Поне 1,5 млрд. лв. за хората с увреждания през 2024 г.
ТЕЛК е ключ към над 30 вида помощи. Най-бедните имат право и на еднократна помощ до 1512 лв.
Над 1,48 млрд. лв. ще даде държавата за политики за хора с увреждания през 2024 г. Тези пари са само за финансовата подкрепа, на която има право всеки с над 50% увреждане и за личната помощ. Отделно пари се отделят и по различни програми и проекти, защото ТЕЛК е ключ за над 30 социални услуги.
Над 670 хил. души от догодина ще получават финансова подкрепа между 36,82 и 299,82 лв. на месец. Тя се дава без подоходен критерий, а на база степента на увреждането. И се актуализира с линията на бедност. (Виж новите размери от 1 януари в инфографиката.) Така
една и съща сума могат да получават и хора с фирми и стабилни доходи, и други, които живеят в нищета
и не могат да си купят лекарства.
Личен асистент ползват около 20 хил. души на месец. За него държавният стандарт на година е 7016 лв. Така за 2024 г. за Закона за личната помощ ще се отделят общо 793 млн. лв. - с 224 млн. лв. повече от2023 г. Тук причината е увеличението от 19,6% на заплатите на асистентите. Броят на часовете на личната помощ се определя от индивидуалната оценка, базирана на четири нива на зависимост. От 1 до 15 часа на месец се полагат за хората с първа степен, от 16 до 42 ч месечно - втора, от 43 до 84 - трета, и от 85 до 168 - четвърта. През миналата година лична помощ са ползвали 49 152 души.
Близо 50 хиляди получават социална пенсия за инвалидност
Тя се изчислява от социалната пенсия за старост и се отчитат процентите от ТЕЛК. В момента сумата е между 359,63 и 442,62 лв. Над 69 хил. от хората с инвалидни пенсии пък получават добавка за чужда помощ, която е още 207,48 лв.
От 1 януари и над 27 хил. деца с трайни увреждания ще получават по-високи помощи. От следващата година за дете с 90 и над 90% вид и степен на увреждане ще се плащат 1180 лв. месечно. За дете със 70 до 90% сумата става 570 лв. при 450 лв. сега, а за дете от 50 до 70 на сто ще е 450 лв.
“За първи път от 6 г. децата с увреждания ще получат увеличение на подпомагането. Стартираме мащабна информационна кампания, с която се надяваме хората с увреждания да узнаят всички видове помощи и услуги, които им се полагат по линия на 6 закона”, обяви в отчета си социалната министърка Иванка Шалапатова. И призова хората да се възползват от възможностите, които държавата дава.
Освен подпомагането хората с ТЕЛК за над 50% увреждане имат право и на безплатна годишна винетка. Тя струва 91 лв. Общият брой на безплатните винетки за хора с увреждания към началото на този месец е 212 232. Те са на стойност близо 18,5 млн. лв.
Те получават и инвалидни стикери за паркиране. Тези, чието придвижване е затруднено, имат право и на целева помощ от 2016 лв.
Допълнително освидетелстването носи 6 дни към платения отпуск, а работодателите не могат да уволнят инвалиди без предварително разрешение от Главна инспекция по труда. Ако си намерят нова работа на по-ниска заплата, получават обезщетение до 6 месеца. Хората с трайни увреждания имат право на
целева помощ за наем на общинско жилище,
ако са самотни или са самотни родители с дете с трайни увреждания и договорът за наем е сключен с тях, както и ако са поставени под пълно запрещение и договорите са сключени с техните законни представители.
Хората с над 90% трайно намалена работоспособност, които се придвижват с инвалидна количка, имат право и на помощ за приспособяване на жилище, която сега е 1008 лв. Инвалидите с над 90% имат право и на 403,20 лв. за балнеолечение. Толкова могат да получат и тези с потребност от чужда помощ за покриване на разходите за придружител.
Най-бедните имат право и на еднократна помощ до 1512 лв. за инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни потребности. Два пъти годишно хора с над 71% инвалидност и техният придружител могат да пътуват безплатно с влак.
Бедните хора с увреждания могат да кандидатстват и за помощи за отопление, социален патронаж и топъл обяд.
Около 50 млн. лв. са предвидени за медицински изделия за хората с увреждания.
При основно жилище човек с увреждане над 50% има право на 75 на сто намаление на данъка. Налог не плаща и за колата, ако е на негово име. Освободен е от заплащане на държавни такси. Безплатен е и държавният университет за хора със сензорни увреждания, с увреждания над 70% и военноинвалиди.
Глухите и сляпо-глухите имат право на до 120 часа жестов превод на година и допълнително до 60 часа на семестър за докторанти и студенти.
Замяна на ТЕЛК с международната система ICF ще изведе инвалидите от социалната изолация
Пълна реформа на ТЕЛК системата трябва да започне до края на следващата година. Идеята е тя да се смени с международната класификация ICF на Световната здравна организация. Тя отчита физическите промени, настъпили вследствие на увреждането и заболяването, но най-вече се фокусира върху действията, които човекът може да изпълнява. Въвеждането ѝ ще увеличи шансовете за реализация на пазара на труда и ще изведе инвалидите от социалната изолация, твърдят защитниците ѝ.
Сега степента на трайно намалената работоспособност се определя в проценти спрямо здравия човек.
“С моя заповед вече работи интегрирана работна група на здравното и нашето министерство, чиято основна цел е да актуализира методиката за оценка на работоспособността и увреждането, така че да се постави оценка не върху дефицитите на лицето, а на потенциала, който можем да разгърнем през адекватна помощ”, обясни в интервю за “24 часа” социалната министърка Иванка Шалапатова.
Работната група е в напреднала фаза, концепцията е изработена и до края на другата година трябва да сме внедрили международната система ICF, законодателството да е променено и да има започнала професионализация на хората от здравната и образователната система, за да могат ТЕЛК и НЕЛК да прилагат една по-съвременна методология за оценка, обясни още тя. Веднага след това трябва да има и адаптиране на всички форми на подкрепа и за придвижване и трудова заетост на тези хора.