Царево строи нови мостове след потопа, търси доброволци за битка с бедствия
В отряда може да се запише всеки, навършил 18 г., с чисто досие и без здравословни проблеми
С новоизградени мостове там, където септемврийският потоп унищожи старите съоръжения, ще посрещне Царево туристите това лято. В момента се изготвя технически проект, а след като бъде съгласуван, ще започне изграждането на мостовете. Това стана ясно след среща между кмета на морската община Марин Киров и представители на фирмата изпълнител “Автомагистрали Черно море” - Шумен. На нея бяха обсъдени
най-неотложните действия по разчистването на отломките
след опустошителното наводнение, връхлетяло Царево на 5 септември м.г.
Невижданият потоп през септември срути моста, който свързва Царево с квартал “Василико” и погуби живота на трима души, които в този момент преминавали с автомобил по него. Загинаха Мария Москова - председател на районния съд в Царево, дъщеря ѝ, обичаната ветеринарна лекарка Даниела Йорданова, и техен познат, нает да ремонтира вилата им в морското градче. Пороят и придошлата река проби и моста към къмпинг “Нестинарка”, както и съоръжение по пътя Царево - Ахтопол, разруши пътища в региона, вземайки още една човешка жертва.
По време на бедствието морското градче се оказа откъснато от света, а стотици туристи бяха блокирани по хотелите. Наводнено бе и странджанското село Кости, къмпинг “Арапя” се оказа под вода, а морето отнесе каравани и автомобили. Десетки доброволци от цялата страна се отзоваха на призива за помощ на пострадалите от невижданото бедствие, удавило Южното Черноморие. На терен работеха и военни от Българската армия.
Три месеца след потопа община Царево започва кампания за набиране на доброволци, за да попълни състава на общинското формирование за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, съобщиха от пресцентъра на общината. В доброволческия отряд може да се запише всеки пълнолетен гражданин, който е здрав, не страда от психично заболяване и не е осъждан. Доброволци обаче не могат да бъдат военни и служители на МВР.
Членовете на общинското доброволно формирование минават през специално обучение, след като си вземат отпуск от работодателя. В отпуск излизат и при самото изпълнение на задачи по предотвратяване на бедствия, но това време им се признава за трудов стаж.
Доброволците имат застраховка, получават екипировка и възнаграждение при участие в акции.
В областта има няколко такива отряда, най-големият е в Бургас, следван от този в Несебър. Доброволчески групи действат и в общините Карнобат, Средец, Камено. Членовете им са добре обучени и снабдени с лични предпазни средства.
Най-често помагат на огнеборците
при овладяването на летните пожари, а отрядът в Несебър има и много спасителни акции по вода. Там доброволците действат съвместно с клуба по водни спортове “Месембрия”, припомня доброволецът Емил Петров, капитан на катер и един от достойните българи, отличени в кампанията на вестник “24 часа” през 2018 г. Заедно със своите съмишленици от клуба той е участвал в спасяването на близо 100 души от 2009 година досега.