130-годишният проект за тунел под Шипка няма да започне и тази година, а може би и догодина

12.01.2024 14:58 Христо Николов
Проходът Шипка СНИМКА: Фейсбук/Славчо Айдаров

Еколози са обжалвали ОВОС-а и съд им е уважил искането, а проектът се бави

Проектът за прокопаване на тунел под връх Шипка заедно с доизграждане на обходния път на Габрово няма да стартира тази година, а може би и догодина. Това стана ясно от отговорите на регионалния министър Андрей Цеков на въпроси на депутати от „Възраждане" и БСП в парламентарния контрол.

Договорът за тунела под Шипка – съоръжение, чието изграждане има вече 130-годишна история, бе сключен през 2022 г. Той е за инженеринг, т.е. изпълнителят трябва първо да го проектира, и да започне да го стори на следващ етап. Самото строителство ще трае 1280 дни, т.е. около 3 години и половина от датата на получаване на строителното разрешение.

"До там обаче съм песимист, че ще се стигне през тази година", каза от трибуната Цеков.

Договорът е на обща стойност 358 млн. лв. и бе подписан още при редовното правителство на Кирил Петков с консорциум между „Пътни строежи – Велико Търново" АД, „Хидрострой" АД и „Пътинжеренигстрой-Т" ЕАД.

Срокът за самото проектиране е 240 дни, но още при започване на работата се оказало, че има много пропуски в заданието, което при работа със стари данни за терените не е никак чудно, каза от парламентарната трибуна Андрей Цеков.

Така още по време на служебното правителство срокът за проектиране бил удължен с още 192 дни и на практика още не е изтекъл.

Когато сегашното правителство дошло на власт – през юни м.г., новото ръководство на МРРБ установило, че има и явни фактически грешки в кадастралните карти на Габрово и Стара Загора, които първо трябва да се поправят и едва тогава проектантът да продължи да работи. Това наложило удължаване на срока за проектиране с нови 164 календарни дни.

Към момента тези грешки в кадастъра още не са отстранени и всичко това според министър Цеков означава, че едва ли проектът ще е готов до края на 2024 г.

Но не е само това – има и екологични съображения, които също все още не са изчистени. Оперативна програма „Транспорт и транспортна свързаност", по която се финансира съоръжението, изисква да се представят доклади по ОВОС за терените, през които ще минава новият път, а там се намира Природен парк „Българка". МОСВ е дало положително становище, но самото решение за одобрение на екомерките е обжалвано от еколози. На 9 февруари миналата година Административният съд на София е отменил това решение, решението на съда се обжалва от държавата във ВАС, но все още няма окончателно решение, обясни Цеков.

Заради всичко това все още няма и попълнена апликационна форма за кандидатстване, обясни министърът. В бюджета на АПИ като съфинансиране на този проект за 2024 г. са предвидени 32 млн. лв., които според Цеков има голяма вероятност да не бъдат усвоени.

Други от От страната и света

Заради ниските заплати много работници в Енергото от различни области напускат

Множество молби за напускане, депозирани от аварийните екипи на Електро-разпределителни мрежи Запад, създават реална опасност без ток да останат десет области в страната точно преди празниците

В Бургас Никулден започва още от 30 ноември с концерти, изложби и празнични базари

За първи път галавечер – общината събира таланти от различни изкуства с престижни награди След броени дни Бургас отново ще посрещне своя празник Никулден

Ало измамници лъжат читалища, че дължат пари

За нестандартен опит за ало измама предупредиха от Съюза на народните читалища. Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени в електронни регистри

Момчета с качулки ритат и бият настървено – кой ще спре вандалите

Няколко момчета - все под годините за пълнолетие, с качулки на главите, пребиват в софийски мол млад мъж, който им направил забележка. Само преди броени дни родители се оплакаха от серия нападения

Боян Рашев: Не може да измерваш развитието на света само с въглеродни емисии

„Дискусията за устойчиво развитие се сви в рамките на едно измерване на въглеродни емисии. Това е неадекватно. Не може да измерваш развитието на света по този начин

>