Росен Желязков кани студенти от Виетнам да учат у нас
Заради демографски проблеми Европа ще изпитва все по-силна нужда от квалифицирана работна сила. България не е в по-различна ситуация в демографски и структурен план и виждаме голям потенциал в привличането на специалисти най-вече от страни, с които имаме традиционно добри и приятелски отношения. Затова е важно още в рамките на тазгодишното заседание на смесената комисия по икономическо и научно-техническо сътрудничество между България и Виетнам да започнат разговори и между социалните министерства за подписването на спогодба, която да отвори пазара на труда. Това ще предостави възможност и за млади виетнамци да се учат в български университети, като в България имаме добра инфраструктура и университети с международен престиж.
Това каза председателят на Народното събрание Росен Желязков пред студенти от Националния университет в Ханой. Така той отговори на въпрос на преподавателката по английски език Нам Ха за възможностите за сътрудничество между България и Виетнам в сферата на образованието и обмен на студентите.
С лекция на Желязков в университета завърши официалната визита на водената от него парламентарна делегация във Виетнам. В Ханойския университет той бе посрещнат от ректора проф. Ле Куан, който разказа, че си сътрудничат с над 300 международни института, сред които и български - във Велико Търново и във Варна.
Желязков пък напомни, че повече от 30 хил. виетнамски граждани са учили и работили в България, а 5000 от тях са завършили висше образование у нас.
Той сподели, че е силно впечатлен от изключително бързите темпове на развитие на Виетнам и структурата на обществото - много млади и високообразовани хора.
След което разказа на студентите за Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT, чиято цел е да утвърди страната ни като водеща дестинация за научни изследвания и иновации, привличаща най-добрите таланти. Обясни им също, че в България има възможност за по-лесно придобиване на разрешение за дългосрочно пребиваване за притежателите на удостоверения за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречено Start-up Visa.
"Всяка среща със студенти е вълнуващо пътешествие в света на спомените, но и на мечтите. Аз съм сигурен, че именно образованието, познанието и иновациите ще бъдат териториите на бъдещи нови срещи между младите хора от България и Виетнам. Със сигурност ви предстоят нови и красиви приятелства, които ще обогатяват нашите отношения и ще ни правят по-силни заедно. Защото, както гласи една виетнамска народна мъдрост: Конете могат да препускат сами, а птиците – да летят само с приятели", обърна се Желязков към студентите.
В наши дни образованото младо поколение на България и Виетнам има мащабна мисия - да гради свят на по-добро и безконфликтно бъдеще, каза председателят на българския парламент. И призова студентите - оползотворявайки шансовете на този нов свят като държавници, мениджъри, учени и хора на духа да продължат възходящото развитие на отношенията между двете държави.
В днешния глобален свят България и Виетнам стоят все по-близо един до друг. На различни континети, но свързани исторически, реално и дигитално ние сме заедно в борбата с климатичните изменения, гарантирането на устойчивостта на веригите на доставка, преодоляването на хибридните заплахи, развитието на иновациите, технологиите и на изкуствения интелект, каза Желязков.
Пред студентите шефът на българския парламент направи анализ на развитието на световната икономика.
Световната икономика се обръща на изток. Ако през 2005 г. размерът на европейската икономика (по текущи пазарни цени) беше повече от шест пъти по-голям от този на Китай, днес Китай почти е наваксал, с икономика на стойност 11,4 трилиона евро, каза Желязков. И даде пример, че ако днес от осемте най-големи икономики в света четири са европейски (включително Обединеното кралство), до 2030 г. този брой ще намалее до три (включително Обединеното кралство), а до 2050 г. ще остане само Германия. И то не защото три ще отслабнат, а защото ще бъдат изпреварени, обясни той. И допълни, че следващото десетилетие ще бъде определящо за бъдещето на Европа и ролята й в света, за да не се окаже тя по средата между САЩ и Китай.
Тъй като глобалната сила се предефинира от бързия технологичен прогрес, европейците изостават от Китай и САЩ по отношение на нововъзникващите технологии и иновации – от изкуствения интелект до квантовите изчисления. С тези видими промени може да изглежда лесно да се неглижира Европа. Но не само Европа се нуждае от Европа. Светът има нужда от Европа - като стабилен баланс между икономически, социални и екологични цели; фар на разнообразие и свобода; истински защитник на многостранни решения и подходи за сътрудничество в свят, все по-доминиран от национализма, каза Желязков. И допълни: Европа все още е суперсила, мястото, което определя глобалния златен стандарт, когато става дума за ориентирани към човека технологии и цифрови права, за регулиране и благосъстояние на потребителите, за социална защита и приобщаващи общества.
След университета председателят на парламента посети и детска градина, построена с дарение от България.