Виена: Еър Шенген за България е възможен бързо, но говоренето за пълноправно членство е спекулация
Австрийският вътрешен министър още е загрижен за опазването на външните граници на ЕС
Еър Шенген може да дойде бързо за Румъния и България. Тази позиция изрази австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер пред в. “Куриер”.
Австрия вече е единствената в ЕС, която блокира присъединяването на двете източноевропейски страни към Шенген. По думите на Карнер в момента почти няма пълноправни членки на зоната за свободно пътуване - повечето държави въвели отново граничния контрол със съседните.
Според Карнер за София и Букурещ трябва да се обмисли първоначално присъединяването само по въздушен път в Шенген, тъй като при летенето няма проблеми с нелегалната миграция. Министърът разкрива, че се чака предложение от ЕК за изпълнение на този план. Той е загрижен за опазването на външната граница на ЕС, засилването на граничния контрол по сухопътните пътища между България и Румъния и гарантирането, че двете държави приемат и търсещи убежище, за които отговарят като страни по външните граници.
“Ако това се случи, тогава еър Шенген може да се случи бързо. Говоренето за пълноправно членство е чиста спекулация”, заявява Карнер. Той допълва, че е имал разговори с Румъния и България по темата.
Министърът определи Пакта на ЕС за убежището и миграцията като “стъпка в правилната посока”. В момента се разглеждат подробните предложения. Все още не е постигнато съгласие по отношение на идеята процедурите да се извършват извън ЕС в сигурни трети страни.
Карнер не е доволен от ситуацията с предоставянето на убежища в Австрия, въпреки че има рязък спад в молбите тази година: “Страната все още е твърде тежко обременена”.
“Подходът на Австрия е доста опасен, защото, освен че поставя условия, които не присъстват в Шенгенското споразумение, тя се опитва да ни тласне към неприемлив път, а именно - да влезем в зоната за свободно движение на ЕС на два етапа - първо въздушен, а след това и сухопътен Шенген. Това по никакъв начин не оправдава този подход, като се има предвид, че дори най-взискателните доскоро държави, а именно Нидерландия, вече нямат никакви забележки нито срещу Румъния, нито срещу България”, опонира румънският евродепутат Еуген Томак.