Управляващите оптимисти за Шенген, но преговорите с Австрия продължават (Видео)
По предварителни данни дефицитът ще е по-нисък от заложения - 2,5%, смята Асен Василев
Повече от час продължи работната среща, която проведоха в парламента председателят на комисията по външна политика Бойко Борисов, премиерът Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел и министрите на финансите Асен Василев и на вътрешните работи Калин Стоянов. Те обсъдиха присъединяването на България към Шенген и Еврозоната.
По-рано днес премиерът акад. Николай Денков съобщи, че и Австрия е готова да отмени ветото си за влизането ни във "въздушния Шенген". Времевият хоризонт за това е март 2024 година.
Както "24 часа" вече предупреди, в Австрия са възмутени от избързването с радостта в София и Букурещ.
Информацията, че Румъния и България са се договорили с Австрия се появи снощи на сайта на румънското вътрешно министерство, а за нея първо обяви изданието "Адеварул". Досега България настояваше Виена да се обвърже с конкретна дата и за приемането ни в Шенгенското пространство по суша. От днешното изявление на премиера Денков обаче стана ясно, че България е направила отстъпка и е готова присъединяването ни да стане поетапно.
Днес бе приет много важен законопроект за БНБ, който ще бъде внесен в Народното събрание в първите дни след Нова година и е свързан с подготовката за еврото, доволни са в (не)коалицията.
"Изпълняването на бюджета върви съгласно най-добрите очаквания. Нямаме проблем и за подготовката за еврозоната", заяви премиерът Николай Денков. Срещата потвърдила, че присъединяването към Шенген не е самоцел, заяви Габриел.
"Преговорите не са завършени. Искам да благодаря на колегите в Австрия, продължаваме в конструктивен дух да изчистваме и последните детайли", добави тя по темата "Шенген".
"По предварителни данни дефицитът ще е по-нисък от заложения - 2,5%. Ще остане и един милиард, който да използваме, за да си помогнем за общинските проекти за догодина. Това опровергава всички черни сценарии, че държавата ще фалира. Това ни дава пълно основание да кажем, че за еврозоната този критерий е покрит. Единствено остава критерият за инфлацията. Тя до голяма степен е внос у нас", каза министър Асен Василев.
Според него цените са започнали да падат, а юни-юли догодина очаква да покрием и този критерий. Василев е доволен, че НС е приело много ключови закони. Последното, което остава за ЕРМ 2, е законът за БНБ, който са подготвили." Това за Шенген, след като вратата бе затворена дълги години, е добра новина, пълният капацитет е да се отворят и сухопътните граници. България ще следва изключително твърдо тази цел", закани се той.
Станислав Атанасов от ДПС изрази задоволството си, че отборната работа дава резултати. Той похвали ръководството на либералната група и Делян Пеевски. "Ще продължаваме тази работа тук в НС, но и в либералното семейство през Илхан Кючук и другите евродепутати" , обеща той.
Денков изтъкна, че влизането в Шенген се осъществява с отварянето на въздушните и морски граници. За сухопътните ситуацията била особена, защото има много затворени граници, включително и между Австрия и Германия. Това показвало, че сме в извънредна ситуация, но когато се успокои миграционната вълна и се оправят другите сухопътни граници, ще имаме напредък.
Управляващите подчертаха, че от седмица насам вървят преговори с Виена. Нееднократно Австрия е давала знак, че е съгласна за отварянето на въздушни и морски граници.
Официално обаче трябва да се изчака гласуването на Европейския съвет. Дотогава текат преговорите, лаконични бяха и Василев, и Габриел.
А Борисов помоли за повече оптимизъм. "Ползването на шенгенската система означава друго доверие към България. Все по-добри стават показателите, по-интересни инфраструктурни проекти" , заизрежда той. Той е доволен от работата на МВР и Митниците.
"В чакалнята сме на еврозоната, правителството днес и закон за иновациите и научните постижения, това ще даде тласък", заяви лидерът на ГЕРБ." Създадохме мнозинства, които решиха всички проблеми. Не е идеално и каквото ни се иска, но последните седмици взехме да се учим да работим заедно и дава ефект", каза той. Преди срещата се чули и с Кирил Петков.
Денков каза, че самата Австрия е приемана на етапи."Това са нормални процедури, не е специална за България. Няма частичен или въздушен Шенген, има си правила на ЕК за кои граници какво се изисква. През следващата година продължават преговорите за сухопътните граници", настоя премиерът. Според него Австрия иска същото като България - укрепване на границите. Денков дори се радва, че Виена поставя този въпрос - означавало, че ЕК се ангажира да отдели повече средства за укрепване на външните граници.