Мария Габриел: Мястото на България е в Шенген, еврозоната и ОИСР (Обзор)
Ако не интегрираме останалите европейски страни в ЕС, друг ще им подаде ръка, предупреди тя
Всички ще спечелят от разширяването на Шенген, а България може да е примерът. Това заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел и подчерта, че остава на дневен ред “ясно фиксираният ангажимент” на испанското председателство да се определи дата за страната ни за отпадането на граничните проверки и по суша.
Мария Габриел участва в конференция в Дома на Европа в София, където се отбеляза началото на белгийското председателство на Съвета на ЕС , което започна на 1 януари.
Гергана Паси, която бе модератор на събитието, очерта амбициозен сценарий за развитието на страната през следващите няколко години и попита вицепремиерката дали неговото реализиране ѝ се вижда възможно: 2024 г. България да е изцяло в Шенген, 2025 г. да влезе в еврозоната, а през 2026 г. и в Организацията на икономическото сътрудничество и развитие (ОИСР).
“Нашето място е в Шенген, в еврозоната и в ОИСР”, категорична бе Габриел. И
ако правителството работи така, както през изминалите 7 месеца, сценарият е възможен,
убедена е тя. И “България може да бъде конструктивен глас в постигането на целите на ЕС”. Амбициозни сме, но знаем, че можем да го постигнем, добави вицепремиерът.
Габриел благодари на испанското председателство, че е върнало в дневния ред на съюза темата “Шенген”, и го поздрави за всичко, което е успяло да постигне в рамките на мандата си. Очаква от белгийското председателство да надгражда направеното дотук.
“Предизвикателство за белгийското председателство ще бъдат многото приети наведнъж законодателства - трябва да се внимава как ще бъдат политизирани и инструментализирани по време на дебатите в ЕС приоритетните теми”, анализира бившият български еврокомисар.
На фона на надигащ се евроскептицизъм в няколко държави от Европа сред големите предизвикателства пред Белгия ще бъде и да създава положително мнение за ЕС в България и Румъния, бе отбелязано в дискусията.
Белгийският посланик Фредерик Мьорис разказа за 6-те приоритета, по които страната му ще работи усилено до юли. Всички тях той обедини под мотото
“Да защитим. Да укрепим. Да подготвим”
По негови думи има много теми, които трябвало да бъдат довършени от предишните два мандата на съвета. “Важно е и какви насоки ще оставим на следващия председател, тъй като никой от нас не започва от празен лист хартия”, посочи той. Н. Пр. Мьорис също подчерта, че много работа е свършена от Испания за присъединяването на Румъния и България в Шенген.
Освен вече започнатите задачи обаче сред белгийските приоритети е да се защити върховенството на закона. “В някои от държавите-кандидати за членство в ЕС, под въпрос се поставя дори демокрацията. Трябва сериозно да работим по това”, обясни той. Друг приоритет е да се укрепи конкурентоспособността на съюза.
Белгийският дипломат определи като важно постигането на напредък с кандидатурата на Молдова за членство в ЕС.
За Северна Македония Белгия се надява на помощ от нас
Със Сърбия и Черна гора пък белгийските власти се надяват да обърнат нова страница в отношенията.
Мария Габриел подкрепи необходимостта от интеграция на страните извън ЕС. По нейно мнение, ако ние не интегрираме европейските държави, то други ще им подадат ръка.
България ще остане силно ангажирана с приоритетите на ЕС, увери бъдещият премиер след ротацията. Тепърва ще се работи по отношение на гарантиране на човешките права, по-специално борбата с насилието над жени, както и тяхното професионално реализиране. “Имам удоволствието съвсем отскоро да поема председателството на национален съвет срещу насилието над жените”, отбеляза Габриел.