Денков и Габриел пишат програма до 2026-а (Обзор)

12.01.2024 22:00 Павлета Давидова
През март Мария Габриел и Николай Денков ще сменят постовете си в правителството.
Радомир Чолаков
Надежда Йорданова

Тя настоява, а той не възразява новият кабинет да е с мандата на ГЕРБ

Не ме интересува дали правителството ще изкара цял мандат. 

Важно е да си изпълним програмата за 2024 г. и на нейна база да

подготвим нова за периода 2025-2026 г. Кой ще я изпълнява, ще видим.

Това обяви акад. Николай Денков на старта на преговорите между съуправляващите по реализирането на ротацията и попълването на регулаторите.

Той и вицепремиерът Мария Габриел, бъдещ министър-председател след март, участваха и в първия за годината парламентарен контрол. А Денков отговаря в кулоарите на куп въпроси. Сред тях - с чий мандат ще е новият кабинет, оглавен от Габриел.

Лично аз нямам против мандатът да е на ГЕРБ. Ако моята ПГ има съображения, ще ги чуя и вероятно те ще са по-важни от моите, коментира той на брифинга си в парламента.

За да се случи ротацията, Денков трябва да подаде оставката на правителството, президентът да свика консултации и да връчи мандат за нов кабинет на най-голямата група в Народното събрание, т.е. на ГЕРБ.

От партията на Бойко Борисов вече обявиха, че кабинетът “Габриел” трябва да е с техния мандат, а не както настоящия - с този на ПП-ДБ. Христо Иванов реагира, че е въпрос на преговори и е рано за такива анонси. Разговори кой ще вземе папката от Румен Радев още не са водени.

Денков не даде повече детайли вчера, но подчерта, че важното е предаването на властта да се случи максимално бързо - заради многото работа, която ги чака.

Пак с този аргумент премиерът смята, че е добре смените на министри да са минимални. Освен здравния Христо Хинков друг не е декларирал, че иска да се откаже след ротацията. Проф. Хинков обяви в четвъртък, че не чувства подкрепа от политическите сили за реформа в системата и затова е решил да не остава.

Всеки от тези министри би могъл да продължи нататък и да остане, въпросът е дали в отделни случаи не може да имаме кандидат, който да се справи по-бързо и по-успешно. Много е важно както при съставянето на кабинета, така и при ротацията да запазим усещането за екипна работа на кабинета. Би било вредно, видяхме при предишното редовно правителство, ако някой министър заживее с мисълта “аз съм на този, аз съм на другия, каза Денков.

Той не уточни какво ще се случи с Външното министерство,

след като Габриел стане премиер - тепърва предстои разговор.

По същия уклончив начин академикът отвърна и за своята роля въпреки анонсите си още преди месеци, че иска да се върне като образователен министър, освен че ще е вице на Габриел. Обсъждали се “различни варианти”, бяха думите му този петък.

Казусът с проф. Хинков пък показвал на колко сериозен натиск са подложени министрите от всички страни. Всеки имал много работа, а и средата, в която трябва да изпълняват задачи, не била приветлива.

“Често са атакувани, без да има достатъчно основания. Хинков в своята работа има задачи, които се забавиха, но трябва да се види има ли обективни причини”, посочи премиерът. За Детската болница например се оказало, че различните участници в процеса имали различни представи как да изглежда тя. Има да се подготвят 3 документа, работи се по тази задача, подчерта той.

Защита получи и друг министър, към когото напоследък бяха отправени критики - Тодор Тагарев. Според Денков не е справедливо да бъде отстранен заради чиновническа грешка, визирайки липсващите покани към депутати за Богоявленския ритуал.

3 ще са факторите при ротацията,

обясни пък по-късно през деня Мария Габриел.

“Резултатите от работата са водещи - всеки министър ще получи оценка. Важно е и как обществото е усетило работата на съответния министър, а третото са добрите отношения в парламентарните групи, подкрепящи правителството”, очерта тя.

Габриел бе категорична, че мандатът трябва да е на ГЕРБ.

Двамата с Денков са водещи в преценката за министрите, за попълване на регулаторните органи и комисии обаче водещи са лидерите в парламента.

 

Въртележката започна от парламента - Йорданова смени Чолаков начело на конституционната комисия

Добре е да няма ярки партийни фигури в КС, но решението си е на ГЕРБ, каза премиерът за Атанасова

Ротацията започна през парламента. Извънредно депутатите гласуваха рокада начело на комисията по конституционни въпроси - Радомир Чолаков от ГЕРБ предаде щафетата на бившия правосъден министър Надежда Йорданова от ПП-ДБ. 

Чолаков, който като шеф на комисията изнесе основната тежест на дебатите по конституцията, напусна въобще тази комисия. Сменя го Анна Александрова, а Чолаков отива на нейното място в комисията по пряко участие на гражданите.

В момента Александрова е шеф на правната комисия, като този пост също е на ротация между партньорите. Там обаче смяната е на 3 месеца и мандатът на депутатката от ГЕРБ изтича през януари. Не е ясно дали начело на комисията ще се върне отново Стою Стоев от ПП-ДБ, който вече беше шеф. С Надежда Йорданова начело пък конституционната комисия се събра веднага, за да допусне до изслушване на 18 януари и тримата кандидати за КС - Десислава Атанасова, Борислав Белазелков и Цвета Рангелова от “Възраждане”.

Кандидатурата на Атанасова коментира по-рано Николай Денков, уточнявайки, че го прави в лично качество, а не като премиер. “Добре е да нямаме ярко оцветени личности, но това е решение на партията, която я издига. Аз с нея съм работил много добре, нямам личен проблем. Но убеждението ни е да търсим хора, които най-малко ще бъдат атакувани, затова предлагаме Белазелков”, каза Денков.

Междувременно КС определи докладчиците по делото, образувано по искане на “Възраждане” и ИТН за промените в основния закон. Това са Соня Янкулова, Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова.

Други от От страната и света

Двама “наши” смразиха ПП-ДБ и ги изравниха с “Възраждане” (Обзор)

Лорер и Божанков били предупредени от "Промяната", че ще ги изключат, ако не гласуват за Силви Кирилов. ДБ обаче не дава На 2 гласа от избирането си за шеф на парламента остана урологът доайен Силви

Даниел Лорер: Пътят към края на демокрацията започва с компромиси

Депутатът Даниел Лорер обясни вота си в парламента, когато не подкрепи Силви Кирилов за председател. Заради това той веднага бе отлъчен от ПП. Ето какво написа той във фейсбук: ОБЯСНЕНИЕТО

Водата поскъпва от 1 януари 2025 г. в 24 области, други четири ще плащат по-малко

255 430 души обаче продължават да са на режим От 1 януари 2025 г. водата в 24 области поскъпва, а в четири поевтинява. Увеличението е от 0,8 до над 19 на сто

В първия ден на полицията в молове – 4-ма ученици с палки, маски и боксове

Извикаха родителите им, за да ги питат защо децата им носят подобни вещи Полицията вече е във и около моловете в София, а само в сряда четирима ученици бяха хванати с маски

Божанков сподели мотивите си да не гласува за Силви Кирилов след поисканата му оставка

Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков сподели във фейсбук видео с мотивите си да не подкрепи Силви Кирилов за председател на Народното събрание. След решението му от "Промяната" поискаха оставката му и

>