Шестгодишният Мартин хвана кръста в Калофер, над 200 мъже извиха хоро в Тунджа (снимки, обновена)
- Дамян на годинка и пет месеца беше най–малкият участник в ритуала
- И на други места в този ден играят хора във водата, но там е имитация, оригиналът е единствено тук, категорични са калоферци
Шестгодишният Мартин хвана кръста на леденото хоро, коeто се изви във водите на река Тунджа в Калофер, предаде Нова телевизия. "Пожелавам на всички българи да са живи и здрави", каза момчето, качено върху раменете на своя баща.
Повече от 200 мъже, облечени в народни носииq се включиха в Богоявленския ритуал, а хиляди от страната и чужбина го наблюдаваха.
Тази година поради почивния ден и необичайно топлото време гостите са над 7 хиляди. От тъмни зори улиците и в градчето бяха изпълнени, а около бреговете беше стълпотворение.
Бившият кмет Румен Стоянов, който възкреси старата традиция, беше сред участниците. Облечен с носия, той вървеше с мъжете към реката. "Най–голямата ни гордост е, че ритуалът се пренесе и на други места. Магията не може да се опише. Трябва да се изпита", каза той.
Според него много деца тази година участват в хорото, понесени от бащите си.
"След колко време влизаме, кмете", обърна се към Стоянов калоферец. След малко, отговори той.
"Това е радост за нас, калоферци сме гостоприемни", коментира още Стоянов многолюдното присъствие на хора от всички краища на страната. Мнозина твърдят, че който влезе в този ден в реката, не се разболява. "Поне аз не съм настивал", твърди бившият кмет.
Точно в 7,53 часа калоферци нагазиха в Тунджа и с гайди и тъпани тръгнаха към бента, за да извият прочутото хоро. Най–малкият участник беше Дамян на година и пет месеца. "Ето как предаваме традицията", каза баща му. А малкият с калпак и с китка на него наблюдаваше зрелището.
Цяла група млади мъже от Бургас също бяха пристигнали и чакаха местните да излязат от водата, за да влязат те. "Днес е топло, но е имало години, когато студът тук е бил свиреп, но пак сме идвали", обясниха те.
Първата песен, която изпълниха местните в Тунджа, беше "Ти ли си, мале, тъй жално пела" на Ботев, а втората – "Залюбила е Василка".
Отец Димитрий от църквата "Св. Архангел Михаил" отслужи Богоявленския водосвет.
"Само здраве и благоденствие на всички", каза пловдивчанин, който тръгнал тази сутрин в 4,30 часа, за да присъства. Имаше младежи и от София, както и млади българи, дошли от Германия. "Специално реших да присъствам, за да се почувствам българин. Всяка година си купувам по нещо от българската носия", каза младият мъж, пременен с потури, пояс, елек, бродирана риза и цървули. Искал един ден да разказва на деца и внуци за преживяването в Калофер.
"Да, и на други места започнаха да правят мъжки хора на Богоявление. Но те са имитация. Оригиналът е единствено тук, в Калофер", категорични бяха мeстни.
Жена от Левски се разплака от вълнение, наблюдавайки гледката. Тръгнали в 4 часа тази заран, за да дойдат. "Това е нещо свято", каза тя през сълзи.
Толкова много са посетителите тази година, че колоните от коли и автобуси с регистрации от различни части на страната стигат почти до изхода на града. А трафикът в центъра е като в час пик в големите градове.