Пловдив отбелязва освобождението си от османска власт, но не пред паметника на капитан Бураго
За първи път Пловдив ще отбележи освобождението си от османска власт, но не пред паметника на капитан Бураго в Дондуковата градина, а пред този на Душо Хаджидеков.
Мястото за честване се премества в Цар Симеоновата градина, защото Дондуковата е в ремонт и в момента е строителна площадка, обясниха от общината.
На 16 януари се навършват 146 г. от освобождението на града. Военната церемония включва полагане на венци и цветя, ще участват Военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет „Родолюбие".
Слово ще произнесе д-р Стефан Шивачев – историк, дългогодишен директор на Регионалния исторически музей в Пловдив. Водещ ще е актьорът Троян Гогов.
Очаква се да присъстват кмета Костадин Димитров, областният управител Илия Зюмбилев, началника на пловдивския гарнизон ген. Явор Метеев и др.
Битката за Пловдив е една част от Руско-турската война 1877 – 1878. Съдбата отрежда на капитан Александър Бураго, който с 63-ма драгуни навлиза в града от запад, да освободи Пловдив. Заедно с въоръжените отряди от българи той превзема железопътната станция и започва прочистването на кварталите от черкезите. В ранните часове на 16 януари 1878 г. ген. Гурко получава донесение, че Пловдив е освободен и по обяд е посрещнат от българското население на ул. „Съборна" под тържествения звън на камбаните по Трихълмието. Турските войски бягат от Пловдив, но в своята злоба на победени воини извеждат от затвора „Ташкапия" 123 българи – участници в освободителното движение, за да ги избият в местността „Остромила". Сред тях е големият родолюбец Душо Хаджидеков.