 01.10.2014 г. до окончателното изплащане.
Решението не подлежи на обжалване.
Върховният административен съд доказа обрат в делото и осъди държавата.
Министерството на околната среда и Министерският съвет трябва да заплатят общо 450 хиляди лева обезщетение на тримата наследници на една от загиналите при взрива в завод за утилизиране на боеприпаси "Миджур".
В заведеното наказателно дело обаче се оказва, че няма виновни. След това в делата за трудова злополука се приема вината на търговско дружество "Видекс", но то няма активи и не може да заплати обезщетение на близките.
Близките на Милка Ангелова включително и нейната майка, която вече е починала завеждат ново дело през 2023 г. То е по жалба на тримата наследници на загиналата 51-годишна жена - дъщеря ѝ, съпругът. Върховният административен съд реши, че държавата е позволила нерегламентирано да се разглобяват противопехотни мини и е била нарушена европейска конвенция.
Близките на Милка следва да получат близо 900 000 лева от държавата с лихвите.
Адвокатът Александър Кашъмов водеше делото без хонорар, тъй като близките на починалата жена нямаха средства. Дъщерята Ивана Ангелова благодари на Петър Пенчев от Екогласност затова, са сезирали своевремнно властите за утилизацията на противопехотни мини в завода в село Горни Лом.
А. Ангелов, И. Ангелова и Б. Григорова са подали касационна жалба срещу решение №140/14.12.2022 г. по адм. дело № 53/2022 г. по описа на Административния съд-Видин, с което са отхвърлени предявените от тях срещу Администрацията на Министерския съвет на Република България и Министерството на околната среда и водите искове за заплащане на сумата 150 000 лева на всеки от тях, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени със смъртта на тяхната съпруга, майка и дъщеря М. Ангелова, в резултат на незаконно бездействие на органи и длъжностни лица на ответниците. Направени са оплаквания за неправилност на решението поради съществени нарушения на съдопроизводствените правила, необоснованост и нарушение на материалния закони и е поискано да бъде отменено с постановяването на друго, с което да се уважат предявените искове .
Администрацията на Министерския съвет на Република България и Министерството на околната среда и водите са поискали отхвърлянето на жалбата и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.
Представителят на Върховната административна прокуратура е дал заключение, че решението е правилно и следва да се остави в сила.
Върховният административен съд, като провери правилността на решението с оглед направените касационни оплаквания, прие следното:
Производството по делото е образувано по исковата молба на А. Ангелов, И. Ангелова и Б. Григорова, с които са предявени искове с правно основание чл.1, ал.1 ЗОДОВ срещу Администрацията на Министерския съвет и Министерството на околната среда и водите за обезщетяване на неимуществени вреди, причинени от смъртта на тяхната родственица М. Ангелова. Твърди се, че Министерският съвет е допуснал незаконосъобразно бездействие, изразяващо се в това, че не е предприел необходимите мерки след като на 6.07.2008 г. е бил уведомен с искане за намеса от четири неправителствени организация за спиране на действията по унищожаване на 1,6 млн. противопехотни мини, внесени от Гърция на територията на Република България.
Междуведомственият съвет по въпросите на военно – промишления комплекс и отбранително-мобилизационна подготовка на страната към Министерския съвет не предприел дължимите действия и не издал необходимите актове, за да предотврати незаконосъобразни и рискови за живота и здравето на гражданите и за околната среда дейности. В периода 2008г. - 2009г. до знанието на Междуведомствения съвет по въпросите на военно–промишления комплекс и отбранително - мобилизационна подготовка на страната достигнали данни за фактически проблеми, възникнали в процеса на вноса, складирането, транспортирането, разснарядяването на стари боеприпаси, взривни вещества и оръжия, като е поставен въпросът за по-детайлна регламентация на тази материя, за синхронизиране със законодателството на Европейския съюз, за осъществяване на контрол от единен орган, за нормативно определение на термина „утилизация", за разработване на Национална програма за унищожаване на излишни боеприпаси на територията на Република България. Разрешаването на тези въпроси не било предприето, а били издадени актове, които дали възможност за осъществяването на незаконна дейност от „Видекс"АД в завод "Миджур" .
Министерският съвет на Република България не изпълнил и задължението си да се произнесе по искането за намеса, подадено на 6.07.2008 г. от неправителствените организации, или да го препрати на компетентния орган, при което биха се преразгледали разрешенията, издадени за осъществяваната от „Видекс" АД дейност. Искането не било такова за издаване на индивидуален административен акт, а представлявало предложение или сигнал по смисъла на чл.107 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс.
Исковете срещу Министерството на околната среда и водите се основават на твърдения за незаконосъобразно бездействие, тъй като при знание, че значително е увеличен обемът на производството и е променена съществено технологията на работа на завод „Миджур", не е било отнето издаденото на „Видекс" АД през 2007г. разрешително за експлоатация № 67/2007г. С писмо вх.№ 04-00-2523/26.09.2009г. заместник – министърът на околната среда и водите е бил уведомен за вноса на около 1, 6 млн. броя противопехотни мини, като е бил длъжен с оглед условие № 17 от издаденото разрешително да поиска представянето на информация и документи от „Видекс" АД, за да извърши проверка за наличието на предпоставки за изменение или отнемане на разрешителното. Компетентните органи не приложили нормативна забрана за трансфер на противопехотните мини по договор № 719/10.07.2008г., които били разснарядявани, като остатъчните продукти се използвали за производство на взривни вещества за граждански цели.
Загубата на близкия човек причинила на ищците тежък стрес и шок, неимоверна болка и страдание. За причинените неимуществени вреди е поискано присъждането на обезщетение в размер на 150 000 лева за всеки от тях, при солидарно осъждане на ответниците, ведно със законната лихва от датата на увреждането-01.10.2014г. до окончателното изплащане на сумите.
Административният съд установил, че дружеството "Видекс" АД със седалище и адрес на управление София, с предмет на дейност: изследване, проектиране, разработване, производство на взривни материали, извършване на взривни работи, вътрешна и външно търговска дейност, разснарядяване на боеприпаси и безопасно използване на получените материали, транспортна и други дейности, е собственик на завод „Миджур" в село Горни Лом, област Видин.
За производствената дейност на завода на „Видекс"АД са издадени: разрешение № 113/06.07.2009г. на началника на сектор „Контрол на общоопасните средства, Главна дирекция „Охранителна полиция" при Министерството на вътрешните работи за производство на взривни вещества огнестрелни оръжия и боеприпаси за граждански цели по приложени списъци и за разснаредяване /утилизиране/ делабориране на мини ДМ 31, мини М2, мини М14, мини М16, със срок до 06.07.2012г. и безсрочно разрешение № 153/06.10.2011г. за производство на взривни вещества в обект : взривен склад „Чората".
С решение № У-35-449/23.07.2012г. на началника на сектор „Контрол на общоопасните средства" издаденото на „Видекс" АД разрешение за производство на взривни вещества и средства за взривяване и на инженерни и артилерийски боеприпаси, които ще се утилизират/разснарядяват, делаборират/ на територията на завод „Миджур" по приложен заверен списък, било допълнено .
Междуведомственият съвет по въпросите на военнопромишления комплекс и мобилизационната готовност на страната към Министерския съвет на Република България издал на „Видекс" АД пълна лицензия за външнотърговска дейност с оръжие №Л-74-8-3/20.10.2006г., ограничена лицензия за изнасяне на стоки и технологии с възможна двойна употреба № Л-74-8-4/20.10.2006г. и лицензия за транспортиране на оръжие № Л-74-8-5/20.10.2006г., валидни за периода 20.10.2006г. - 20.10.2009г., пълен лиценз №Л-85-1-4/29.01.2010г. за извършване на износ, внос и трансфер на оръжия съгласно списък, със срок на валидност от 29.01.2010г. до 29.01.2013г.,
Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет издал на „Видекс"АД лиценз за износ и внос на продукти, свързани с отбраната № 11.00-653-1/24.01.2013г. и удостоверение за регистрация за трансфер на продукти, свързани с отбраната от те
Близките на останалите 14 загинали все още не са получили възмездие. През февруари е делото на Павел и Иван - двете момчета останали кръгли сираци след трагедията.